Pašā vasaras sākumā Latvijā parādījās Slovēnijas vīni. Lai arī šajā valstī vīna kultūrai ir senas saknes, tomēr ārpus tās robežām tie ir samērā reti sastopami. Ļoti vienkārši - šī valsts teritorijas ziņā ir gandrīz trīs reizes mazāka par Latviju, tāpēc tīri fiziski nevar saražot tik daudz vīna, lai tas būtu plaši sastopams visā pasaulē. Turklāt arī pašiem slovēņiem garšo savi vīni. Tā kā šī valsts atrodas Alpu kalnu pakājē, tās klimats ir kā radīts, lai šeit taptu aromātiski baltvīni. Iespējams, tāpēc no visiem pie mums sastopamajiem Slovēnijas vīniem manu uzmanību visvairāk pievērsa vīns, kas darināts no Gelber Muskateller vīnogu šķirnes ogām, ko sauc arī par Muscat blanc, Muscat d'Alsace un vēl dažādos citos vārdos. Šī ir ļoti aromātiska oga, kuru ir neiespējami sajaukt ar kādu citu. Vīni no šīs vīnogu šķirnes man atgādina dārgas smaržas. Iespējams, tāpēc parasti man tie nepatīk. Es gribu dzert vīnu, nevis smaržas. Verus Muskateller 2011 šajā ziņā man ir patīkams izņēmums.
Aromātā ir visas klasiskās šķirnes pazīmes: jasmīni, ābeļziedi. Tomēr intensīvo ziedu aromātu atšķaida jāņogas un saldskābi āboli. Arī garšā ir jūtams ļoti daudz skābenu ābolu, kas šo vīnu padara daudz interesantāku un piešķir tam struktūru.
Eiropā ļoti uzmanīgi izturas pret dažādu vīnogu šķirņu izmantošanu vienā vīnā, savukārt Jaunajā pasaulē nekautrējas un pieiet šai lietai ļoti radoši. Tam ir vienkāršs pamatojums. Eiropā vīndari ir konservatīvāki un ļoti lepojas ar savu gadsimtiem izstrādāto garšas stilu. To veicina arī likumdošana, kas nosaka, kādas šķirnes vīnogas drīkst izmantot, darinot noteikta līmeņa vīnu. Ne Amerikā, ne Dienvidāfrikā vai Austrālijā nekā tāda nav. Vīndaris, lai iegūtu interesantu, līdz šim nebijušu garšu, ir gatavs eksperimentēt. Galu galā visu noteiks patērētājs, kam patiks vai nepatiks šī garša, un viņš pirks vai nepirks šo vīnu. Ventisquero Ramirana Gran Reserva Sauvignon Blanc - Gewurztraminer 2011 ir tieši šāds vīns. Tā pamatu veido Sauvignon Blanc vīnoga, kas tam sākotnēji piešķir zaļo ērkšķogu aromātu, tomēr mazākumā esošā Gewurztraminer vīnoga to nedaudz nogludina un padara saldenāku, piešķirot mandarīnu un rožu aromātu. Man šķiet, ka Gewurztraminer vīna garšu padara nedaudz biezāku, smagnējāku un krēmīgāku, kas ļauj to izmantot ne tikai ar zivju ēdieniem, bet arī ar kādu pikantāku gaļu vai krējuma mērci. Pastāvot glāzē, tas visu laiku mainās. Vieni aromāti nomaina citus. Kādu brīdi man likās, ka sajutu pat mazsālītu gurķu aromātu. Visādā ziņā šis ir ļoti interesants vīns, kas paredzēts tiem, kuri vienmēr meklē kaut ko jaunu un nebaidās eksperimentēt ar garšām.