Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Nestabilitāte Jemenā izdevīga Al Qaeda atzaram

Vienu no pasaules lielākajām terorisma eksportētājvalstīm - Jemenu - pārņēmušas politiskas jukas, ko savā labā var izmantot tur bāzētā teroristiskā organizācija Al Qaeda Arābijas pussalā (AQAP), kas ir uzņēmusies atbildību par šomēnes Parīzē notikušo asiņaino uzbrukumu satīras izdevuma Charlie Hebdo redakcijai. Varas vakuums Tuvo Austrumu nabadzīgākajā valstī atvieglotu AQAP centienus nogādāt Jemenā cilvēkus, kas tiek apmācīti, lai veiktu uzbrukumus visā pasaulē.

Uzbrūk prezidenta pilij

Jemena pēdējos divdesmit gadus ir ierauta konfliktos, kas izcēlās pēc tam, kad 1990. gadā vienā valstī apvienojās Ziemeļjemena, kur vairākums iedzīvotāju ir šiīti, un Dienvidjemena, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir sunnīti. Nereti islāma reliģijas divu lielāko atzaru sekotāji Jemenā savas domstarpības risinājuši ar ieroču palīdzību.

Pērn septembrī valsts galvaspilsētā Sanā ienāca šiītu kaujinieki no ietekmīgās hutiešu cilts, kas pārvalda Jemenas ziemeļrietumu provinci Saadu. Bruņotie dumpinieki ieņēma vairākas valdības ēkas un Sanas lidostu, pieprasot sunnītu prezidentam Abdelrabo Mansūram Hādī piešķirt plašākas politiskās pilnvaras šiītiem. Vēlāk hutieši un valdība noslēdza pamieru.

Relatīvais miers beidzās pagājušajā nedēļā, kad hutiešu kaujinieki nolaupīja prezidenta administrācijas vadītāju, tādējādi izrādot nepatiku pret valdības plānotajām izmaiņām konstitūcijā, kas paredz sadalīt Jemenu sešos federālos apgabalos. Pirmdien rajonā ap prezidenta pili norisinājās intensīvas apšaudes, notika uzbrukums arī premjerministra birojam. Pēc dažām stundām sekoja paziņojums par kārtējo pamieru.

A. M. Hādī pēc nākšanas pie varas 2011. gadā, kad tā saucamā Arābu pavasara laikā tika gāzts ilggadējais sunnītu prezidents Alī Abdulls Salehs, sāka intensīvu cīņu pret AQAP, kas izveidojās 2009. gadā, kad apvienojās Al Qaeda atzari Jemenā un Saūda Arābijā. Pateicoties amerikāņu piešķirtajam finansējumam, A. M. Hādī reformēja Jemenas bruņotos spēkus, kuriem vienubrīd izdevās iegrožot teroristu aktivitātes. Tomēr konflikts ar hutiešiem piespiedis valdības spēkus cīnīties divās frontēs.

Amerikāņi satraukti

Pēdējie notikumi Jemenā ir satraucoši Savienotajām Valstīm un to sabiedrotajiem cīņā pret terorismu, jo briestošā varas maiņa valstī var apdraudēt amerikāņu ofensīvu pret AQAP. A. M. Hādī personīgi ir atļāvis amerikāņiem veikt aviācijas triecienus AQAP pozīcijām Jemenas teritorijā. Hutieši, kuru kaujinieki arī iesaistījušies sadursmēs ar džihādistiem, neatbalsta ASV pretterorisma programmu Jemenā.

Lielākā ieguvēja no Jemenā valdošā haosa ir tieši AQAP, kas var netraucēti sagatavot kaujiniekus un plānot jaunus terora aktus. Jemenas izlūkdienesti apgalvo, ka pirms dažiem gadiem AQAP apmācības nometnēs pabijuši brāļi Šerifs un Saīds Kuaši, kuri 7. janvārī uzbrukumā Charlie Hebdo redakcijai nogalināja 12 cilvēkus. Trīs nedēļās, ko viņi pavadīja Jemenā, brāļi apmācīti rīkoties ar šaujamieročiem.

Pirms džihādistu kustības Islāma valsts parādīšanās ASV par savai nacionālajai drošībai visbīstamāko teroristisko grupējumu uzskatīja tieši AQAP. 2009. gada 25. decembrī nigērietis Umars Fārūks Abdulmutallabs AQAP uzdevumā neveiksmīgi mēģināja uzspridzināties pasažieru lidmašīnā, kas no Nīderlandes galvaspilsētas Amsterdamas devās uz ASV pilsētu Detroitu.

Tiek uzskatīts, ka ar teroristisko grupējumu bija saistīts arābu izcelsmes ASV armijas majors Nidals Maliks Hasans, kurš 2009. gada novembrī Forthudas militārajā bāzē Teksasas štatā nogalināja 13 cilvēkus un pēc tam izdarīja pašnāvību. Karavīrs pirms uzbrukuma bija sarakstījies ar ASV dzimušo radikālo islāma garīdznieku Anvāru el Avlaki, kurš tobrīd bija AQAP ideologs.

2011. gadā ASV bezpilota lidaparāta uzbrukumā Jemenā nogalinātais A. el Avlaki iedvesmojis arī brāļus Džoharu un Tamerlanu Carnajevus, kuri 2013. gadā sarīkoja sprādzienus Bostonas maratona laikā. Jemenas «ieguldījumu» terorisma eksportā apliecina fakts, ka 76 no 122 atlikušajiem ieslodzītajiem Gvantanamo cietumā, kur ASV tur terorismā aizdomās turamos, ir Jemenas pilsoņi. Kopš cietuma izveides 2002. gadā tur ir pabijuši 115 jemeniešu, vēl vairāk ir bijuši tikai no Afganistānas un Saūda Arābijas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Jemena

Iedzīvotāju skaits: 25,6 miljoni (2012. gads, ANO dati)
Galvaspilsēta: Sana
Platība: 536,9 km2
Valsts iekārta: prezidentāla islāma republika
Oficiālā valoda: arābu
Reliģija: 99,1% jemeniešu ir musulmaņi, no kuriem aptuveni 65% ir sunnīti, bet 35% šiīti
Dzīves ilgums: 68 gadi sievietēm, 65 gadi vīriešiem (ANO dati)
IK uz vienu iedzīvotāju: 1070 dolāru (922 eiro)

(2011. gads, Pasaules Bankas dati)

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?