Palicis 116 ieslodzīto
Cietumu ASV militārajā bāzē Gvantanamo līcī Kubā pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV lika izveidot toreizējais Savienoto Valstu prezidents no Republikāņu partijas Džordžs V. Bušs, lai ieslodzītu terorismā aizdomās turētos. Daudziem tur ieslodzītajiem gadiem nav izvirzītas apsūdzības, un cilvēktiesību aizstāvji ziņojuši par cietumā notikušiem spīdzināšanas gadījumiem.
Lielākais ieslodzīto skaits - 684 - Gvantanamo cietumā tika sasniegts 2003. gadā. Pēdējos gados tas ir pakāpeniski sarucis, jo lielākā daļa ieslodzīto, kuriem nav izvirzītas apsūdzības, pārvesti uz dzimteni vai trešajām valstīm, tostarp Latviju. Pašlaik ieslodzījuma vietā atrodas 116 terorismā aizdomās turamo, no kuriem 64 tiek uzskatīti par īpaši bīstamiem, tāpēc ir ieteikts viņus nepārvest uz citām valstīm, vēsta The New York Times.
B. Obama, kurš Gvantanamo cietumu uzskata par kauna traipu ASV reputācijai, pēc ievēlēšanas amatā kā galīgo ieslodzījuma vietas slēgšanas termiņu noteica 2010. gada janvāri, tomēr tas nav noticis arī neilgi pirms viņa otrā prezidentūras termiņa beigām. Šķēršļus viņa centieniem nemitīgi likuši Kongresu kontrolējošie republikāņi.
Bažas par uzbrukumiem
Neraugoties uz pretestību, B. Obamas administrācija šonedēļ informēja, ka notiekot pēdējie darbi pie rīcības plāna, lai «atbildīgi un droši» slēgtu Gvantanamo cietumu, vēsta Reuters. Ar dokumentu, kura detaļas nav izpaustas, tikšot iepazīstināts Kongress. Sagaidāms, ka ASV prezidentam būs smagi jānopūlas, lai panāktu vairākuma republikāņu atbalstu.
Daudzi Gvantanamo cietuma slēgšanas pretinieki kā galveno argumentu uzsver iespējamo apdraudējumu ASV nacionālajai drošībai. Viņi norāda, ka daži no iepriekš atbrīvotajiem ieslodzītajiem ir atgriezušies kaujaslaukā, tāpēc ir liela iespējamība, ka bijušie Gvantanamo cietumnieki varētu piedalīties uzbrukumos, kas vērsti pret Savienotajām Valstīm.
Pastāv arī juridiski šķēršļi, kas apgrūtinātu cietuma slēgšanu un atsevišķu ieslodzīto pārvešanu uz ASV. Par īpaši bīstamiem uzskatītajiem Gvantanamo ieslodzītajiem izvirzītas apsūdzības, kas balstītas uz ļoti neskaidriem pierādījumiem, kurus ASV federālā tiesa, visticamāk, noraidītu kā nepieņemamus. Baltais nams ierosinājis šiem aizdomās turamajiem piemērot beztermiņa apcietinājumu, bet pret to iebilst cilvēktiesību aizstāvji.
Nozīmīga loma šajā jautājumā var būt arī ASV sabiedrības viedoklim, jo sevišķi laikā, kad pieaug globālā terorisma draudi, kurus rada džihādistu grupējums Islāma valsts. Telekanāla Fox News jūnijā veiktā aptaujā 53% respondentu atbalstījuši Gvantanamo cietuma saglabāšanu.