Viņš apstiprina, ka visi _Maxima_ veikalos tirgotie ķiploki nāk no Ķīnas, kur ķiploki apsteiguši naftu un zeltu izdevīgāko ieguldījumu sarakstā. To cena pusgada laikā pieaugusi 15 reižu.
Ķīnā sācies īsts ķiploku bums, jo bailēs no cūku gripas ķīnieši steidz izmantot tradicionālos ārstniecības līdzekļus. Spēcīgi smaržojošais garšaugs sadārdzinās kopš marta, kad ekonomiskās krīzes un zemās cenas dēļ zemnieki samazināja ķiploku laukus. Prognozes par mazāku pieprasījumu izrādījās kļūdainas, jo pavasarī masu medijos sāka izskanēt ziņas par potenciāli nāvējošo cūku gripu. Dažās tautās valda uzskats, ka no sērgas var izvairīties, ik dienu lietojot uzturā ķiplokus, tādēļ tā patēriņa apjomi ievērojami pieauga. Piemēram, dažas Ķīnas skolas iepērk simtiem kilogramu ķiploku, lai ēdienreizēs izdalītu audzēkņiem. To pamanīja spekulanti un lielā daudzumā no ķīniešu zemniekiem uzpirka veselību stiprinošos augus, lai tagad dažviet pārdotu pat 40 reižu dārgāk, ziņo britu laikraksts Daily Telegraph.
Finanšu pakalpojumu uzņēmuma Morgan Stanley Ķīnas filiāles stratēģis Džerijs Lū Financial Times stāsta, ka spekulanti apbraukājuši pat sīkus lauku tirgus laukumus un maisiem uzpirkuši ķiplokus. «Viņiem vajag tikai noliktavu, daudz naudas un dažus kravas auto,» Dž.Lū apraksta vienkāršo shēmu. Preces tiekot krautas noliktavā, līdz tirgū rodas būtisks iztrūkums. Kad pieprasījums kļuvis daudzkārt lielāks par piedāvājumu, preces tiek atkal laistas tirgū, tikai par daudz augstāku cenu. «Pēc tam ar ķiploku pārvešanu no vienas noliktavas uz otru var nopelnīt miljoniem dolāru.» Patlaban par kilogramu ķiploku ķīnieši ir gatavi maksāt aptuveni latu. Maxima veikalos kilograma cena ir sākot no 2,19 latiem.
Ķīna ir lielākā ķiploku ražotāja pasaulē.