Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Melnās dienas Latvijas vēsturē

54 bojāgājušie un vēl vairāki bez vēsts pazudušie, kuri, iespējams, joprojām atrodas zem sagruvušā lielveikala drupām Rīgā, Priedaines ielā 20. Pagaidām vēl pārāk daudz neatbildētu jautājumu, taču jau skaidrs - traģēdija Zolitūdē ieskaitāma starp melnākajām dienām Latvijas pastāvēšanas vēsturē.

Traģiskas sekas svētku izklaidēm

Pēc upuru skaita lielākā Latvijā notikusī katastrofa ir cilvēku pārpildītā izklaides tvaikoņa Majakovskij nogrimšana Rīgā pie piestātnes Daugavā 1950. gada 13. augustā. Gāja bojā 147 cilvēki, tostarp 48 bērni. Pēc traģēdijas viens no toreizējiem LPSR varas funkcionāriem Aleksandrs Ņikonovs pārskatā uz Maskavu rakstīja, ka nepieciešams slīcēju glābšanas dienests. Vēlāk to arī izveidoja, un atjaunotajā valstī tā funkcijas pārņēma Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Saistībā ar šo traģēdiju tiesāja sešus cilvēkus. Arī Rīgas izpildkomitejas priekšsēdētāja Arnolda Deglava atstādināšana no amata 1951. gadā tiek saistīta ar šo katastrofu.

Pēc savas attīstības Majakovskij traģēdijai līdzīga ir Talsu traģēdija 1997. gada 28. jūnijā. Tikai šoreiz cilvēku pūlis pārpildīja ugunsdzēsēju pacēlājgrozu, kas tobrīd bija nodots svētku izklaidei. Pēc traģēdijas no amata atkāpās VUGD priekšnieks Juris Ļabis un iekšlietu ministrs Dainis Turlais. Ar brīvības atņemšanu nesaistītu sodu saņēma divi ugunsdzēsēji, kas apkalpoja pacēlāju. Joprojām turpinās tiesvedība par zaudējumu piedzīšanu cietušajiem.

Stiprina drošību

Savukārt pēc gāzes sprādziena 1969. gada 12. janvārī 55 dzīvokļu mājā Jelgavā gāja bojā 41 cilvēks, tostarp 14 bērnu. Pēc tam visās mājās pārbūvēja gāzes ievadus - tie vairs negāja caur pagrabu, kur vada bojājuma dēļ cietušajā ēkā bija uzkrājusies gāze -, bet gāzes avārijas dienestam piešķīra telefona numuru 04. Tiesāja divus gāzes saimniecības darbiniekus, no tiem viens saņēma reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem.

1967. gada 30. decembrī Liepājā notikusī pasažieru lidmašīnas AN 24, kas lidoja no Rīgas, katastrofa prasīja 45 cilvēku dzīvību un bija saistīta ar to, ka šīm tolaik jaunajām lidmašīnām vēl nebija pilnveidota drošības sistēma, kas automātiski ieslēgtos viena dzinēja izslēgšanās gadījumā. Pēc katastrofas tas tika izdarīts.

Pasažieru ātrvilciena Sanktpēterburga-Rīga avārija pie Juglas stacijas 1976. gada 16. februārī, kad pārmijnieku kļūdas dēļ vilciens sadūrās ar kopā saāķētām lokomotīvēm, izdzēsa 46 cilvēku dzīvību, ievainojumus guva 61 cilvēks. Uz astoņiem gadiem notiesāja stacijas dežuranti, bet uz divreiz īsāku laiku vienu no divām pārmijniecēm. 23 gadus pēc traģēdijas toreizējā dežurante Dienai minēja, ka šajā katastrofā loma bija arī valodu barjerai. Viena no pārmijniecēm nesaprata latviski, otra - krieviski.

Neatminēta palikusi Ķeguma spēkstacijas tilta pār Daugavu sabrukšana 1986. gada 20. septembrī. Tā notika, veicot tilta pārbaudi. Gāja bojā 11 cilvēku, tostarp zinātnieks, kurš pārbaudi vadīja un bija atbildīgs par tilta noslogošanu. Kopš šī notikuma autosatiksme pa Ķeguma tiltu notiek vienā joslā, regulējot satiksmi ar luksoforu, nevis divās joslās kā iepriekš.

