Patlaban ar E-Bay viņa realizē jau gandrīz piektdaļu no saviem ražojumiem, pārējais nonāk vietējos amatnieku tirdziņos un veikaliņos.
Taču tik labu rezultātu un attiecīgi arī regulāru peļņu var panākt, tikai smagi un cītīgi strādājot, viņa brīdina tos Latvijas iedzīvotājus, kuri cer, ka tirgošanās E-Bay var palīdzēt ātri atrisināt finanšu problēmas.
Ar instrukciju pietiks
E-Bay popularitāte Latvijā pēdējā laikā pieaugusi strauji, novērojis SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. «To izmanto turklāt ne tikai, lai nopirktu kādu preci lētāk un ietaupītu, bet arī, lai pārdotu dažādas preces, šādi gūstot papildu ienākumus. E-Bay potenciāls ir milzīgs» viņš uzsver.
Šī gada martā E-Bay bija reģistrējušies vairāk nekā 80 milj. lietotāju visā pasaulē. Pati kompānija par sevi saka, ka tirgot ar E-Bay starpniecību var «gandrīz jebkurš». Tā tas arī ir: galvenais nosacījums ir interneta pieejamība. Jāņem vērā, ka visizplatītākais norēķinu veids izsolē ir norēķini ar PayPal sistēmu, tādēļ pirms pirkšanas vai pārdošanas sava kredītkarte jāpiereģistrē PayPal mājaslapā.
«Sākumam pietiek ar paša E-Bay instrukciju. Pat ja angļu valodas zināšanas nav izcilas, visus norādījumus var ļoti viegli saprast,» uzsver Margarita, kura E-Bay iespējas izmanto, lai tiktu vaļā no nevajadzīgām mantām, piemēram, bērnu piederumiem. Viņa iesaka: sākumā labāk atteikties maksāt par E-Bay piedāvātajām papildu iespējām, kas it kā veicina pārdošanu, bet patiesībā nemaz var arī nenoderēt. Tirgot šeit var jebko (piemēram, kādai ASV iedzīvotājai pirms dažiem gadiem izdevās par 10 tūkst. dolāru pārdot tiesības uztetovēt sev uz pieres reklāmu), taču pieredzējušie E-Bay lietotāji atzīst: pārsteigt pasauli ar zemo cenu, kas šeit ir galvenais veiksmi noteicošais faktors, pārdevēji no Latvijas nevar, tādēļ jānāk ar kādu ekskluzīvu piedāvājumu.
«No Latvijas pieprasītas ir paštaisītas rotas, kā arī kolekcijas priekšmeti - ordeņi, medaļas, nozīmītes,» stāsta Katrīna, kura E-Bay tirgo kā starpnieks. Jautāta, kādēļ cilvēki paši pa tiešo nevēlas nodarboties ar pārdošanu, viņa skaidro: ne visi labi prot angļu valodu, turklāt komunikācija ar pircējiem un darījumu kārtošana tomēr prasa daudz laika.
Katrīnai E-Bay patlaban esot vienīgais iztikas avots. «Ienākumi nav lieli, taču kādu laiku ar to var dzīvot,» viņa saka.
Ir arī «ienākuma nodoklis»
Lai cena pircēju acīs izskatītos pievilcīgāka, to var pazemināt uz piegādes rēķina. «Tā ir psiholoģija: visi skatās, cik maksā prece, un mazāku uzmanību pievērš piegādes izmaksām, tādēļ bieži pārdevēji pelna tieši uz šī rēķina. Piemēram, esi samaksājis par piegādi 16 dolārus, bet uz sūtījuma vēlāk rakstīts: četri dolāri,» tirgošanās aizkulises atklāj Margarita.
Lai gan tikt ar savu preci E-Bay ir daudz vieglāk, nekā, piemēram, veikalā, arī tas prasa zināmas izmaksas. «Komisija jāmaksā gan pašai izsolei, gan PayPal, kas būtībā ir ienākuma nodoklis,» uzsver Katrīna. No piedāvātās cenas pārdevējam paliekot apmēram 85%. Uz ātru peļņu gan nav jācer: tirgotāja panākumi ir atkarīgi no reitinga, kas veidojas, pircējiem atstājot viņam savus vērtējumus. «Tas nāk tikai ar gadiem un prasa milzīgu pacietību. Nekāda klondaika tā noteikti nav,» papildina Ināra.
E-Bay iespējas aktīvi izmanto arī uzņēmumi. Ne tikai, lai savus ražojumus pārdotu, bet arī lai kļūtu atpazīstami, jo, piemēram, Google meklēšana ir uzbūvēta tā, ka pirmās parādās visvairāk apmeklētās lapas, kāda ir arī E-Bay.
Kā domā E.Rudzītis, šāds mārketinga kanāls īpaši piemērots ir maziem un vidējiem uzņēmumiem, kuri tādā veidā var mēģināt atrast klientus ārvalstīs.