Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +10 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

I-vēlēšanu ideja liek domāt par drošību

Lai gan iespēja piedalīties vēlēšanās, izmantojot internetu, nevis dodoties uz vēlēšanu iecirkni, daudziem šķiet ērta un XXI gadsimtam atbilstoša, tomēr rada arī bažas par vēlētāju datu drošību un vēlēšanu rezultātu viltošanas novēršanu. Arī starptautiskā pieredze nav viennozīmīgi vērtējama, jo informācijas tehnoloģiju (IT)speciālisti uzskata, ka pasaulē vēl nav izveidota interneta vēlēšanu sistēma ar 100% drošības līmeni.

Vajadzēs 1,78 miljonus

Satiksmes ministrijas koncepcijā par elektroniskās balsošanas ieviešanu aplēsts, ka i-vēlēšanu sistēmas izveide un uzturēšana laikā no 2013. līdz 2015. gadam izmaksās 1,78 miljonus latu. Koncepcijā Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi vēstīts, ka interneta vēlēšanu sistēmas izstrāde varētu noslēgties 2014. gada 31. decembrī.

IT speciālistu vidū gan pastāv uzskats, ka šobrīd Latvijā vispār tiek apspriests interneta vēlēšanu (i-vēlēšanu) variants, kam ir diskutabls drošības līmenis. Savu attieksmi par to pauduši vairāki Latvijas Universitātes (LU) datorzinātņu studiju virziena mācībspēki, norādot, ka priekšrocības, ko piedāvā i-vēlēšanas, neatsver zaudējumus, kuri iespējami šo vēlēšanu rezultātu viltošanas gadījumā.

Svarīga datora drošība

«Interneta vēlēšanu koncepcija šobrīd tiek virzīta ļoti intensīvi, un mēs baidāmies no spēka, kas tiek pielikts, lai to īstenotu,» uzskata LU profesors, IT jomas eksperts Jānis Bičevskis.

Vājākais procesa elements, pēc profesora paustā, ir lietotāja dators, kas visbiežāk ir nepietiekami aizsargāts un var būt inficēts. Datorvīruss var gan inficēt, gan arī modificēt balsošanas programmu. Šādi gadījumi jau reģistrēti, piemēram, pēc Igaunijas i-vēlēšanām kāds vēlētājs bija piefiksējis lietotni, kuru pēc ārējām pazīmēm nevarēja atšķirt no īstās Igaunijas i-vēlēšanu sistēmas lietotnes.

Ļaundaru instalēta programma, kas, piemēram, var būt speciāls vīruss ar ļoti īslaicīgu darbības laiku, var arī nomainīt vēlētāja balsojumu un pēc «padarītā» pazust no datora, neatstājot pēdas par savu klātbūtni.

Pārsūtīšana no lietotāja datora uz vēlēšanu komisijas serveri tiek uzskatīta par salīdzinoši drošāku, kaut gan IT speciālisti mēdz apšaubīt arī to. Problēmas, kaut gan vieglāk kontrolējamas, var rasties, arī apkopojot balsis uz centrālā servera.

Nevar novērot vēlēšanas

Datorzinātnieks Madars Virza Dienai pauž, ka niecīgie ieguvumi no interneta vēlēšanām neatsver riskus demokrātijai, kaut vai tādēļ, ka ir maz iespēju realizēt tradicionālo vēlēšanu novērotāju funkcijas.

M. Virza kā pētnieks pašlaik darbojas Masačūsetsas Tehnoloģiskajā institūtā (MIT), kas ir viena no TOP 3 pasaules tehniskajām augstskolām. Viņa zinātnisko darbu vadītājs profesors Rons Rivests, kas ir viens no pasaules līmeņa ekspertiem ar i-vēlēšanām saistītajos jautājumos, paudis viedokli, ka sistēmu piegādātāji, apgalvojot, ka atrisinājuši interneta vēlēšanu drošības problēmas, maldina gan sevi, gan citus, respektīvi, izstrādātāji radījuši preci un tā jārealizē, lai pelnītu.

