Audzējus iedala divās lielās grupās - labdabīgos un ļaundabīgos. Labdabīgi veidojumi ir tādi audzēji, kas aug lēnām, pēc operācijas neatkārtojas un neizplatās uz citiem orgāniem. Ļaundabīgiem audzējiem raksturīga strauja augšana un izplatīšanās uz citiem audiem.
Grūtāk ir diagnosticēt veidojumus, kas atrodas krūšu kurvī vai vēdera dobumā. Kamēr veidojums ir neliels, visai bieži par to nekas neliecina. Audzējam kļūstot lielākam, tas var ietekmēt attiecīgā orgāna funkciju. Pazīmes var būt dažādas. Piemēram, ja plaušās ir veidojums, var parādīties apgrūtināta elpošana, klepus, bet par jaunveidojumu vēdera dobumā liecina palielināts vēdera apjoms, sāpes vēderā, izmaiņas dzīvnieka uzvedībā - nemiers vai liels sagurums utt. Par kaulu audzējiem parasti signalizē pietūkums, sāpīgums kaulu apvidos, klibums.
Tieši tāpēc, ka nav novērojamas specifiskas pazīmes, kas liecina par audzēja veidošanos, svarīgi veikt dzīvnieka tālāku izmeklēšanu, izdarīt asins analīzi, rentgenu, ultrasonogrāfiju.
Audzēji nav tikai vecu dzīvnieku problēma. Samērā bieži audzēji sastopami arī jauniem dzīvniekiem.
Nav konkrētu jaunveidojumu rašanās cēloņu, bet ir zināmi riska faktori, kas var veicināt audzēja attīstību.
Tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem var minēt vairākus, bet līdz galam neskaidrus cēloņus, kas veicina audzēju veidošanos. Starp tiem ir iedzimtība, hormonu ietekme nesterilizētiem dzīvniekiem, vīrusi, dažādi kancerogēni, piemēram, dūmi, pesticīdi, UV starojums, azbests.
Uzmanību! Viens no būtiskiem ieteikumiem, lai mazinātu piena dziedzeru audzēju veidošanos, ir sieviešu kārtas suņu sterilizēšana pirms gada vecuma.
Neviens veterinārārsts, tikai paskatoties vien uz jaunveidojumu, nevar pateikt, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs. Visvienkāršākā metode - ar adatiņu paņemt no veidojuma šūnu paraudziņu. Metode nav sāpīgāka kā parasta injekcija. Dažreiz šī metode gan nav pietiekama, jo ar to nevar iegūt labu paraugu. Tas nav atkarīgs no ārsta, bet gan audzēja veida. Tad nepieciešams nelielu audzēja gabaliņu paņemt ķirurģiski.
Svarīgi pēc parauga paņemšanas to nosūtīt izmeklēšanai. Kāpēc? Tas ir būtiski, lai noteiktu prognozi un atbildētu uz jautājumiem, kāda veida audzējs izveidojies, vai jaunveidojums turpinās augt, cik ilgi dzīvnieks ar atklāto jaunveidojumu vēl dzīvos? Ja jaunveidojums ir ļaundabīgs, pēc tā izmeklēšanas iespējams precīzāk plānot papildu ārstēšanu un ķīmijterapiju.
Ļaundabīgu audzēju apstiprināšanas gadījumā svarīgi veikt pilnu izmeklēšanu, lai noteiktu, vai metastāzes nav izplatījušās citos orgānos. Šajos gadījumos nepieciešams krūšu kurvja rentgens, vēdera dobuma ultrasonogrāfija, reģionālo limfmezglu izmeklēšana.
(Turpinājums 28. marta atvērumā)
*Dzīvnieku veselības centra veterinārārste