Tomēr šāds lēmums radījis bažas Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai (BKUS), jo nav saprotams, kāpēc pakalpojums jāattīsta citur, ja jau vairākus gadus tas veiksmīgi darbojas BKUS. Līdz ar to ir aizdomas par nelietderīgi izmantotu naudu.
«Šobrīd BKUS ir prenatālās aprūpes programma, kura jau ir attīstīta un strādā vairākus gadus. Līdz ar to nav pamatojuma, kādēļ papildus finansējums būtu jāiegulda, lai no jauna to attīstītu citā vietā,» Dienai sacīja BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša. Viņa arī paskaidroja, ka procedūrās klāt ir jābūt gan ģenētiķim, gan pieredzējušam ārstam, kas spēj veikt invazīvās manipulācijas, bet Stradiņiem šādu speciālistu neesot. Līdz šim viss ir bijis nodrošināts tikai BKUS.
Tomēr VM lēmumu uzskata par pamatotu, norādot, ka Nacionālais attīstības plāns 2013.-2020. gadam paredz, ka PSKUS būs vadošais perinatālās aprūpes centrs. Un, ņemot vērā, ka ar 1. janvāri stājas spēkā papildu prasības šo centru aprīkojumam, aparatūras iegāde bija nepieciešama. «Ja iekārtas netiktu iegādātas šogad, tad slimnīca nevarētu veselības aprūpes pakalpojumus nodrošināt atbilstoši noteiktajām prasībām, kā arī nevarētu veikt izmeklējumus, lai konstatētu agrīnas augļa patoloģijas,» Dienai sacīja VM pārstāvis Oskars Šneiders.
Arī PSKUS Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja Maira Jansone Dienai norādīja, ka prenatālā diagnostika slimnīcā tiek attīstīta, lai šo pakalpojumu padarītu grūtniecēm pieejamāku, jo līdz šim ar to Latvijā bijušas problēmas. Viņa arī paskaidroja, ka slimnīcas speciālisti ir pietiekami sagatavoti, lai šīs procedūras varētu veikt. «Metode tehniski nav sarežģīta. Mūsu speciālisti veic daudz sarežģītākas procedūras, piemēram, asins pārliešanu bērniņam, kas atrodas vēl mātes organismā,» sacīja M. Jansone. Savukārt ģenētiķu konsultācijas slimnīca varēs nodrošināt, piemēram, reizi nedēļā pieaicinot speciālistu. Viņa arī atzīmēja, ka ne visos gadījumos ģenētiķa konsultācijas ir nepieciešamas. Tāpat, ņemot vērā, ka, attīstoties diagnosticēšanas iespējām, varētu palielināties pacientu skaits, BKUS tehniski varētu netikt galā ar visiem šiem gadījumiem, piebilda M. Jansone. Izmaiņas tikai veicināšot to, ka pakalpojums būs plašāk pieejams. Savukārt konkurence parādīs, kur labāk diagnostiku attīstīt.
Šobrīd Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka pēc 1. janvāra invazīvās diagnostikas pakalpojumus grūtniecēm būs iespējams saņemt tikai divās ārstniecības iestādēs - PSKUS un Rīgas Dzemdību namā. Ministrijā gan sākts darbs pie noteikumu grozījumiem, lai arī Bērnu slimnīcā varētu turpināt sniegt šos pakalpojumus. Tomēr situācija, kad tiek piešķirts papildu finansējums Stradiņiem konkrētās diagnostikas attīstīšanai, BKUS rada bažas, ka solītie grozījumi netiks veikti. Kā Dienai norādīja BKUS ārste ģenētiķe Ieva Grīnfelde, pēdējās sarunas ministrijā liecina, ka arī turpmāk BKUS varētu sniegt šos pakalpojumus, bet pagaidām rezultāts nav zināms. Bet, ja izmaiņu noteikumos nebūs, cietīs pacienti. «Ir labi, ka visi pakalpojumi ir pieejami vienuviet un pacienti netiek dzenāti. Ja grūtniecei būs aizdomas par kādu patoloģiju, viņai vispirms būs jādodas uz vienu vietu pie ģenētiķa, tad uz citu vietu veikt invazīvās analīzes un tad atpakaļ pie ģenētiķa,» sacīja I. Grīnfelde. Arī VM šobrīd nevarēja apstiprināt vai noliegt plānotās izmaiņas, vienīgi norādīja, ka vēl notiek speciālistu diskusijas, lai izvērtētu labākos risinājumus.