Populārs uzskats - lielveikali nav tā vieta, kur meklēt izsmalcinātus vīnus. Lielos vilcienos, jā, tā ir taisnība. Tomēr jāatzīst, ka lielveikali ir pateicīga vieta, lai šad un tad šo un to atrastu. Lielveikalu pērles. Jāsaka gan, ka jums jāzina, ko gribat atrast, jo piedāvājums ir bagātīgs, bet nav neviena, kam varētu uzprasīt padomu. «Pērles» parasti ir labi noslēpušās plauktos starp simtiem citu vīna pudeļu, tāpēc apbruņojieties ar pacietību un izpētiet sortimentu paši. Ievērojiet dažādus vīna stilus, vīnogas un valstis, kas ir piedāvājumā. Ja kaut ko nesaprotat, pierakstiet nosaukumus un mājās iegūglējiet vai apskatiet vīna ceļvedī. Nebūs ilgi jāgaida, kad atradīsiet savu pērli. Ja izdodas atrast, pagaidiet svētku izpārdošanu. Pērles parasti nav ejošākie vīni, tādēļ akciju laikā to cena būs vēl pievilcīgāka.
Nesenā ciemošanās Maxima (vismaz ar diviem X) patīkami pārsteidza ar savu demokrātiskā gala piedāvājumu. Laba Jaunās pasaules izvēle par vēl labākām cenām. Savukārt Rimi vīna skapjos, ja labi meklēsiet, varat pamanīties atrast gan izcilus burgundiešus (Bouchard Pere & Fils), gan šampaniešus (Dom Perignon 2000) par tādām cenām, par kādām tos citur noteikti neredzēsiet.
Divas mazas pērles ir arī šodienas slejā, tātad divi lielveikalu pārsteigumi par ļoti pieņemamu cenu.
Deinhard, Pinot Noir, Pfalca (Vācija), 2009. Vācija nav pati tipiskākā vieta, kas nāk prātā, runājot par Pinot Noir vīnogu šķirni. Vismaz ne ar šādu nosaukumu, jo Vācijas Pinot Noir pieņēmis pseidonīmu Spatburgunder vai Fruehburgunder atkarībā no tā, kurā ielejā esat un kādu vīna stilu dzerat. Šis konkrētais eksemplārs, lai arī ļoti vienkāršs, tomēr labs sākums, ja gribat iepazīties ar šo izcilo vīnogu. Smaržā avenes un vasaras puķes, garšā - ļoti maigi tanīni un saldi dūmakains sarkano augļu kokteilis. Nebīstieties no krāsas - jā, tai ir jābūt tik bālai. Dzeriet šī gada laikā, pēc tam būs par vēlu.
Las Moras Reserve, Malbec, Sanhuana (Argentīna), 2008. Šis elegantais Malbec pilnīgi noteikti pretendē uz pērles statusu. Ja gribat izbaudīt pilnībā, dekantējiet (ielejiet karafē vai vismaz atveriet vīnu kādu laiku pirms dzeršanas, lai paelpo). Pilnīgi gatavs, ar maigu ozola klātbūtni - ugunskura dūmu un maigas vaniļas aromāti. Ražotāja mājaslapa apgalvo, ka 12 mēnešu turēts jaunās amerikāņu un franču ozola mucās (nav minēts, cik lielās vai mazās), raža novākta ar rokām no vīna lauka, kas atrodas 650 m virs jūras līmeņa. Ja tas tik tiešām tā ir - īstas ozola mucas, novākts ar rokām, atvests no tālās Argentīnas, kā arī garšo lieliski un tiek tirgots par cenu ap pieciem latiem -, ko jūs vēl gaidāt?