Saimniecībā, kurā turētas 2000 cūkas, pārbaudīti 500 dzīvnieki, no kuriem slimība konstatēta 400 cūkām, vēsta LETA. Iespējams, inficējušies arī cilvēki.
Slimības skartajai novietnei PVD noteicis dzīvnieku pārvietošanas aizliegumu. Turklāt dienests brīdina, ka slimība, kas izplatās ar dzīvnieku urīnu, fekālijām, pienu un citiem ķermeņa izdalījumiem, var inficēt arī cilvēkus, tādpēc par konstatēto dzīvnieku saslimšanu informēts Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC).
LIC vadītāja Baiba Rozentāle informē, ka jau 20. septembrī LIC mediķi apmeklējuši cūku novietni, kad bija saņēmuši ziņas no PVD par slimības izplatību. Ar inficētajiem dzīvniekiem kontaktējušies kopumā 29 darbinieki, kuri izmeklēti, un viņiem paņemtas asins analīzes.
Diviem darbiniekiem analīzes bijušas pozitīvas, taču B. Rozentāle norāda, ka tā ir tikai sākotnējā diagnoze, turklāt nevienam strādniekam nav klīnisku pazīmju, tāpēc ārstēšana nav jāsāk. «Ir tikai aizdomas, ka viņi ir inficējušies ar brucellām, un nav teikts, ka slimība attīstīsies. Šie cilvēki ir veseli, atrodas mājās un ģimenes ārsta uzraudzībā,» teic B. Rozentāle. Viņa uzsver, ka ar brucelozi var saslimt, tikai kopjot dzīvniekus vai ja ir inficēta pārtika, šajā gadījumā tā nav bijis. Tomēr, ja parādās simptomi - paaugstināta temperatūra, nogurums, galvassāpes, palielināti limfmezgli -, jāvēršas pie ārsta.
PVD pašlaik veic epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu infekcijas izcelsmi un iespējamos izplatīšanās ceļus.
Brucelozes ierosinātājs ir baktērija Brucella suis. Cūkām brucelozes simptomi ir aborti, dzimumorgānu iekaisumi un neauglība. Slimība ir lipīga, un slimie dzīvnieki ir jānokauj. Saslimšana rada lielus ekonomiskos zaudējumus saimniecībai.
Ar brucelozi var slimot arī mežacūkas, tāpēc PVD veiks mežacūku laboratorisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai saslimšanu varēja izraisīt mežacūkas.