Rūpīgi jāvērtē krāsojamā virsma
«Ir ļoti svarīgi novērtēt, kādā stāvoklī telpa ir, kādi ir griesti, tieši ko mēs gribam pārkrāsot. Svarīgi saprast, ar ko griesti iepriekš bijuši krāsoti,» stāsta uzņēmuma Tikkurila mācību centra vadītājs Aivars Danenbergs un skaidro, ka tieši krāsojamās virsmas pareizam novērtējumam un sagatavošanai ir ļoti liela loma krāsošanas procesā.
«Jāņem vērā, kādām ietekmēm konkrētā virsma tiks pakļauta, jāsaprot, vai krāsa ir izturīga pret šīm ietekmēm,» piekrīt arī zīmola Ecolin pārstāvis Artūrs Knopkens un turpina: «Ar jaunu virsmu ir vismazākās bēdas, jo, pareizi rīkojoties, vienmēr var nonākt pie laba, pat ideāla rezultāta. Grūtāk ir tad, ja ir jau iepriekš krāsots.»
A. Knopkens uzsver, ka lielākoties jārēķinās ar tapešu noņemšanu un sienu krāsojumu slāņu nomazgāšanu. «Ja krāsa mazgājas nost ar ūdeni, tad tā ir jāmazgā nost.»
A. Danenbergs norāda, ka tieši krāsas starpslāņa atstāšana uz virsmas esot ļoti liela kļūda. «Nevar cerēt, ka uzkrāsosim jauno krāsu virsū vecajai un izskatīsies skaisti un jauki. Uzreiz pēc krāsošanas būs skaisti un jauki, bet tikai dažus gadus. Pēc tam sāksies problēmas, jaunais materiāls lobīsies nost,» brīdina Tikkurila mācību centra vadītājs.
Populāri videi draudzīgie produkti
«Pie mums Latvijā pastāv tāds mīts, ka krāsas, ko izvēlas profesionālas būvniecības firmas un meistari, ir labākas, tāpēc cilvēki bieži vien pērk krāsu, ko lieto profesionāļi,» skaidro A. Danenbergs. Apjūkot bagātīgajā tirgus piedāvājumā un baidoties no vilšanās, cilvēki «nemaz neapzinās, ka profesionāļi patiesībā nestrādā ar labākajiem krāsu ražotāju produktiem». Viņš norāda, ka profesionālam meistaram ir citādas prioritātes nekā, piemēram, dzīvokļa īpašniekam. «Profesionālim ir svarīgi nopirkt ne pārāk dārgu krāsu, kas būtu tik kvalitatīva, lai tomēr sanāktu pietiekami labs rezultāts. Tik pieļauts ir kompromiss cenas un kvalitātes ziņā,» skaidro speciālists.
Viņš aicina ņemt vērā, ka veikalos pieejami daudz labu, jaunu piedāvājumu, kas paredzēti tieši krāsošanas iesācējiem, respektīvi, tiem cilvēkiem, kas remontu vēlas veikt pašu spēkiem. Tāda esot, piemēram, Nordic Ecolabel ekoloģijas zīmi ieguvusī un lietošanā ērtā Vivacolor Interior līnija. Ekoloģiskas ir arī koka krāsu ražotāja Ecolin krāsas.
«Mūsdienās videi draudzīgiem produktiem cilvēki pievērš arvien lielāku uzmanību. Šo produkciju pārsvarā pērk privātpersonas, kuras krāso savu īpašumu, taču ekokrāsas mēdz iegādāties arī būvnieki, arhitekti un guļbūvju ražotāji,» skaidro A. Knopkens.
Svarīgs telpas raksturs
«Krāsa ir jāizvēlas, ņemot vērā telpas raksturu,» izklāsta A. Danenbergs. Viņš norāda, ka dzīvojamā istaba pieļauj visvienkāršāko variantu lietošanu, piemēram, parastas matētās krāsas. Ar tām iegūstams skaists rezultāts, kura dēļ šīs krāsas esot arī ļoti pieprasītas. «Tādas krāsas ir populāras, tāpēc, ka cilvēks ar matētu krāsu noformētā vidē labi jūtas. Tā ir psiholoģiski nomierinoša vide,» papildina eksperts.
Matētu un pusmatētu krāsu atšķirības ir gaismas atspīduma procentu lielumā un virsmas gludumā.
«Jāņem vērā, ar matētu krāsu krāsota virsma ātrāk nosmērēsies,» galveno atšķirību starp abiem krāsu veidiem iezīmē A. Danenbergs.
«Virsma, kas pārklāta ar pusmatētu krāsu, vienkārši ir gludāka, mēs nevaram to tik ātri nosmērēt. Jo virsma ir spīdīgāka, jo vieglāk to notīrīt,» skaidro Tikkurila mācību centra vadītājs. Tāpēc pusmatētas krāsas parasti tiek izvēlētas izmantošanai telpās, kurās ir liels cilvēku skaits, piemēram, izglītības iestādēs.
Savukārt galvenais, ko eksperts iesaka attiecībā uz griestu krāsošanu - nelolot ilūzijas par kvalitatīvu balsināšanas rezultāta iegūšanu, izmantojot krīta krāsas. «Šodien jau ar krītu vairs neviens tālredzīgs cilvēks nebalsina, apzinoties, ka tā nav tā kvalitāte, ko mēs patlaban savos mājokļos gribētu redzēt,» skaidro A. Danenbergs. Labāk nopirkt pietiekami kvalitatīvu griestu krāsu, kura būs stipra un spēcīga, to varēs atkal un atkal pārkrāsot, nemazgājot nost, norāda krāsu eksperts.