Pirmā bezdelīga
«Mēs visi dzīvojam vienā lielā Eiropā, bet katrs esam atšķirīgi. Gribu zināt praktiskās mentalitāšu atšķirības - ko cilvēki citā valstī gatavi redzēt, pirkt, ko viņi gaida, kas viņiem patīk,» saka Olga Orlova. Viņa ir viena no pirmajiem diviem biznesa iesācējiem, kas Latvijā jau paspējuši pieteikties programmai Erasmus jaunajiem uzņēmējiem, atrodot informāciju programmas mājaslapā.
Olga savu biznesa ideju auklējusi divus gadus un jau spērusi pirmos soļus tās īstenošanā. Viņas iecere ir kļūt par Latvijas mākslinieku aģentu ārzemēs. «Mums ir daudz labu mākslinieku, vairākus pazīstu pati, tāpēc ir doma viņu darbus pārdot ne vien mūsu valstī, bet arī citur pasaulē. Tā mēs palīdzētu viņiem parādīt sevi ārpus Latvijas un arī labi nopelnīt, jo cenas ārzemēs ir pavisam citas,» Olga stāsta. Viņa plāno sākt ar Londonu, kur viņas kompanjons jau rosās - staigā pa mākslas galerijām, dibina kontaktus. Izveidota arī mājaslapa. Piedaloties programmā Erasmus jaunajiem uzņēmējiem, Olga cer nokļūt pie kāda jau pieredzējuša mākslas aģenta Londonā, taču neatteiktos no brauciena arī uz kādu citu Eiropas mākslas metropoli. «Gribu apskatīties, kāda izskatās šīs jomas vide, cilvēki, kas tajā darbojas, kādas ir tendences,» Olga pamato un piebilst, ka jebkurā gadījumā vērtīgi būs arī programmā iegūtie kontakti.
Ēnot zinošos
Erasmus jaunajiem uzņēmējiem paredz iespēju vienas valsts biznesa iesācējam doties pieredzes braucienā pie pieredzējuša uzņēmēja citur Eiropā. Programmu finansē Eiropas Komisija, tā veidota, lai iedrošinātu eiropiešus pievērsties biznesam, kā arī lai attīstītu mazo un vidējo Eiropas uzņēmumu sadarbību.
Mobilitātes programmā var piedalīties jauni uzņēmēji, kuri savu biznesu sākuši pēdējos trīs gados vai arī vēl tikai plāno to darīt. Programmas ietvaros citas ES dalībvalsts uzņēmumā viņi var pavadīt no viena līdz sešiem mēnešiem, kuru laikā var ēnot šo uzņēmumu vadītājus, gūt zināšanas biznesa attīstīšanā, izpratni par attiecīgās valsts tirgu, nozari un kontaktus tālākai sadarbībai. «Tā ir iespēja bez liekiem izdevumiem gūt ieskatu, kā kaut kādas biznesa lietas darbojas citās valstīs. Tas bieži palīdz rasties jaunām idejām,» saka Imants Bergs, Biznesa augstskolas Turība studiju attīstības un starptautiskās sadarbības prorektors.
Turība un Lietišķo sieviešu apvienība ir Erasmus programmas vidutājorganizācijas Latvijā, kuras kā kontaktpunkti palīdzēs savest kopā biznesa jaunuļus un uzņēmumus, kas gatavi dalīties pieredzē. Turība patlaban grasās sākt īstenot projektu, kurā gada laikā apmaiņas braucienos dosies līdz desmit jaunu IT jomas uzņēmēju, savukārt Lietišķo sieviešu apvienības pārstāve Jeļena Koncevaja stāsta, ka ar apvienības starpniecību biznesa iesācēji varēs pieteikties uz apmēram divu mēnešu ilgu stažēšanos Londonā (viena vieta), Milānā (četras vietas) un Romā (trīs vietas). Plašāka informācija par šiem projektiem un pieteikšanos tiem gaidāma februāra vidū, par to ziņosim arī Dienā.