2009. gada pavasarī Latvija bija nonākusi neapskaužamā stāvoklī - sociālajā budžetā līdzekļi gāja uz beigām un bija skaidrs, ka drīz nepietiks naudas pensijām un pabalstiem. Starptautiskie aizdevēji jaunu līdzekļu porciju nedeva, jo Latvija bija pārkāpusi līguma nosacījumus, Dienai stāsta valdībai tuvu stāvošs avots, kas vēlējās palikt anonīms.
Šajā situācijā bija jārīkojas ļoti ātri un apķērīgi. Premjerministra Valda Dombrovska cilvēki nolēma, ka, apejot birokrātiskās procedūras, jāsazinās ar Vācijas kancleri. «ES toni nosaka Vācija un Francija, tādēļ bija jānodrošinās ar to atbalstu,» stāsta avots. Iesaistot Eiropas Tautas partijas grupu, tika noorganizēta abu valdību vadītāju tikšanās - grupas priekšsēdētājs Žozefs Dauls Eiropadomes sēdē iepazīstināja V. Dombrovski ar A. Merkeli. Vācijas kanclere jauno sarunu biedru uzņēma ļoti labvēlīgi, uzklausīja un uzaicināja vizītē uz Vāciju.
V. Dombrovskis ieradās Vācijā 29. aprīlī, un masu mediji ziņoja, ka A. Merkele izrādījusi dziļu interesi par iekšpolitisko situāciju un procesiem Latvijā - sociālajām un strukturālajām reformām, bezdarba līmeni, pabalstu un pensiju apjomu, kā arī Latvijas valdības piedāvātajiem risinājumiem. Viņa atzina, ka tik dramatiska IKP krituma apstākļos vienošanos ar aizdevējiem nav iespējams izpildīt. «Izšķirošās sarunas notika divatā, bez tulkiem un padomniekiem. Abi vadītāji izgāja no telpas, un pēc īsa brīža Latvija bija ieguvusi Vācijas atbalstu,» atminējās Dienas avots, piebilstot, ka sarunas notikušas vācu valodā. Tas varēja atstāt iespaidu uz kancleri, jo vācieši ļoti novērtē, ja svešzemnieki prot viņu valodu. Iespējams, sapratni veicināja arī tas, ka abi pēc izglītības ir fiziķi.
Pēc tam Vācija pielika pūles, lai ES finanšu un ekonomikas ministru apspriedē tiktu pieņemts lēmums izpirkt Latvijas parādus. Un arī Eiropadomē jūnijā ar vāciešu svētību tika pieņemts lēmums atbalstīt Latviju sarunās par aizdevumu.
Citi avoti stāsta, ka attiecības uzlabojušās jau premjera Aigara Kalvīša laikā, kad viņa birojā sācis strādāt padomnieks Pēteris Ustubs. Gandrīz vienlaikus Angelas Merkeles kancelejā darba gaitas sācis kāds viņa vācu draugs. Šī pazīšanās ļāvusi nodibināt ciešākus kontaktus arī valstiskā līmenī.