Diena jau šonedēļ rakstīja, ka pērn Ķīnas iekšzemes kopprodukts (IKP) piedzīvoja tikai 6,9% lielu izaugsmi, kas ir zemākais rādītājs pēdējos 25 gados - kopš 1990. gada.
Īpašas uzmanības vērts ir ASV investīciju bankas Goldman Sachs pētījums par ekonomisko situāciju Ķīnā un tās iespējamajām sekām investoriem, kuri ieguldījuši līdzekļus gan attīstīto, gan attīstības valstu aktīvos. Goldman Sachs analītiķi pētījumā ekonomisko situāciju Ķīnā dēvē par sarežģītu un uzskata, ka Āzijas lielvalstī notiekošie procesi atstās īpaši negatīvu ietekmi uz pārējām attīstības valstīm, līdz pat 2020. gadam izraisot nestabilitāti to tirgos. Atsaucoties uz šo prognozi, banka arī iesaka saviem investoriem «koriģēt» pozīcijas attīstības valstīs.
Dokumentā īpaši uzsvērti Ķīnas centieni pāriet no ekonomikas, kuras izaugsme balstīta uz preču eksportu un investīcijām, uz «līdzsvarotāku modeli», orientētu uz patēriņu, par mērķi nosakot valsts IKP dubultošanu līdz 2020. gadam, salīdzinot ar 2010. gadu. Bankas analītiķi atzīmē, ka pārmaiņu ietvaros Pekina sākusi vērienīgas reformas, ieskaitot finanšu tirgus un nodokļu sistēmas liberalizēšanu, kā arī zemes reformu (ar mērķi atļaut zemes nonākšanu privātīpašumā).
Pētījumā norādīts, ka pārejas periods slēpj riskus jau tāpēc, ka daudzi no izsludinātajiem mērķiem vai plāniem ir ļoti nekonkrēti un bieži vien cits citu savstarpēji izslēdzoši vai vismaz pretrunīgi. Tāpat jāņem vērā tas, ka izmaiņas Ķīnas ekonomiskajā kursā norit vienā laikā ar izmaiņām ASV un Ķīnas attiecībās, Vašingtonā aizvien izplatītākam kļūstot viedoklim, ka Pekinas integrācija starptautiskajā liberālajā ekonomiskajā un politiskajā sistēmā notiek Vašingtonai ne gluži pieņemamā veidā, kamdēļ nepieciešama «stingrāka» un Ķīnas ambīcijas ierobežojoša politika.
Šo un vēl citu iemeslu dēļ Goldman Sachs analītiķi uzskata, ka «Ķīna būs paaugstināta svārstīguma tirgos avots ne tikai 2016. gadā, bet arī turpmāko piecu gadu laikā, vislielāko ietekmi atstājot uz attīstības valstu ekonomikām».
Arī attīstītās ekonomikas, protams, nevarēs pilnībā izvairīties no Ķīnas izraisītajām svārstībām, tomēr to tiešais un netiešais efekts rietumvalstīs būs ievērojami mazāks nekā attīstības valstīs. Tāpat dokumentā tiek prognozēts, ka attīstīto valstu investori notikumiem Ķīnā pievērsīs «pārspīlētu uzmanību», kā tas jau notika pagājušā gada augustā un šā gada janvāra sākumā. Goldman Sachs galveno uzmanību, protams, velta finanšu tirgiem, tomēr domājams, ka bankas analītiķi secinājumus tādā pašā mērā var attiecināt arī uz visu ekonomiku kopumā.