Spēli jau vairākus gadus rīko LR Aizsardzības ministrijas Rekrutēšanas un jaunsardzes centrs, Nacionālie bruņotie spēki (NBS), Latvijas Kara muzejs un biedrība Media Gids. Spēli atbalsta gan norises pilsētu pašvaldības, gan Latvijas dzelzceļa ritošā sastāva serviss, Eco Baltia Vide, Flora Maiznīca u. c.
Lai piedalītos spēlē, komandām jāaizpilda anketa www.jaunierigassargi.lv, atbildot uz jautājumiem par Latvijas Brīvības cīņām un aprakstot savu motivāciju startēt spēlē. Uz katras pilsētas klātienes kārtu tiek 20 zinošākās un motivētākās komandas, bet spēles fināls, kurā piedalīsies divas labākās komandas no katra reģionālā posma, notiks 28. novembrī Siguldas pusē, Morē. Katras kārtas uzvarētāji saņems jūras ceļojumu uz Stokholmu kopā ar Tallink, galvenā balva pagaidām vēl ir noslēpums, taču spēle ir ieguvums pilnīgi visiem tās dalībniekiem.
«Bija ļoti interesanti - apmācības, pats misijas skrējiens! Ne jau katru dienu var dabūt tādu ieskatu armijas ikdienā, arī vēstures norisēs,» vērtē Daina Kārkliņa, kapteine Valkas ģimnāzijas un Strenču vidusskolas komandā 213. leģions, kas Valmieras posmā izcīnīja 1. vietu. Kas bija grūtākais? «Ir grūti motivēt komandas «vājāko posmu» nenolaist rokas. Bet tikām galā - vilkām un stūmām līdzi. Tāpat sapratu, ka būt par komandas kapteini nemaz nav tik viegli, jo jārūpējas par pārējiem, jāmēģina sevī atrast līdera dotības.»
Dainai spēles azarts radies jau pērn, kad viņas komanda tikusi līdz 5. vietai, savukārt Edvards Putniņš, kura vadītā komanda Pārgaujas ģēniji Valmierā tikai par puspunktu atpalika no uzvarētājiem, tomēr līdz ar 2. vietu nopelnīja arī ceļazīmi uz finālu, Jaunajos Rīgas sargos šogad startēja pirmo reizi. «Informācija bija skolas mājaslapā, un spēle likās kā piedzīvojums, iespēja sajust, kas norisinājās Brīvības cīņās. Komanda esam no vienas klases, daļa esam arī jaunsargi, un mums rūp Latvijas pagātne un nākotne. Saprotam, ka esam tie, kas nākotni veidos,» puisis saka. Viņš stāsta, ka izaicinošākais bija laikapstākļi, bet aizraujošākais - misijas uzdevumi. «Domājām, ka būs tikai jāskrien, bet bija daudz āķīgu punktu, kas pārbaudīja uzmanību. Ir jāizlasa līdz galam visi nosacījumi!» Spēle arī saliedējusi komandu, jo likusi vienam otru atbalstīt, kā arī ļāvusi saprast, ko nozīmē armijas dzīve, disciplīna.
Vienreiz pamēģinājuši, skolēni Jaunajos Rīgas sargos startē atkal un atkal un grib to darīt pat pēc 20 gadu sasniegšanas, stāsta spēles koordinatore un biedrības Media Gids pārstāve Sandra Galgāne, piebilstot: «Tā mums ir lielākā atzinība.» Grobiņas posmā pieteikusies pat komanda no Igaunijas, kam vietējie skolēni uzņēmušies būt par tulkiem. «Vēsture atgriežas - arī 1919. gadā latvieši ierakumos stāvēja kopā ar igauņiem,» S. Galgāne smaida.
Atsaucība ir liela arī no skolu puses, jo projekts skolēniem sniedz zināšanas, spilgtas emocijas un audzina viņos patriotismu. Tāpat uz spēli raujoties NBS karavīri, kuri ik gadu stingri, bet ar humoru apmāca komandas pirms došanās misijas skrējienā. S. Galgāne stāsta, ka jaunieši par Latvijas vēsturi ir diezgan zinoši, bet spēle vairo interesi. Katrā posmā veicamā misija gan atšķiras, jo uzdevumi tiek pieskaņoti Brīvības cīņu notikumiem attiecīgajā apkaimē. «Misiju arī izpušķojam, lai tā būtu patiesa realitātes simulācija - ir rācijas komandām, ir personāži, kas mēģina novērst uzmanību, spiegot utt.» intriģē S. Galgāne.