Lai iesprostotie pēc atgriešanās virszemē būtu gatavi pastiprinātajai vietējo un ārvalstu žurnālistu uzmanībai, viņiem tuvākajās dienās sāks sniegt mediju treniņu.
Urbj un gatavo kapsulas
Divas nedēļas pēc tam, kad 5. augustā iegruva Sanhosē raktuves, kļuva zināms, ka visi tur iesprostotie ir sveiki un veseli, tādēļ Čīles valdība prātoja, kā viņus dabūt virszemē. Tika nolemts urbt trīs glābšanas šahtas, pa kurām ar speciālas kapsulas palīdzību strādniekus uzceltu augšā.
Sākotnēji tika lēsts, ka urbšanas darbi varētu beigties ne ātrāk kā pēc Ziemassvētkiem, tomēr vēlāk tika ziņots, ka viss virzās straujāk, nekā cerēts, tādēļ iesprostotos varētu atbrīvot jau pirms 1. novembra. Šonedēļ prognozes ir vēl cerīgākas. «Pastāv iespēja, ka glābšanas operācija tiek pabeigta pirms prezidenta Sevastjana Pinjera došanās vizītē uz Eiropu 15. oktobrī,» Čīles laikrakstam El Mercurio sacīja kāda vārdā neminēta amatpersona.
Pašlaik Čīles Kara flotes kuģu būvētavā tiek izgatavotas metāla kapsulas, ar kuru palīdzību strādnieki tiks izcelti virszemē. Katra kapsula būs apgādāta ar skābekli, nodrošināta ar videomonitoriem un bezvadu komunikācijas iespējām. Kapsulas jumts būs īpaši izturīgs pret krītošām atlūzām. Glābēji vēlas izmēģināt ierīces, lai pārliecinātos, ka tās, ceļot augšā, negriežas un to berze ar šahtas sienām ir minimāla, tādējādi pasargātu iekšā esošo cilvēku no sadegšanas, raksta The Guardian.
Gatavos lielajai uzmanībai
Mediķi vēsta, ka, pateicoties īpašai diētai, strādnieki ir atguvuši normālu svaru, kas tika zaudēts pirmajās nedēļās pēc iesprostošanas, jo viņiem vajadzēja pārtikt no divām karotēm tunča, malka piena un cepuma reizi divās diennaktīs. Tagad viņi trīsreiz dienā saņem sabalansētu uzturu un dažs jūtas pat labāk nekā pirms iesprostošanas.
Lai nebūtu jāsēž garlaicībā, strādnieki ir sadalījušies trīs grupās pa 11 cilvēkiem un pa astoņām stundām dienā dara dažādus darbus, piemēram, nostiprina raktuvju sienas. Viņus arī apmāca pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā, lai zinātu, kā rīkoties gadījumā, ja kāds no vīriem darba laikā gūtu nopietnu traumu, vēsta BBC.
Drīzumā psihologs un kāds bijušais žurnālists iesprostotos apmācīs, kā nesabrukt no daudzo žurnālistu, fotoobjektīvu un videokameru uzmanības, kas viņus sagaida pēc atgriešanās augšā. «Viņiem interviju laikā būs jāsaglabā miers, vajadzības gadījumā jālūdz žurnālisti atkārtot jautājumu un būs jāprot pareizi pateikt, ka viņi uz noteiktiem jautājumiem nevēlas atbildēt,» stāsta psihologs Alberto Itura, kurš jau vairākas nedēļas strādā ar pazemē esošajiem.
Vīrieši saņēmuši vairāk nekā tūkstoti darba piedāvājumu, tādēļ viņiem tiks sniegtas konsultācijas, kā rīkoties gadījumā, ja viņu ienākumi strauji palielinās.