Demokrāti saniknoti
B. Netanjahu un pašreizējās - Demokrātu partijas kontrolētās - ASV valdības attiecības jau gadiem ir pavadījušas domstarpības, kas ir saistītas gan ar Tuvo Austrumu miera procesu, gan Irānas kodolprogrammu.
Tomēr līdz konflikta stāvoklim tās noveda Kongresa apakšpalātas - Pārstāvju palātas - spīkera, Republikāņu partijas pārstāvja Džona Bēnera uzaicinājums B. Netanjahu uzrunāt kongresmeņus.
Dž. Bēners, kura partija kritizē B. Obamas administrācijas politiku attiecībā uz Irānas kodolprogrammu, ielūgumu B. Netanjahu nosūtījis bez konsultācijām ar Balto namu. Tas saniknojis demokrātus, kuri uzskata, ka viņi tādējādi ir nostādīti starp B. Obamu un Izraēlu, kas vienmēr ir baudījusi stingru abu ASV lielāko politisko partiju atbalstu.
Baltais nams trešdien pavēstīja, ka «attiecības starp ASV un Izraēlu nevar pazemināt līdz attiecībām starp Republikāņu partiju un [B. Netanjahu] partiju Likud». B. Obamas padomniece nacionālās drošības jautājumos Sūzana Raisa šonedēļ izteicās, ka B. Netanjahu vizīte Kongresā atstās «postošas» sekas uz ASV un Izraēlas attiecībām.
ASV viceprezidents Džozefs Baidens un ASV valsts sekretārs Džons Kerijs paziņojuši, ka neapmeklēs B. Netanjahu uzrunu, arī vairāki demokrātu kongresmeņi sekos viņu piemēram.
Republikāņu partija ar lielāko prieku cenšas attēlot demokrātus kā nepietiekami draudzīgus Izraēlai.
Bijusī republikāņu viceprezidenta kandidāte Sāra Peilina pat sākusi tirgot T kreklus ar uzrakstu «Esmu ar Bibi», atsaucoties uz B. Netanjahu iesauku. «Obama un demokrāti atsakās būt ar Izraēlu un premjerministru Netanjahu,» teikts viņas biroja paziņojumā.
Diplomātiju noliek malā
ASV un vēl piecas lielvaras - Lielbritānija, Vācija, Francija, Ķīna un Krievija - cenšas pārliecināt Irānu atbalstīt starptautiskos centienus uzraudzīt un iegrožot Teherānas kodolprogrammu apmaiņā pret ekonomisko sankciju mīkstināšanu.
B. Netanjahu šonedēļ paziņoja, ka lielvalstis ir atteikušās no solījuma nepieļaut kodolieroču nonākšanu Irānas režīma rokās. «Es cienu Balto namu un ASV prezidentu. Bet, ja runa ir par tik kritisku tematu, kas var noteikt mūsu pastāvēšanu, mans pienākums ir darīt visu, lai novērstu briesmas Izraēlas valstij,» sacīja Izraēlas premjers.
Dž. Kerijs noraidīja B. Netanjahu pārmetumus, paziņojot, ka «premjers nonācis pie nepareiza sprieduma». Viņš arī atgādināja, ka Izraēlas līderis savulaik kvēli aizstāvējis ASV militāro iebrukumu Irākā. «Mēs visi zinām, kas notika,» teica Dž. Kerijs.
ASV un Izraēlas attiecības «nekad nav bijušas tik briesmīgas kā pašlaik», uzskata bijušais Izraēlas valdības padomnieks nacionālās drošības jautājumos Giora Eilands. «Neviens pat nemēģina izmantot diplomātiskus vārdus,» viņš sacīja izdevumam The New York Times.
«Esmu pārliecināts, ka Izraēlas ārpolitikas vadītāji nevēlas dzirdēt šādus vārdus izskanam no Baltā nama pārstāvju mutes,» Tuftsa Universitātes profesors Daniels Drezners sacīja avīzei The Christian Science Monitor.
B. Netanjahu un viņa vadīto konservatīvo partiju Likud sagaida sīva cīkstēšanās ar Darba partiju un tās līderi Ichaku Hercogu 17. martā paredzētajās Izraēlas parlamenta vēlēšanās. Savā priekšvēlēšanu kampaņā B. Netanjahu uzsver, ka Izraēla būs apdraudēta, ja viņa vietā nāks ne tik kareivīgi noskaņots līderis.