Kas ir mainījies kopš portāla mammamuntetiem.lv pirmsākumiem?
Ir mainījies kolektīva sastāvs, idejiskie virzieni un arī es.
Portālu mammamuntetiem.lv pirms nepilniem četriem gadiem mēs uztaisījām kopā ar manu draudzeni Sindiju Meluškāni, bet ar šā gada sākumu portālu es vadu viena - Sindija sev salikusi jaunus mērķus.
Kad mammamuntetiem.lv radās, man nupat bija piedzimusi meitiņa, un nav brīnums, ka lasītājiem priekšā lielākoties liku tematus par un ap grūtniecību un mazulīšiem. Bet dzemdības un bērns ir tikai viena daļa mūsu dzīves - tas nav vienīgais temats, ko apspriest ģimenes portālā. Ģimenes centrs ir vīrietis un sieviete, viņu sajūtas, attiecības, mīlestība. Sievietes pēc dzemdībām ļoti bieži par to aizmirst un kā galveno pasludina bērnu. Kaut kas līdzīgs bija ar mūsu portālu - rakstījām par un ap grūtniecēm un bērniem, bet kur tad paliek pārējā dzīve? Lēnām un pamatīgi mainām savu kursu.
Pārmaiņām pieskaitāma arī mūsu Gudro sievu skola, kurā organizējam visdažādākās nodarbības sevis bagātināšanai. Mēs strādājam, lai daļa nodarbību būtu bez maksas, piemēram, gan mamma, gan tētis bez maksas pašreiz var nākt uz nodarbību par grūtniecību un dzemdībām.
Tikko esat izdevuši grāmatu par bērnu drošību. Kādi vēl ir jautājumi, kuri šobrīd šķiet būtiski un par kuriem būtu vērts diskutēt?
Ģimenes jomā tematu, par ko diskutēt, ir daudz, taču, pirms mēs tos pasludinām skaļi, izvērtējam, vai un ko mēs lietas labā varam paveikt. Kad portāla pirmsākumos publicējām rakstus par bērnu drošību, man bija sajūta, ka nevienam tie neinteresē, lasījuma statistika bija vairāk nekā bēdīga. Prātoju, kā pievērst vecāku uzmanību, jo Latvijas dati ir nepielūdzami - Eiropas Savienībā mēs jau gadiem kopā ar Lietuvu turamies pirmajās pozīcijās pēc bērnu skaita, kas guvuši traumas vai pat miruši no tām. Mums, vecākiem, ir jāiegūst informācija par riskiem, kas apdraud mūsu bērnus, lai zinātu, kā viņus pasargāt.
Temati, ko tuvākajā nākotnē mēs vēl varētu aktualizēt, - bērnu aptaukošanās, pieaugušo mazkustīgums un jau pieminētās dabiskās dzemdības.
Kā plāno pavadīt Līgosvētkus savā ģimenē?
Uguns skulptūras dedzināšana, ozola apdziedāšana kalnā, radošās darbnīcas, pateicoties mana vīra vecākiem, Līgosvētki mūsu ģimenē ir krāšņi svinēti svētki. Ģimenes lauku māja, kur sabrauc radi un draugi, atrodas Mēmeles upes krastā. Tur notiks mūsu tradicionālais, jautrais koncerts Mēmelvīzija, tajā dzied gan lielie, gan mazie. Kādus septiņus astoņus gadus mūsu Jāņu tradīcija ir arī nemontēto filmu festivāls - viesi, kuri vēlas, izdomā savas filmas sižetu un brīvbrīžos to uzfilmē, aktieru atlasi veidojot no sabraukušajiem jāņubērniem. Kad filmas ir gatavas, pucējamies jancīgos tērpos un ritinām vaļā sarkano paklāju. Un tad vēl mēs izejam rituālu - dedzinām raganu reizē ar savām nelāgajām domām un (ne)darbiem.
Kā jāizskatās un jāuzvedas jāņubērnam?
Jāņubērnam ir jābūt ar sirsnīgu smaidu, basām kājām, vainadziņu galvā un odu baidīšanas līdzekli kabatā. Un sapucētam! Drēbes, kas ikdienā pašiem vairs nav aktuālas, vedam uz laukiem. Krājums ir pamatīgs un izcili noder, lai sapostos Līgosvētkiem. Tiek izsludināts arī temats, lai zināms, kādā stilā katram jāģērbjas. Vienu gadu, piemēram, katram vajadzēja kļūt par kādu dievību. Pagājušajā gadā izspēlējām pasaku Kurbads - lozējām lomas, un katrs izgreznojās atbilstoši savējai. Viesu koptēls rezultātā ir nudien gleznains - laimīgi gan lieli, gan mazi.
Šeit atgādināšu par drošību - bērniem galvā ir jāliek cepures, lai nepārkarstu, un jālūko, lai saulē neapdeg pleciņi. Degšķidrumiem jāatrodas bērniem nepieejamā vietā. Un nedz pie uguns, nedz pie ūdens bērnus nedrīkst atstāt vienus bez uzraudzības - nelaime patiešām nenāk brēkdama, tas ir viens mirklis.
Ko jaunu no jums varam sagaidīt tuvākajā laikā?
Augustā bērnudārzniekiem izdosim krāsojamo grāmatu ar angļu valodas alfabētu - arī tā būs pieejama bez maksas. Uz vasaras otru pusi ar bezmaksas nodarbībām papildināsim arī Gudro sievu skolas piedāvājuma klāstu. Lasot cilvēku stāstus portāla forumā, es redzu, cik Latvijas ģimenēm ir grūta finansiālā situācija. Tāpēc man patīk mūsu uzņemtais virziens - lūkot, kā tādas pašsaprotamas lietas, piemēram, krāsojamās grāmatas bērniem, grāmatas par drošību pieaugušajiem, izglītojošus seminārus par veselību u. c., nodrošināt bez maksas.