Viena no biežākajām urīntrakta slimībām kaķiem ir urīnakmeņi. Galvenokārt cietēji ir runči (gan kastrēti, gan nekastrēti), jo viņu urīnkanāls ir šaurāks nekā kaķenēm un urīna smiltis iesprūst tajā, radot urīna izvadīšanas traucējumus. Par slimības sākumu liecina sāpes urinācijas laikā, ko kaķis saista ar savu kastīti, tāpēc sāk čurāt blakus kastītei vai pavisam kaut kur citur. Saimnieki bieži to uzskata par uzvedības problēmu un pat soda kaķi. Slimībai attīstoties, urīnā parādās asinis. To parasti saimnieki jau uztver kā problēmu, bet nereti domā, ka cēlonis ir trauma. Slimībai attīstoties, urīnā rodas arvien vairāk kristālu, kas pilnīgi nosprosto urīnkanālu, un kaķis bez panākumiem cenšas urinēt. Ja nosprostojums ir pilnīgs un tas netiek likvidēts, ātri rodas urīntrakta audu nekroze, organisms saindējas ar vielmaiņas galaproduktiem. Katra nokavēta stunda šādā situācijā pasliktina prognozi. Parasti šī diagnoze nozīmē speciālas barības lietošanu visu atlikušo mūžu.
Otra biežākā bīstamākā nieru slimība kaķiem ir nieru mazspēja. Tā var būt akūta (ar ļoti strauju gaitu) un hroniska (lēni progresējoša). Akūta nieru mazspēja rodas pēc saindēšanās, piemēram, ar tosolu, kas kaķiem iet pie sirds saldenās garšas dēļ (pietiek pat ar nelielu peļķīti zem mašīnas, ko kaķis var salaizīt). Hroniska nieru mazspēja ir bieža vecu kaķu problēma. Sākumā pazīmes ir nespecifiskas - svara zudums, nomāktība, apetītes trūkums, noplucis kažoks, pastiprinātas slāpes un biežāka čurāšana, vēlāk veidojas čūlas mutē, vemšana. Nieru mazspējai ir tendence progresēt, tādēļ ir svarīgi sākt ārstēšanu pēc iespējas ātri. Ja vecākam kaķim novēro kādu no šīm pazīmēm un tā progresē, ir vērts apmeklēt veterinārārstu un veikt nepieciešamās analīzes. Stāvokli stabilizē, dodot šķīdumu, pēc tam turpina simptomātisku ārstēšanu. Viens no jaunākajiem preparātiem kaķu nieru mazspējas gadījumā ir papildbarība Renal cats (sākuma stadijām) un Renal Advanced Cats (kopā ar Renal cats mazina nieru mazspējas pazīmes jau smagākos gadījumos). Šie līdzekļi darbojas, saistot fosforu, ko nieres nespēj pārstrādāt, piegādājot trūkstošo kāliju, padarot sārmaināku skābo vidi organismā, mazinot anēmiju un kavējot nieru mazspējas turpmāko attīstību.
Kaķiem samērā bieži novēro cistītu - urīnpūšļa iekaisumu. Ir izvirzīta teorija, ka kaķiem galvenais cistīta cēlonis ir stress - nepiemēroti dzīves apstākļi, pārāk maza teritorija, pārāk liela kaķu populācija un tamlīdzīgi iemesli. Kaķu saimniekiem ir svarīgi zināt, ka čurāšana nevietā ne vienmēr ir sliktas uzvedības pazīme, bet tā var liecināt par nopietnām veselības problēmām.
*Universitātes Vetfonda veterinārārste