«Mēs gribētu palīdzēt, taču PMLP nodaļā mums atbildēja, lai meklējam iespējas, kā seniori atgādāt uz pasu daļu. Šādu iespēju mums nav. Vai tāpēc cilvēkam vecumdienās jāpaliek bez derīgas pases?» vaicā Valentīnas kaimiņš Pēteris.
Kā Senioru Dienai paskaidroja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Pasu nodaļas vadītāja Dzintra Peneze, nav zināms neviens gadījums, kad kāds uz gultas gulošs seniors būtu palicis bez personu apliecinoša dokumenta. «Ja beidzies pases derīguma termiņš, vispirms jāsazinās ar tuvāko Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļu. Dažos gadījumos to cilvēks izdara pats, citos gadījumos - radinieki vai sociālie darbinieki, kuri izklāsta situāciju, kāpēc persona nevar ierasties pasu daļā. Attiecīgās nodaļas darbinieki sagatavo tā saukto iesākto pieteikumu, izstāsta, kā jāorganizē fotografēšana, un pases maiņas formalitāšu kārtošanai apmeklē šo cilvēku mājās,» skaidro Dz. Peneze.
Nofotografēt cilvēku mājās PMLP darbiniekiem nav tehnisku iespēju, tāpēc iepriekš jānodrošina vai nu fotogrāfa ierašanās mājās, vai arī jālūdz palīdzība kādam, kurš var uztaisīt digitālu fotogrāfiju. Stingri reglamentētas kārtības, kā to organizēt, nav. Katrs gadījums ir individuāls un tiek pārrunāts - norāda PMLP Pasu nodaļas vadītāja Dz. Peneze.
Viņa nenoliedz - Rīgā situācija ir labāka tādā ziņā, ka PMLP Centrālajai pārvaldei ir dienesta mašīnas un viena nodaļa šādos gadījumos var apkalpot visu Rīgu, lai arī pārvietoties nespējīga persona atrodas kādas citas nodaļas teritorijā. Ārpus Rīgas dienesta mašīnu nav nevienai nodaļai, tāpēc palīdzību var lūgt pašvaldībai vai sociālajam dienestam, kas var palīdzēt nogādāt PMLP darbinieku pie seniora.