Netic Phenjanas versijai
Ziemeļkorejas televīzija vakar paziņoja, ka valsts zinātnieki pirmo reizi veiksmīgi detonējuši «nelielu» ūdeņraža bumbu. Pirms iespējamā izmēģinājuma Ziemeļkorejas mediji propagandēja, ka valstij ir nepieciešami kodolieroči, «lai stātos pretī ASV kodoldraudiem».
Ziemeļkorejas līderis Kims Čen Uns decembra sākumā pirmoreiz izteicās, ka Phenjanai izdevies radīt ūdeņraža bumbu, bet toreiz komunistiskās zemes kaimiņi un vērotāji bija skeptiski, ka ziemeļkorejiešu arsenālā patiešām nonācis iznīcinošais ierocis, un nodēvēja šos paziņojumus par izrādīšanos.
Ūdeņraža jeb kodoltermiskajā bumbā izmanto daudz sarežģītāku tehnoloģiju nekā atombumbā, lai radītu vairākkārt spēcīgāku sprādzienu. Ūdeņraža bumba ir 5000 reižu spēcīgāka par atombumbu, ko 1945. gada 6. augustā amerikāņi detonēja virs Japānas pilsētas Hirosimas. Parasti atombumbu izmanto kā ūdeņraža bumbas «detonatoru».
Ja tomēr izrādīsies, ka Ziemeļkorejai ir izdevies izstrādāt ūdeņraža bumbu, tas būs milzīgs lēciens Phenjanas kodolprogrammai, kuras saknes meklējamas piecdesmitajos gados.
ASV Ģeoloģijas dienests informēja, ka trešdien reģistrējis 5,1 magnitūdu spēcīgus pazemes grūdienus Ziemeļkorejā apkaimē, kur Phenjana veikusi trīs līdz šim zināmos kodolizmēģinājumus, no kuriem pēdējais notika 2013. gada februārī, kad tur tika reģistrēti tikpat spēcīgi pazemes grūdieni.
Eksperti secina, ka, visticamāk, Ziemeļkoreja veikusi kārtējo atombumbas izmēģinājumu, nevis testējusi ūdeņraža bumbu. «Šīs eksplozijas spēks nebija tik spēcīgs, lai to uzskatītu par klasiskas ūdeņraža bumbas radītu,» Džefrijs Lūiss no kodolatbruņošanās domnīcas CNS sacīja izdevumam The Wall Street Journal.
Arī Ziemeļkorejas kaimiņvalstu Ķīnas un Dienvidkorejas militārie eksperti izteikušies, ka pieejamā informācija liek šaubīties, ka patiešām ir noticis ūdeņraža bumbas sprādziens.
Kaimiņi saniknoti
Ziemeļkorejas iespējamais kodolizmēģinājums saniknojis tās kaimiņus. Dienvidkorejas prezidente Parka Gun Heja, kura sasauca nacionālās drošības padomes ārkārtas sanāksmi, Phenjanas rīcību nodēvēja par «nopietnu provokāciju», kas «tieši apdraud mieru un stabilitāti pasaulē». Parka Gun Heja mudināja ANO Drošības padomi ieviest jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju.
Japānas premjerministrs Sindzo Abe paziņoja, ka iespējamais izmēģinājums «nopietni apdraud» viņa valsts drošību. «Tā ir skaidra ANO Drošības padomes rezolūciju neievērošana, kas iedragā starptautiskos kodolatbruņošanās centienus,» premjeru citē The Japan Times.
Phenjanas tuvākā sabiedrotā Ķīna apgalvo, ka nav bijusi informēta par Ziemeļkorejas nodomiem veikt izmēģinājumu. Pekina nosodīja Ziemeļkorejas rīcību, bet neatklāja, vai būtu gatava atbalstīt jaunas sankcijas pret Phenjanu.
Analītiķi uzskata, ka notikušais pasliktinās Ķīnas un Ziemeļkorejas attiecības un palielinās starptautiskās sabiedrības spiedienu uz Pekinu, lai tā aktīvāk iesaistītos centienos savaldīt neprognozējamo režīmu.
ASV nav apstiprinājušas Phenjanas apgalvojumus par ūdeņraža bumbas izmēģinājumu, bet solījušas «atbilstoši reaģēt uz jebkuru un visām Ziemeļkorejas provokācijām», raksta BBC. Izmēģinājums var pastiprināt spiedienu uz Vašingtonu aktīvāk strādāt pie jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju un pretraķešu aizsardzības spēju stiprināšanu reģionā.