Savukārt lielākā katastrofa pirmskara Latvijā bija kravas un pasažieru kuģa Neibāde nogrimšana 1926. gada 9. septembrī Rīgas jūras līcī pie Vecāķiem, apmēram trīs kilometrus no krasta. Tika lēsts, ka noslīka ap 40 cilvēku. Pēc traģēdijas Saeima ārkārtas sēdē palielināja finansiālo atbalstu glābšanas organizēšanai uz ūdens, kā arī sabiedrībā radās lielāka izpratne par ātrās medicīniskās palīdzības nepieciešamību.

Jumti iebrukuši vairākkārt

Sabiedrisku ēku jumtu sabrukšana Latvijā ir notikusi vairākkārt. Beidzamo reizi ar smagām sekām - 1978. gada 24. jūlija vakarā Limbažos, kad gāja bojā septiņi bērni, kuri atradās pagrabstāvā. Toreiz 2. vidusskolai bija atsegts jumta pārsegums, lai izbūvētu ceturto stāvu. Uz jumta atradās arī būvmateriāli. Limbažos runāja, ka pēdējais impulss jumta sabrukšanai bija kara lidmašīnas radītais troksnis, pārlidojot pilsētu. Par šo katastrofu tika sodīts skolas direktors, kurš pirms tam bija pretojies Rīgas skolēnu sporta nometnes izvietošanai skolas ēkā remontdarbu laikā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

1926. gada 9. septembris, Rīgas jūras līcis pie Vecāķiem

Apmēram trīs kilometrus no krasta lielos viļņos nogrimst kravas un pasažieru tvaikonis
Neibāde. Ap 40 noslīkušo.
Lielākā katastrofa pirmskara Latvijas vēsturē.

1950. gada 13. augusts, Rīga

Cilvēku pārpildītā pasažieru
tvaikoņa Majakovskij apgāšanās pie piestātnes Daugavā blakus Akmens tiltam. 147 bojāgājušie, tostarp 48 bērni. Izglābušos un izglābto skaits pārsniedz vairākus desmitus.

1967. gada 30. decembris, Liepāja

Pasažieru lidmašīnas AN 24 reisa Rīga-Liepāja katastrofa, lidmašīnai piezemējoties Liepājas lidostā. 45 bojāgājušie un septiņi izdzīvojušie.

1969. gada 12. janvāris, Jelgava

Dabasgāzes noplūdes izraisīts sprādziens 55 dzīvokļu piecstāvu mājā. Sabrūk trešdaļa mājas. 41 bojāgājušais (tostarp 14 bērnu) un deviņi ievainotie.

1976. gada 16. februāris, Rīga

Pasažieru ātrvilciena Sanktpēterburga (tolaik Ļeņingrada)-Rīga katastrofa pie Juglas stacijas, pārmijnieku kļūdas dēļ
uzlaižot pasažieru vilcienu uz sliedēm, kur atradās divas saāķētas lokomotīves. 46 bojāgājušie, 61 ievainotais.

1997. gada 28. jūnijs, Talsi

Policijas un ugunsdzēsēju svētku laikā, lūstot cilvēku pārpildītam ugunsdzēsēju
pacēlājgrozam, iet bojā deviņi bērni.

2012. gada 1. janvāris, Krāslavas novads

Pārpildīta automašīna ceļa
līkumā iebrauc upē, un noslīkst septiņi jaunieši vecumā no 16 līdz 19 gadiem.

Bez nosaukuma

2007. gada 23. februāris, Alsungas novads

No īssavienojuma elektrolīnijā naktī izcēlās ugunsgrēks sociālās aprūpes centrā Reģi. 26 bojāgājušie.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atā, atā!

Nez, kā gan viņai tagad klājas? Kā jūtas? Vai kā netrūkst? Es spītīgi turpinu interesēties par lietām un cilvēkiem, kas ir pazuduši no mediju dienaskārtības








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?