Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Ierobežojumi bez efekta

Kopš 2004. gada Latvijā konsekventi ir īstenoti dažādi smēķēšanas ierobežojumi - reklāmas aizliegumi, akcīzes celšana, aizliegumi smēķēt kafejnīcās un citi, tomēr smēķētāju skaits būtiski nav mainījies - tas svārstās pāris procentu robežās. Patlaban Latvijā ikdienā smēķē ap 34% iedzīvotāju, bet kopš 2010.

gada par 5% palielinājies ikdienā smēķējošo vīriešu īpatsvars. Uzskatot, ka akcīzes celšana tabakai ir efektīvākais veids, kā mazināt smēķētāju skaitu, Veselības ministrija (VM) plāno straujāku akcīzes palielināšanu, bet tas rada bažas, ka pastiprināsies cilvēku interese par kontrabandas cigaretēm, kā tas bijis jau iepriekš.

Ierobežojumu efektivitāte

Lai gan prevencijas pasākumi bijuši ļoti konkrēti, piemēram, 2008. gadā stājās spēkā ierobežojumi smēķēšanai sabiedriskās ēdināšanas vietās un 2010. gadā tika ieviesti brīdinošie attēli uz iepakojumiem, VM precīzi nevar norādīt, kādu efektu katrs no pasākumiem devis. VM Sabiedrības veselības departamenta Starpnozaru sadarbības nodaļas vadītāja Inga Birzniece Dienai paskaidroja, ka nav lietderīgi vērtēt katra ierobežojuma efektivitāti, jo tas ir pasākumu komplekss. Tomēr lielāko efektu devusi akcīzes paaugstināšana tabakai. Tā, piemēram, 2008. gadā, strauji palielinot akcīzi, valsts budžetā tika iekasēti 143,6 miljoni latu, kas ir par 69,3 miljoniem latu vairāk nekā gadu iepriekš. Palielinājies arī to cilvēku skaits, kas smēķēšanu atmeta tieši ekonomisku iemeslu dēļ - 2008. gadā tie bija 16,6%. Arī Pasaules veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne atzina, ka akcīzes paaugstināšana tabakai ir efektīvākais veids, kas visvairāk ietekmē jauniešus, tomēr svarīgi ir arī nodrošināt veselības pakalpojumu un informācijas pieejamību. Dažāda veida aizliegumi un biedējošie attēli uz cigarešu paciņām visvairāk ietekmē jaunus cilvēkus un tos, kas vēl nav sākuši smēķēt. Savukārt ilggadējiem smēķētājiem var palīdzēt tikai tad, ja viņiem ir motivācija.

Slimību profilakses un kontroles centra 2011. gada veiktajā pētījumā par atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū gan secināts, ka Latvijā pēdējos gados veiktie smēķēšanas prevencijas pasākumi, ieskaitot akcīzes nodokļa paaugstināšanu cigaretēm, nav spējuši samazināt smēķēšanas apjomus iedzīvotāju vidū. Arī Lielbritānijas Tabakas kontroles pētījumu centra veiktajā pētījumā secināts, ka akcīzes nodokļa paaugstināšana vairumā Eiropas Savienības (ES) valstu nenes vēlamo rezultātu.

Tomēr VM turpina strādāt pie tā, lai akcīzes nodokli tabakai celtu straujāk. Grozījumi paredz jau 2015. gadā sasniegt ES noteikto minimālo tabakas akcīzes likmi, kas citās ES valstīs stāsies spēkā 2014. gadā, bet Latvija ir panākusi pārejas periodu līdz 2018. gadam. Līdz ar to akcīzes nodoklis būtu 90 eiro par 1000 cigarešu.

