Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Integrēs pēc Eiropas vērtībām Kā vērtējat jaunās programmas pamatprincipus?

Stipra, saliedēta Latvijas tauta - tā skan šobrīd izstrādes stadijā esošās Latvijas nacionālās identitātes un integrācijas programmas mērķis. Šī programma nav pirmais sabiedrības integrācijai veltītais dokuments, tomēr Valsts kontroles nesen publiskotajā atzinumā norādīts, ka nav nodrošināta vienota sabiedrības integrācijas politikas izstrāde un nav noteiktas prioritātes un sasniedzamie mērķi integrācijas jomā konkrētā laika periodā.

Jaunā programma gatava būs novembrī, bet šobrīd sabiedrības vērtējumam nodota ievaddaļa, lai apspriestu. _Dienas_ aptaujātie eksperti norāda, ka pats integrācijas programmas izstrādes fakts ir nozīmīgs, taču izpratne par to, kam šajā dokumentā jābūt, atšķiras.

Nodomi bija labi

Valsts programma Sabiedrības integrācija Latvijā bija izstrādāta jau 2001. gadā, un tajā bija norādīts, ka «sabiedrības integrācijas pamats ir lojalitāte pret Latvijas valsti, apziņa, ka ikviena indivīda nākotne un personīgā labklājība ir cieši saistīta ar Latvijas valsts nākotni, tās stabilitāti un drošību. Tās pamats ir gatavība labprātīgi pieņemt latviešu valodu kā valsts valodu, cieņa pret latviešu un Latvijā dzīvojošo mazākumtautību valodu un kultūru». Programmā bija uzsvērts, ka cittautiešiem uzticēšanās pamatā ir pārliecība, ka Latvijas valsts interesēs nav viņu izraidīšana, piespiedu asimilācija vai tiesību ierobežošana. Īpaši bija norādīts, ka netiek atbalstīta divkopienu valsts veidošanās, modelis «divas sabiedrības vienā valstī» un sabiedrības atsevišķu daļu konfrontācija. Tomēr joprojām eksperti norāda, ka Latvijā ir manāmas divkopienu valsts pazīmes. Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte (Vienotība) uzsver, ka jaunajā programmā problēmas būs definētas daudz skaidrāk: «Visās lielajās pilsētās dominē krievu valoda. Daļa sabiedrības dzīvo citā ģeopolitiskajā telpā ar piederības sajūtu Krievijai un atšķirīgu attieksmi pret NATO. Tas, ka vēlēšanās cilvēki balso pēc nacionālā principa, parāda sabiedrības sašķeltību.» Tāpēc programmā būs uzsvērts, ka integrācijas politika balstīsies uz latviešu valodas, latviskas kultūrtelpas un padomju ideoloģijas nesakropļotas sociālās atmiņas un vēstures izpratnes pamata. Programmu paredzēts īstenot, visplašākajā veidā iesaistot pilsonisko sabiedrību, kā arī pievēršot uzmanību latviešu valodas un Latvijas vēstures mācīšanai skolās. «Interesanti, ka daudzas Eiropas valstis ir atzinušas, ka arī tām pastāv problēmas saliedētas sabiedrības veidošanā, un visas šīs valstis runā par nacionālo identitāti, kopīgām kultūras vērtībām un valodu,» uzskata ministre.

Atšķiras izpratne

Līdzīgi kā līdz šim, arī ap jauno dokumentu diskusijas raisās galvenokārt par krieviski runājošās minoritātes integrāciju, kaut gan programmas mērķis ir daudz plašāks. S. Ēlerte atgādina, ka mazākumtautību tiesības ir aizsargātas Satversmē, bet reizēm ir centieni mazākumtautību jēdzienu piemērot no padomju laika saglabātajai krievvalodīgo kopienai, kurā ir daudzu mazākumtautību cilvēki, bet viņus identificē pēc krievu valodas lietojuma, mēģinot tai panākt īpašu statusu Latvijā. Tādas pieejas aizstāvji būtībā vēršas pret mazākumtautībām, uzskata ministre. Programmā ir iekļauts atvērtās latvietības princips, pieļaujot, ka par latvieti var ne tikai piedzimt, bet arī kļūt. Tam nepiekrīt Latvijas Krievu kultūras biedrības valdes priekšsēdētāja Jeļena Matjakubova. «Nevar piedāvāt kļūt par latvieti, arī cilvēkiem no jauktajām ģimenēm ir sava identitāte. Es vienlaikus esmu krieviete, Latvijas iedzīvotāja, eiropiete un pasaules cilvēks, bet šie jēdzieni nevar būt pretrunā. Es nevaru būt vienlaikus krieviete un, piemēram, gruzīniete. Par latvieti kļūt es nevaru, bet es varu būt daļa no Latvijas tautas,» norāda J. Matjakubova. Viņa uzsver - ja cilvēks kaunas no savas tautības, tas ir slikts rādītājs valstij. To, ka krievvalodīgajā sabiedrībā ir pierasts nošķirt «latiš» - latvietis un «latvijec» - Latvijas iedzīvotājs, atzīst arī Latvijas Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētājs Sergejs Timofejevs. Viņš uzsver - programmu varēs praktiski realizēt tad, ja sabiedrībā pieaugs kultūras līmenis: «Ne tikai iemācīties latviešu valodu, bet būt spējīgiem uztvert latviešu gleznotāju, kino meistaru un citu kultūras darbinieku veikumu kā savu kultūru. Ne ar kādām instrukcijām to nav iespējams panākt. Ir svarīgi strādāt, lai krieviski runājošajai sabiedrības daļai pieaugtu kultūras līmenis. Cilvēks, kas orientējas mūsdienu kultūrā, vieglāk varēs uztvert to, kas ierakstīts integrācijas programmā.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Piedāvātie nacionālās identitātes un integrācijas

Latviešu valstsnācija ir iekļaujoša. Tai ir pienākums nostiprināt savu identitāti un vienlaikus būt atvērtai tiem, kas vēlas iekļauties. Tas nozīmē, ka par latvieti var ne tikai piedzimt, bet arī kļūt.

Latvija ir Eiropas valstu saimes locekle, un tās tagadne un nākotne ir cieši saistīta ar Eiropas tradīcijām, vērtībām un principiem. Latvijas valsts vērtību sistēmas pamatā ir uzticība fundamentālajām Eiropas vērtībām - demokrātijai, likuma varai, cilvēktiesībām.

Mazākumtautības un to kultūra ir neatņemama un svarīga Latvijas sabiedrības un kultūrtelpas sastāvdaļa. Latvijā jebkuram mazākumtautību pārstāvim ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību, valsts to atbalsta.

Sabiedrības integrācijas jomā ikviens indivīds ir brīvs un tiesīgs izvēlēties savu identitātes taktiku. Jebkura izvēle ir brīvprātīga un tiek respektēta. Latvijas valsts pienākums ir saliedēt sabiedrību uz kopīgo vērtību pamata, veicinot šo procesu demokrātiskiem līdzekļiem.

Mazākumtautību identitātes pastāv un attīstītās līdzās latviskajai identitātei. Vienam indivīdam vienlaikus var būt divas vai vairākas identitātes (etniskā, latviskā, eiropeiskā, globālā u. c.).

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?