Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Mājas pamestiem zvēriem

Ilze Džonsone strādāja juridiskajā birojā, kas bija izvēlējies pro bono palīdzēt dzīvnieku aizsardzības jautājumos. Ko līdz teorija bez prakses? Tāpēc domubiedru grupa 2005. gadā izveidoja Ulubeli - dzīvnieku pansiju pamestiem suņiem. Šobrīd Ulubele ir izaugusi līdz lielākās dzīvnieku patversmes apsaimniekotājam, aktīvi darbojoties dzīvnieku aizsardzības likumdošanas jomā, sniedzot priekšlikumus un sadarbojoties ar valsts un pašvaldību atbildīgajām institūcijām.

Cik daudz dzīvnieku ir patversmē? No kurienes viņi tur nonāk?

Lielajā Līču dzīvnieku patversmē ik dienas nekad nav mazāk par 200 dzīvniekiem - 150 suņiem un 50 kaķiem. Suņus uz patversmi nogādā suņu ķērāji. Suņi ir vai nu noklīduši, vai apzināti anonīmi pamesti uz ielas. Savukārt kaķi Līču patversmē nonāk, ja tiem ir miris saimnieks vai dzīvnieciņu neļauj ņemt līdzi uz sociālo māju.

Cik bieži izdodas atrast zvēriņiem jaunus saimniekus?

Ulubele attieksmē pret dzīvniekiem, kuri nonāk pie mums, ir uzlikusi augstu latiņu - nesodām dzīvnieku anonīmi bezatbildīgā saimnieka vietā. Ulubelē neeitanizē dzīvnieku, ja vien viņš nav neglābjami slims vai necieš fiziskas mokas. Šāds no killing statuss uzliek milzīgu papildu pienākumu - cītīgi strādāt un nemitīgi izdomāt jaunus veidus, kā iekārtot pamestos un kā nodrošināt, lai nejauši noklīdušie ātrāk satiek savu saimnieku. Esam izveidojuši publisku bezmaksas portālu Dzīvnieku policija.lv, kas veiksmīgi darbojas jau vairāk nekā gadu. Pateicoties portālam, nupat jau esam nolīdzsvarojuši patversmes bilanci. Tas nozīmē - cik uzņemam, tik arī pašlaik spējam iekārtot, atrodot īstos vai jaunus saimniekus. Mēnesī šādi spējam palīdzēt jau 100 dzīvniekiem. Aktīvi strādājam, lai valstī tiktu ieviesta programma obligātai suņu apzīmēšanai (čipēšanai) un reģistrēšanai valsts reģistrā. Bez dzīvnieka sasaistes ar konkrēto saimnieku pamesto dzīvnieku skaitu nekādi nevarēs samazināt. Ar izglītošanu vien nepietiek, beidzot ir reāli jāsāk darboties arī bezatbildīgo sodīšanai, kas pašlaik praktiski nav iespējama, jo pārkāpēji ir anonīmi.

Ko darīt cilvēkiem, ja redz uz ielas klaiņojošu dzīvnieku?

Klaiņojoši suņi skaitās sabiedriski bīstami. Tāpēc, ja redzat klīstam suni bez saimnieka, būtu jāpiezvana uz katrā pašvaldībā noteikto dispečerdienestu. Šis dienests izvērtē zvanus un iespēju robežās reaģē, sūtot ķērājus. Taču pašvaldību iespējas izķert visus suņus, kas klīst apkārt bez saimniekiem, ir ierobežotas. Tāpēc arī izveidojām portālu, kur katrs, kurš ir atradis vai pazaudējis dzīvnieku, var bez maksas ievietot sludinājumu, pievienojot kaut ar mobilo telefonu fiksētu dzīvnieka foto. Ar kaķiem ir daudz sarežģītāk. Ir ļoti daudz ielas kaķu koloniju, kuras baro un apkopj konkrēti brīvprātīgie. Daudzās pašvaldībās darbojas ielas kaķu sterilizācijas programmas. Aprūpētas sterilizētu ielas kaķu kolonijas nav klaiņojošie dzīvnieki. Tāpēc, ja pats nespējat sniegt mājas un ņemt aprūpē kādu no šiem ielas minkām, lieciet viņiem mieru un neuzstājiet uz obligātu aizvākšanu no jūsu acīm. Viņiem ir tiesības (pēc likuma) uzturēties dzīvojamo māju tuvumā un būt kāda aprūpētiem.

Ar ko jārēķinās, paņemot dzīvnieku no patversmes? Un vai to var darīt katrs?

Dzīvnieku var iegādāties persona, kura sasniegusi 18 gadu vecumu. To nedrīkstētu darīt impulsīvi vai pakļaujoties bērnu diktātam. Patversmju dzīvnieki ne ar ko nav sliktāki par audzētavās iegādātiem. Viss atkarīgs no turpmākā - cik daudz laika un darba ieguldīsiet, lai no maza kucēna vai kaķēna izaudzinātu kārtīgu suni vai kaķi. Arī ņemot pieaugušu dzīvnieku, ir daudz priekšrocību - patversmes darbinieki jums ieteiks piemērotāko dzīvnieku jūsu vēlmēm un dzīvesveidam. Dzīvnieks jau būs vakcinēts un sterilizēts - mazāka iespēja viņam saslimt, kā arī tas neradīs nevienam nevajadzīgus pēcnācējus.

Kā var palīdzēt patversmē esošajiem dzīvniekiem? Kas ir specifisks tieši ziemas sezonā?

Līču patversmei vienmēr noder segas, pārvalki, palagi, dvieļi, ko izmantojam iekštelpu dzīvnieku guļvietām. Pašvaldības piešķir nelielu finansējumu katram dzīvniekam tikai pirmajām 14 dienām (pēc likuma), tāpēc nozīmīgs atbalsts ir dzīvnieku pārtika - konservi vai sausā barība. Esam pateicīgi visiem brīvprātīgajiem palīgiem, kuri brauc palīdzēt remontdarbos, patversmes uzkopšanās talkās un staidzināt suņus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atā, atā!

Nez, kā gan viņai tagad klājas? Kā jūtas? Vai kā netrūkst? Es spītīgi turpinu interesēties par lietām un cilvēkiem, kas ir pazuduši no mediju dienaskārtības








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?