Uz Dienas jautājumu, vai ir sagaidāms, ka melnais saraksts tuvākajā laikā tiks papildināts ar vēl kādiem uzvārdiem, E. Rinkēvičs atbild, ka viņa pašmērķis neesot taisīt milzīgus sarakstus. «Mans nolūks nav izskatīties pēc galvenā Latvijas cenzora. Saraksta papildināšana lielā mērā ir atkarīga no tālākas situācijas attīstības. Es ļoti kritiski un piesardzīgi piegāju arī pašreizējam sarakstam. Sākumā tika runāts, ka sarakstā varētu iekļaut trīs četrus cilvēkus, tomēr beigās iekļāvām trīs,» norāda ministrs. Ceturtās personas uzvārdu viņš atteicās atklāt.
Runājot par iespējamo Krievijas reakciju, E. Rinkēvičs īpašu satraukumu neizrāda. Tas esot pašas Krievijas ziņā: «Es gan gribētu, lai Krievija vairāk koncentrētos nevis uz propagandu, infokaru un iespējamām reakcijām uz melno sarakstu, bet gan uz situācijas noregulēšanu Austrumukrainā.»
Mākslinieki izsakās skarbi
Pagaidām no Krievijas īpašas reakcijas vēl nav. Skarbus izteikumus medijos veltījuši vien sarakstā iekļautie mākslinieki. Piemēram, Josifs Kobzons, kurš Latvijai nevēlamo personu sarakstā ir iekļauts jau otro reizi, Krievijas portālam super.ru sacīja: «Tas ārlietu ministrs ir pamuļķis, pirms vēlēšanām taisa sev piāru.» J. Kobzons atklāja, ka mēģinājis sazināties ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, taču viņš ir izbraucis, tāpēc tagad cenšas sazvanīt ministra vecāko sekretāru.
Valērijas producents un dzīvesbiedrs Josifs Prigožins radiostacijai RSN norādījis, ka ministra rīcība ir provokācija un E. Rinkēvičam būtu jāatkāpjas no amata. Latvijas lēmums esot nepamatots un bez argumentiem.
Vietējie lēmumu atbalsta
Valsts prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne Dienai norāda, ka prezidents A. Bērziņš izprot ministra rīcību: «Tā ir ministra kompetence un vienlaikus atbildība.» Premjerministre Laimdota Straujuma (Vienotība) uzsver, ka ārlietu ministra lēmums ir tieši saistīts ar notikumiem Ukrainā un aviokatastrofu, kurā gāja bojā gandrīz 300 civiliedzīvotāju. «Šīs trīs personas ar savu konkrēto rīcību iepriekš ir atbalstījušas Ukrainas teritoriālās integritātes un suverenitātes graušanu. Es ļoti negribētu, lai Jaunais vilnis pārvērstos par politisku pasākumu, tāpēc uzskatu, ka ārlietu ministra lēmums ir pareizs, jo tas ir vērsts pret konkrētām personām, kas nodarbojas ar propagandu,» viņa norāda.
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) vēl nav vērtējis, vai šāds melnais saraksts kaut kādā veidā varētu apdraudēt valsts drošību. Viņa padomniece komunikācijas jautājumos Aija Jakubovska norāda, ka tā ir tikai ārlietu ministra kompetence: «Ja Ārlietu ministrija uzskata, ka konkrētajā gadījumā informatīvajam karam var tikt izmantota Latvijas teritorija un konkrētais pasākums, tad tur principā nav pret ko iebilst un tas ir pareizs solis.»
Pretējās domās ir Rīgas mērs Nils Ušakovs. Viņš sociālajā tīmekļa vietnē Twitter par ārlietu ministra rīcību izteicās ironiski. «Lai justos pilnīgi droši, pieprasu, lai Rinkevičs melnajā sarakstā iekļautu Krievijas imperiālistu Kuklačovu ar viņa kaķiem šovinistiem,» rakstīja N. Ušakovs (domāts Maskavas Kaķu teātra vadītājs Jurijs Kuklačovs).
Krievijas reakcija sekos
Dienas aptaujātie politologi ir dažādās domās par to, kādas sekas varētu atstāt E. Rinkēviča rīcība. Kārlis Daukšts uzskata, ka tas nebūs mūsu Ārlietu ministrijas veiksmes stāsts. «Tas sastapsies ar Krievijas kultūras darbinieku konsolidāciju pašā Krievijā, un tā būs vērsta pret Latviju. Piemēram, drīz pēc tam, kad Gazmanovam aizliedza iebraukt Lietuvā, viņa popularitāte pašmājās strauji pieauga. Viduslaikos aktierus uzskatīja par ākstiem, nolaisties līdz tādam līmenim, lai sāktu viņus pāraudzināt, nav pareizi. Tas nebūs Rinkēviča panākums,» norāda K. Daukšts. Uz jautājumu, vai ir alternatīvas, kā rīkoties šādās situācijās, politologs skaidru atbildi nesniedz: «Man tādu recepšu nav. Protams, būtu labi, ja mēs spētu parādīt masām konkrēti, ko Gazmanovs dzied, parādīt, ka tas ir apkaunojums Latvijas un Lietuvas tautām.»
Citādi E. Rinkēviča rīcību raksturo politologs Ivars Ījabs. Viņš uzskata, ka Krievija drīzumā varētu atbildēt līdzīgi, liedzot iebraukšanu Krievijā kādam no mūsu valsts. «Bet tas nenozīmē, ka Rinkēvičs būtu rīkojies kaut kā nepareizi vai neadekvāti. Ja reiz Latvijas pozīcija Ukrainas konflikta kontekstā ir tāda, ka mēs iestājamies par aizvien stingrākām sankcijām no Briseles un Vašingtonas, acīmredzot mums pašiem ir jābūt gataviem kaut kādā veidā atbalstīt. Tas ir simbolisks solis. Mēs dodam signālu, ka mēs sekojam līdzi, kas notiek. Ka mēs negaidām ciemos tos cilvēkus, kas grib taisīt savu popularitāti un karjeru uz antirietumnieciskas retorikas,» teic I. Ījabs.
Politologs uzskata, ka Krievijai šobrīd pietiek citu problēmu, lai nesāktu pastiprināti koncentrēties uz vietējiem popdziedātājiem, kurus Latvijā neielaiž. E. Rinkēvičs esot izvēlējies labu kompromisu.