Ar veselīgiem ēšanas paradumiem var koriģēt arī ar holesterīnu, asinsspiedienu, cukura diabētu saistītas veselības problēmas. Tomēr kļūdaini būtu iedomāties, ka viss būs salikts vēlamajos rāmjos jau pēc dažām nedēļām.
Cik vizīšu nepieciešams, ir grūti pateikt, jo divu vienādu gadījumu neesot, saka A. Brēmanis. Ar svara mazināšanu ir kā ar svešvalodu mācīšanos - viens iemācās pats no brošūrām, cits iet uz kursiem. Arī katram diētas ārstam ir atšķirīga pieeja, taču, lai izveidotos un nostiprinātos veselīgas ēšanas iemaņas, svara nomešanas procesā dietologa virsvadību vajadzētu 2-3,5 mēnešu garumā. «Jo tā nav kampaņa, bet visa dzīvesveida maiņa,» A. Brēmanis uzsver. Jārēķinās, ka pirmajā nedēļā var pazust pat 4-5 kg, pēc tam process kļūst lēnāks, taču tiek lēsts, ka mēnesī tiek zaudēti vidēji ap 3-4 kg svara. «Ja ārsts «spiež» uz kilogramu skaitu, tad rezultāts būs straujāks, bet nevar zināt, cik noturīgs. Izžmiegt organismu nav labs piegājiens,» dietologs komentē.
Pirmā vizīte ir apjomīgāka, ilgst stundu vai divas, un tajā tiek izrunāti pacienta iepriekšējie «piedzīvojumi» ar svara regulēšanu, viņa veselības stāvoklis un galvenie principi, kas turpmāk būs jāievieš un jāievēro ēdienkartē. Vizītes laikā var nosvērties, izmērīt ķermeņa tauku daudzumu u.c. parametrus, tomēr A. Brēmanis teic, ka mērījumi ar moderniem aparātiem lielākoties noder tikai informatīvam ieskatam, taču nemainīs to, kas pacientam būs jādara. Pavisam noteikti vairs nevarēs ēst visu, kas pagadās, bet speciāla kalendāra iekārtošana, kurā tiek fiksēta ikdienas ēdienkarte un svara izmaiņas, atkarīga no konkrētā ārsta ieskatiem un tievētāja pašdisciplīnas.