Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka divās dienās nobalsojuši 45 909 balsstiesīgie pilsoņi, kas ir 3,12% no kopējā skaita. Neiztika arī bez aizķeršanās - 68 vēlēšanu iecirkņu darbinieki trešdien aizmirsa atsūtīt informāciju par balsotāju aktivitāti EP vēlēšanu iepriekšējā balsošanā, ziņoja LETA.
Labāko no ļaunākā
Trešdienas vakarā iecirkņi balsotājiem tika atvērti plkst. 17.00, un septiņas minūtes vēlāk, kad Pārdaugavas izpilddirekcijas telpās Smiļģa ielā iekārtotajā iecirknī ieradās Diena, pirmie nobalsojušie jau nāca laukā. 122. iecirkņa vēlēšanu komisijas sekretāre Ieva Roze atzina, ka aktivitāte ir pat negaidīta, taču to var izskaidrot - no trim iepriekšējās balsošanas dienām tikai trešdien balsošana notika vakarā, kad cilvēki pēc darba varēja iegriezties iecirknī. Aptaujātie vēlētāji gan neslēpa skepsi par Latvijas deputātu iespējām ietekmēt procesus Eiropas Parlamentā (EP). «Tas ir pilsoņa pienākums, bet, godīgi sakot, jēgas nav nekādas. Ko līdz šim mūsējie ir panākuši - neko. Bet cilvēkiem būs normāla aldziņa,» ironiski situāciju vērtēja vēlētāja Anta. Arī Dzintrai Jermakai šķiet, ka balsošana ir pienākums, kas obligāti jāizpilda, tomēr arī viņa par deputātu kandidātiem izsakās skarbi. «Skatos televizorā, un mati ceļas stāvus. Jāizvēlas labākais no ļaunākā. Reklāmas atbaida. Runā par lietām, kas jārisina tepat uz vietas, - tad ir dusmas,» stāsta Dzintra. «Izvēle ar katru gadu ir arvien grūtāka. Jauni un spējīgi kandidāti neparādās, vecie pēc laika «atdzimst» un mēģina atkal iekarot vēlētāju sirdi, bet tiem, kas pie varas, vajadzētu prasties panākt malā,» spriež vēlētājs Guntis. Viņaprāt, Baltijas valstu EP deputātiem ir svarīgi sadarboties un iegūt atbalstu arī no citām kaimiņvalstīm.
Rīgas 3. ģimnāzijā, kur atrodas 1. vēlēšanu iecirknis, sastaptajām vēlētājām argumenti, kāpēc atnākušas balsot, atšķiras. Ieva personīgi pazīstot deputāta kandidātu, par kuru balso, savukārt Gaļina atbalsta tādus politiķus, kuri solījuši risināt nepilsoņu jautājumu, jo sievietes radi neesot pilsoņi un uzskata, ka pilsonību ir pelnījuši bez naturalizācijas procedūras. Vēl Gaļinai šķiet, ka mūsu valsts ir pārāk atkarīga, un atbalstītu tos, kas nostiprinātu Latvijas neatkarību no citām valstīm.
Daudzi nav Latvijā
Kādi septiņi vai astoņi - nobalsojušos ceturtdienas rītā pirmajā pusstundā aplēsa Kandavas sporta hallē izvietotā iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Viktors Barkāns. Iepriekšējā vakarā nobalsojuši 26, kas esot apmēram pusotrs procents - vidēji tik, cik valstī. V. Barkāns spriež, ka vēlēšanās vismaz Kandavā varētu piedalīties vairāk nekā publiski prognozētie 40 procentu balsstiesīgo. Tomēr ir viens objektīvs šķērslis - daudzi no tiem, kas joprojām deklarējušies Kandavā, nedzīvo Latvijā, tāpat netrūkst tādu, kuri dzīvo Rīgā un, iespējams, speciāli uz Kandavu balsot neatbrauks.
Savukārt liela vēlētāju aktivitāte vērojama Sabilē - tur dažiem balsot gribētājiem pat nedaudz jāuzgaida un pirmie apmeklētāji pie durvīm bijuši pirms iecirkņu atvēršanas. «Negaidīti laba aktivitāte - šodien ir tirgus diena un pensionāru tikšanās,» priecājas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Dace Zeļģe. Tiešām sanākušas lielākoties kundzes gados, viena pat komisijai atnesusi ziedus. Gan Kandavā, gan Sabilē aptaujātie vēlētāji ļoti kritiski izsakās par vairāku deputātu kandidātu reklāmas kampaņām - gan radio, gan uz reklāmas stendiem. «Viena dāma aplīmējusi puspasauli ar savu ģīmi, nez kurš to kasīs nost,» dusmojas sabilniece Benita. Savukārt kandavnieks Guntis uzskata, ka deputātu kandidātiem vajadzētu nevis «mētāties visās ceļmalās», bet reklāmai iztērēto naudu būtu bijis lietderīgāk ieguldīt, piemēram, Bērnu slimnīcas Onkoloģijas nodaļas remontā.
Lai nebūtu jābrauc uz 30 kilometrus attālo vēlēšanu iecirkni, kuru esot grūti sasniegt ar sabiedrisko transportu, Talsu novada Ģibuļu pagasta iedzīvotāji Iraīda un Juris izmantojuši iespēju savlaicīgi mainīt iecirkni un atbraukuši uz Sabili, kas ir uz pusi tuvāk no mājām - 16 kilometru -, turklāt satiksme ir labāka. «Visi veči zvana - kā jūs tiksiet balsot? Veciem cilvēkiem jau nav interneta, nevar iecirkni tik viegli nomainīt, bet transporta uz iecirkni nebūs,» sūrojas iedzīvotāji. Diena novēroja, ka citos novados transports tiek organizēts - piemēram, Tukuma novada Sātos blakus veikalam bija izvietota informācija, cikos sestdien būs autobuss uz iecirkni.
Visai atšķirīga aktivitāte bija vērojama divos Kuldīgas vēlēšanu iecirkņos - vienā divu dienu laikā bija nobalsojuši vairāk nekā 80 cilvēku, otrā - nepilni 40. «Mazpilsētā jau visu iepriekš apspriež, cilvēki zina, par ko nāk balsot,» atzina 547. iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Jana Jansone.