Pieaugs kontrabanda

Ja akcīzes nodoklis tabakas izstrādājumiem tiks paaugstināts vēl straujāk, tas varētu veicināt tabakas izstrādājumu kontrabandu un palielinātu ēnu ekonomiku, Dienai, komentējot VM priekšlikumu, norādīja Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis. Viņš paskaidroja, ka ES vidējais nelegālo cigarešu īpatsvars 2011. gadā bija 10,4%, savukārt 2012. gadā jau 11,1%. Visaugstākais nelegālo cigarešu īpatsvars ir tieši Baltijas valstīs - Latvijā 31%. Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš Dienai atzīmēja, ka laikā no 2008. gada līdz 2010. gadam nelegālā tirgus apjoms pieauga līdz pat 43%. «Akcīzes celšana pilnīgi noteikti palielina interesi par nelikumīgām darbībām. Uzreiz gan kontrabandai, gan nelegālajai ražošanai ir lielāka rentabilitāte,» sacīja J. Endziņš, paužot uztraukumu par nākotnē plānotajiem ierobežojumiem, piemēram, mentola cigarešu tirdzniecības aizliegumu. Viņaprāt, tas tikai vēl vairāk saasinās kontrabandas problēmu un radīs lielākus zaudējumus godīgajiem uzņēmējiem un valstij. Uzņēmēju pārstāvis netic, ka dažādiem tirdzniecības ierobežojumiem ir nopietna ietekme uz smēķētāju skaitu. Viņaprāt, svarīgs ir tieši izglītošanas process.

Vienāds iepakojums

Pārsvarā citās valstīs ierobežojumi ir līdzīgi kā Latvijā. Austrālija ir vienīgā valsts, kur kopš 2012. gada 1. decembra cigaretes tiek tirgotas vienādās paciņās ar uzkrītošiem grafiskiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu, bet zīmola nosaukums ir tikai nelielā drukā bez firmas simbolikas. Brīdī, kad tika ieviestas izmaiņas, Austrālijā smēķēja 15% iedzīvotāju, bet mērķis ir līdz 2018. gadam smēķētāju īpatsvaru samazināt līdz 10%. Vēl nav zināms, vai vēlamais efekts ir sasniegts, tomēr izmaiņas ir radījušas neērtības mazumtirgotājiem, un pēc Austrālijas veikalu asociācijas teiktā - palielinājies nelegālais tirgus. «Pētījums parāda, ka Austrālijas sīkie mazumtirgotāji lieliski apzinās nelegālo tabakas izstrādājumu pieejamību, un šī apziņa ir pieaugusi kopš vienkrāsaina iepakojuma ieviešanas. Turklāt trešdaļa mazumtirgotāju atzīst, ka klienti ir interesējušies par nelegālo tabakas izstrādājumu iegādi,» norāda Austrālijas Veikalu asociācijas vadītājs Džefs Roguts.

Patlaban Lielbritānija un Jaunzēlande, kuras arī plānoja šādu soli, to atlikušas uz nenoteiktu laiku. Arī Eiropas Parlaments nesen balsojumā par Tabakas direktīvas grozījumiem noraidīja standartizētu paciņu ieviešanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Galvenie ierobežojumi

2004. g. - aizliegums pārdot tabakas izstrādājumus tirgū un smēķēt pludmalēs
2005. g. - aizliegums smēķēt sabiedriskā transporta pieturās, kāpņu telpās un sabiedriskajā transportā; ierobežojums smēķēt kafejnīcās un spēļu zālēs; aizliegums reklamēt tabakas izstrādājumus medijos; sponsorēšanas ierobežojumi
2006. g. - aizliegums smēķēt izglītības un audzināšanas iestādēs, tuvāk par 10 metriem no ieejām ēkās vai būvēs
2008. g. - rakstiskie brīdinājumi uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem
2010. g. - uz tabakas izstrādājumu iepakojuma brīdinošie attēli (40% uz vienas puses); aizliegums smēķēt uz peroniem; pilnīgs aizliegums smēķēt sabiedriskās ēdināšanas vietās
2012.-2013. g. - tabakas likums atvērts, Saeimā tiek skatīta virkne grozījumu
Avots: Veselības ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?