Akūtas sāpes pamatoti tiek uzskatītas par traumas vai slimības simptomu, savukārt hroniskas un recidivējošas sāpes ir specifiska veselības aprūpes problēma un var tikt definēta kā atsevišķa slimība.
Pacientu, kuriem nepieciešama specializēta algologa palīdzība, ir daudz. Sāpju aprūpe nepieciešama, piemēram, muguras vai locītavu sāpju gadījumā, kas ir saistītas ar izteiktām deģeneratīvām izmaiņām, bet nav indikāciju ķirurģiskai ārstēšanai vai to nevar veikt kādu ierobežojumu dēļ. Šādos gadījumos ārsta galvenais uzdevums ir mazināt pašas sāpes. Līdzīga situācija bieži izveidojas arī onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kā arī ārstējoties pēc smagām operācijām, kas izraisījušas ilgstošu sāpju sindromu. Svarīgi ir saprast, ka arī gadījumos, kad pati slimība nav pilnībā izārstējama, iespējams efektīvi ārstēt sāpes.
Pēdējos gados sāpju medicīna ir mainījusies, un līdzās jaunajiem medikamentiem nozīmīgāku vietu ieņem invazīvās sāpju ārstēšanas metodes. Diemžēl ir plaši novērojama tendence, ka to lietošana tiek ilgstoši atlikta, lai gan konservatīvajai ārstēšanai nav rezultātu vai tā izraisa nopietnus vai grūti panesamus blakusefektus.
Ierodoties uz konsultāciju, pacientam līdzi jāņem iepriekšējo izmeklējumu rezultāti un ārstēšanas izraksti. Konsultācijai nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.