Ja apskatām preces, ko lietojam ikdienā, tad tiešām vairākums no tām ir ražotas Ķīnā - apģērbi, apavi, kancelejas preces, rotaļlietas u. c. Ik pa brīdim gan es, gan arī mani draugi agrāk teicām: ja jau gandrīz visu var nopirkt Ķīnā, tad tur visam ir jābūt ļoti lētam. Droši vien, ka par lētu naudu iepērk tur, bet par dārgu naudu pārdod pie mums. Tomēr pēc vairāk nekā astoņu mēnešu dzīvošanas šajā Āzijas megapolē varu secināt, ka Ķīnas lētums ir viens no mūsdienu lielākajiem mītiem.
Fabrikās nenormālos apstākļos (piemēram, tērauda griešana bez aizsargbrillēm vai aizsargapģērba un tikai ar dienas apgaismojumu) cilvēki strādā par smieklīgu naudu, un, ja kontakti atļauj iepirkt pa tiešo no fabrikām, tad šis lētums ir jūtams. Tomēr veikalos Pekinā viss ir līdzīgās cenās kā pie mums. Un nav svarīgi, vai iepērkos lielveikalā vai mazā studentu bodītē, iztērēju apmēram tādu pašu summu, kā par tāda paša veida precēm veikalos Latvijā.
Ķīnā esmu saskārusies ar divām lietām, kuras varu atzīmēt kā lētas: pārtika un sabiedriskais transports. Piemēram, metro biļete vienam cilvēkam maksā CNY 2 (Ķīnas naudas juaņa starptautiskais apzīmējums - Z. Ā.), kas pielīdzināms 16 santīmiem. Arī braucieni ar taksometriem ir krietni izdevīgāki nekā, piemēram, Rīgā. Tomēr te arī attālumi ir lielāki, tāpēc brauciena beigās samaksātā summa izlīdzinās. Vietējie man skaidroja, kamēr visur cenas pēdējo 3-5 gadu laikā ir strauji kāpušas, sabiedriskais transports ir kā pēdējais salmiņš, ko valdība tur pazeminātā līmenī, lai iedzīvotāji nevarētu sūdzēties, ka pilnīgi visās jomās ir notikusi strauja inflācija.
Viena no lietām, ar ko jārēķinās, iepērkoties Ķīnā, ir kaulēšanās. Arī valsts galvaspilsētā bez tās neiztikt. Nekad nav izslēgts, ka kāroto preci savā īpašumā var iegūt daudz lētāk, pat ja veikalā ir izlīmētas cenu zīmes ar konkrētām summām un svītrkodiem. Protams, daudzajos Pekinas tirgos tas viss notiek vēl izteiktāk, ar izteiksmīgākiem žestiem un skaļākos toņos. Zīda tirgus, Pērļu tirgus, Yashow market - tās ir tikai dažas vietas, kur noskatīto preci var iegūt pat par 80% lētāk, ja ir pietiekami liela pacietība un stingra nostāja pret savu nosaukto cenu. Parasti kādas ne pārāk kvalitatīvas preces cena tiek nosaukta, tikai paskatoties uz tevi - ja esi rietumnieks, tad droši vien tev ir daudz naudas un esi arī pietiekami neinformēts par preces patieso vērtību, tādējādi gatavs maksāt to summu, kas pārdevējam ir tikko ienākusi prātā.
Ķīnā ir sastopami arī daudzi mums zināmi zīmoli, piemēram, Zara, Oasis, H&M u. c., tomēr tajos veikalos cenas ir ļoti līdzīgas kā Latvijā, ja ne vēl augstākas. Bet kā ar kvalitāti? Nu risks ir uz katra paša sirdsapziņas.