«Latvijas vēstniecības ir praktiski visās valstīs, kur ir pietiekami daudz latviešu, tāpēc nav nekādu problēmu reizi pāris gados kādā sestdienā doties izbraukumā un pie reizes nobalsot. Vēl vairāk, noderētu lielāka pilsoniskā aktivitāte, palīdzot tās organizēt,» uzsver M. Virza.

Tomēr zinātnieks arī uzskata, ka vēlēšanu organizēšanas sistēma, kas ir daļēji «papīra» un daļēji elektroniska (piemēram, Scantegrity - balsojumu lapu optiskā skenēšana ar sekojošu pārbaudi) būtu ļoti laba, jo tai ir visas «papīriskās» sistēmas priekšrocības, bet tā piedāvā arī tādu respektējamu ieguvumu no i-balsošanas, kā iespēju pārbaudīt, vai vēlētāja balss ir pareizi reģistrēta un saskaitīta.

100% precizitāte ir retums

«Par i-vēlēšanu drošību, protams, LU zinātniekiem ir taisnība. Ar pašreizējām tehnoloģijām 100% drošas tās nevar būt,» Dienai pauž kompānijas IT Centrs dibinātājs un vadošais konsultants Agris Krusts. (IT Centrs ir viena no nedaudzajām Latvijas kompānijām, kuru specializācija ir tieši IT drošības konsultācijas un audits.)

«Te ir gan matemātiskas problēmas, t. i., kā nodrošināt tiešas un aizklātas vēlēšanas, lai varētu pārliecināties par to rezultātiem, neatklājot, par ko katrs pilsonis balsojis, gan tehniskas - šādu 100% drošu sistēmu patlaban izveidot nav iespējams,» skaidro A. Krusts.

Taču, ja koncentrējas tikai uz iespējamajiem riskiem, tad, pēc A. Krusta domām, vajadzētu nekavējoties apturēt visas esošās IT sistēmas, ieskaitot e-parakstu, jo vispār neviena nav 100% droša visu laiku.

«Ja izvērtējam esošo vēlēšanu sistēmu, kas paredz to, ka ejam balsot uz vēlēšanu iecirkņiem, balsis saskaita datori un apstrādā īpaša programma, tad jājautā, cik droša tā ir un cik pārbaudāmi ir rezultāti,» retoriski vaicā A. Krusts. Neatkarīgi no tā, vai balsis skaita cilvēki vai datori, rezultātos ir kļūdas, un, visticamāk, nevienās pasaules vēlēšanās balsis nav saskaitītas 100% precīzi, bet diemžēl kļūdas lielums jau netiek publiskots, uzskata IT jomas eksperts.

Viņaprāt, esošā vēlēšanu sistēma, apmeklējot balsošanas iecirkņus, arī nenodrošina pilnīgu vēlētāju anonimitāti, jo uz biļeteniem paliek pirkstu nospiedumi un vēlētāju DNS, turklāt telpās tiek veikta videonovērošana. «Protams, nebūs viegli pēc DNS vai pirkstu nospiedumiem atrast konkrēta cilvēka balsojumu, bet nav arī tā, ka, īstenojot i-vēlēšanas, aizklātumu būs elementāri apiet vai, uzlaužot sistēmu, bez grūtībām varēs izmainīt rezultātus,» saka A. Krusts un uzsver, ka uz i-vēlēšanu ieviešanas procesu jāskatās objektīvi, izvērtējot gan ieguvumus, gan potenciālos riskus, taču no i-vēlēšanu pretiniekiem nekas vairāk par kritiku neesot dzirdams.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

I-vēlēšanu process

Vēlētājs, kurš grib piedalīties i-vēlēšanās, saņem paroli/kodu, kas ļauj balsot.
Balsošanas dienā lietotājs ievada balsojumu lietojumprogrammā uz sava datora.
Šifrētu balsojumu pēc nobalsošanas nosūta Centrālās vēlēšanu komisijas serverim.
Kad balsošana beigusies, uz servera saņemtie balsojumi tiek atšifrēti un saskaitīti.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?