PB Doing Business 212 lappušu biezajā ziņojumā aplūkotās valstis tiek vērtētas, analizējot likumdošanu, noteikumus, uzņēmējdarbības izmaksas un pakalpojumu pieejamību. Kā liecina Doing Business mājaslapa, informācija tiek ievākta aptaujājot attiecīgās zemes juristus, finansistus un dažos gadījumos arī valstu amatpersonas. Aptaujās netiek ņemti vērā valstu makroekonomiskie aspekti vai, piemēram, bezdarbs, iedzīvotāju labklājība, korupcijas līmenis konkrētā valstī. Uzsvars galvenokārt tiek likts uz to, kādas konkrētā valstī būs konkrēta lieluma uzņēmuma (sabiedrības ar ierobežotu atbildību) dibināšanas un uzturēšanas izmaksas.
Doing Business pārskatā teikts, ka Latvija šogad ir paveikusi četrus būtiskus soļus. Ir vienkāršota uzņēmējdarbības sākšana, samazinot nepieciešamo pamatkapitāla apjomu un firmas reģistrācijas izmaksas. Paātrināts arī elektroenerģijas pieslēguma iegūšanas process, vienkāršojot birokrātiskās darbības. Pozitīvi ir vērtēts arī tas, ka informācija par nekustamā īpašuma nodokļa nomaksu tagad ir pieejama elektroniski, līdz ar to darbības ar nekustamo īpašumu ir kļuvušas vieglākas un ātrākas, jo vairs nav jāsaņem izziņa papīra formā. Kāpumu sarakstā uz augšu ir nodrošinājis arī jaunais Maksātnespējas likums, kas sakārto bankrota procedūru, ļaujot uzņēmumus vienkāršāk reorganizēt.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs Jānis Endziņš uzskata, ka Latvijas mērķis ir pārskatāmā nākotnē iekļūt Doing Business saraksta pirmajā piecniekā. «Šis ir ilga, mērķtiecīga darba rezultāts, Ekonomikas ministrijas, Darba devēju konfederācijas, Ārvalstu investoru padomes, nozaru asociāciju un manis pārstāvētās organizācijas kopīgais nopelns. Tas viennozīmīgi ir liels, labs notikums,» priecājas J. Endziņš un piebilst, ka saraksta būtība ir nebeidzama sacīkste starp valstīm par investoriem.
Analizējot Doing Business 2012 ziņojumu, var secināt - ja valdība neveic pozitīvas izmaiņas, valsts sarakstā noslīd uz leju, piemēram, Lietuva (27. vieta) zaudējusi punktu par to, ka ir slēgta vienas pieturas aģentūra inženiertehnisko komunikāciju jautājumos un līdz ar to apgrūtināta jauna elektroenerģijas pieslēguma izveide. Savukārt Igaunija (24. vieta) tiek kritizēta par ieviesto municipālo tirdzniecības nodokli. Latvijai ar to jārēķinās, pieņemot lēmumu par iespējamo nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanu, uzskata J. Endziņš.
Latvijai joprojām ir visas iespējas izaugsmei - piemēram, Malaizijā pozitīvi novērtēta iespēja elektroniski iesniegt prasības tiesā, Taivānā, radot vienas pieturas aģentūru, vienkāršota būvatļauju saņemšana. Pēdējā, 183. vietā, neraugoties uz uzlabojumiem biznesa sākšanā un kredītu iegūšanā, ierindojusies Čada.
Līga Meņģelsone, kura pārstāv Latvijas Darba devēju konfederāciju, uzskata, ka Doing Business ir labs instruments uzņēmējiem, meklējot partnerus un investorus ārvalstīs. «Ziņojumā ir indikatori, kas norāda, ka reformas ir jāturpina - gan investoru aizsardzības jomā, gan būvniecībā. Starptautiskajā biznesa praksē šis ikgadējais pētījums tiek vērtēts ļoti augstu, starp dažādiem reitingiem Doing Bizness parasti tiek minēts kā svarīgākais. No reitinga precīzi izriet, kas jādara - jāreducē administratīvie šķēršļi uzņēmējdarbībā un jāpievērš uzmanība apstākļiem, kam ir liela ietekme uz uzņēmējdarbību,» analizē L. Meņģelsone.