«Kaligrāfija ir attīstīts, izkopts mākslas veids, un arī Latvijā tai ir labas tradīcijas, lai gan patlaban iestājies pieklusums. Gribam to izkustināt,» par izstādi Kaligrāfija Latvijā, ko veidojusi Latvijas Kaligrāfu biedrība, saka biedrības valdes priekšsēdētāja Kristiāna Jansone. Izstādē, kas apskatāma ik darba dienu līdz pat 8. novembrim LU Akadēmiskajā (Misiņa) bibliotēkā, aplūkojami Latvijā tapuši dažādu laikmetu un stilu kaligrāfijas paraugi - sākot no viduslaikiem, līdz pat mūsdienu ielu mākslai.
Burtu mākslas vēsture mērāma daudzos gadsimtos, un sava, turklāt visai plaša vieta tai ir arī šodien, kad rakstīts pārsvarā tiek ar datora klaviatūru. K. Jansone stāsta, ka pasaulē interese par kaligrāfiju patlaban piedzīvo īstu uzplaukumu - gan mākslas un dizaina profesionāļu, gan amatieru un entuziastu līmenī. Kaligrāfijas elementi tiek izmantoti tekstu, stendu, interjeru, kompaktdisku noformēšanai, pieprasīts ir ar roku rakstītu ekskluzīvu apsveikumu, ielūgumu, diplomu u. tml. pakalpojums. Kaligrāfija sastopama tetovējumos, apģērbos, aksesuāros, citās ikdienas lietās, arī ielu mākslas paveidā calligraffiti, kas uz Rīgas namu sienām pagaidām gan nav manīts (tomēr uz tām redzēti atsevišķi kaligrāfiska raksta paraugi).
Pasaulē ir kaligrāfu biedrības, asociācijas, žurnāli, grāmatas, un arvien vairāk cilvēku izvēlas šo nodarbi apgūt tīra prieka pēc. «Kaligrāfija mūsdienās var būt interesanta kā radošs pašizpausmes veids. Kā nodarbe tas ir arī labs paņēmiens, kā sakārtot galvu, atbrīvoties no stresa,» saka K. Jansone, kuru pašu kaligrāfija savaldzinājusi jau kopš glītrakstīšanas stundām skolā.
Izstādē Kaligrāfija Latvijā apmeklētāji var ieskatīties vēsturiskos dokumentos, grāmatās, kartēs, rokrakstos un Eiropas valdnieku un bīskapu korespondencē kopš XVI gs., aplūkojami arī XX gs. pirmās puses un padomju laika apsveikumi, plakāti, atklātnes un etiķetes, skaņuplašu apvāki. «Liels paldies Misiņa bibliotēkai, kas izstādei atvērusi ne vien savas telpas, bet arī fondus,» teic K. Jansone. Tāpat ekspozīcijā atrodami jaunākajos laikos radīti, dažādas skolas pārstāvošu profesionālu kaligrāfu, mākslas studentu, amatieru un «nepieradinātās», alternatīvās kaligrāfijas pārstāvju darbi. Atsevišķa vieta atvēlēta kaligrāfa darba ikdienai - darbarīkiem un metodiskajai literatūrai.
Izstādes apmeklētāji ar kaligrāfijas procesu un vēsturi var iepazīties arī videomateriālos un lekcijās. Savukārt reizi nedēļā ikviens interesents aicināts piedalīties praktiskajās nodarbībās (ar un bez priekšzināšanām) un pasniedzēja vadībā gūt ieskatu kaligrāfijas pamatos - «apgūt, kā novaldīt spalvu un kā panākt, lai tuša uz papīra guļas ritmiski un skaisti», teic K. Jansone.