NBD ir viens no 22 zinātniskajiem institūtiem, ko starptautiskie eksperti novērtējuši kā vāju. Tomēr zinātniskā darbība ir tikai viens no NBD darbības virzieniem, tāpēc vakar Saeimas Vides apakškomisijas sēdē tika aplūkotas NBD zinātniskās darbības perspektīvas. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa sēdē uzsvēra, ka patlaban nav runa par zinātniskajām institūcijām, kuras ir jālikvidē, bet notiek diskusija, lai uzlabotu zinātnes pārvaldību un zinātnisko institūciju darbu. Neskatoties uz ekspertu vājo vērtējumu, viņi ir atzīmējuši, ka NBD veic virkni vajadzīgu darbu, bet zinātniskajā darbībā būtu jāizmanto modernākas metodes un jāpārņem citu pasaules botānisko dārzu pieredze, lai varētu nokļūt pasaules zinātnieku apritē, pastāstīja A. Kiopa. Tomēr viņa saprot, ka esošā finansējuma ietvaros tas nav bijis iespējams.
Arī NBD direktors Andrejs Svilāns kā galveno iemeslu mazajam zinātniskās darbības īpatsvaram norādīja finansējuma trūkumu. Piemēram, nesenās krīzes apstākļos NBD zinātnieku darbība bijusi mobilizēta uz kolekciju saglabāšanu. Tāpēc nav bijusi iespēja, piemēram, iegādāties jaunu pētniecības aparatūru. Arī A. Kiopa atzina - ņemot vērā, ka zinātnes bāzes finansējums pēdējos gados ir bijis 25% no tā, kas ir aprēķināts, strādāt augstā līmenī ir ļoti grūti. Tomēr, ja tiek pieņemts lēmums, ka NBD zinātniskā darbība ir vajadzīga, tad ir jāstrādā, lai ieguldītais darbs nestu augļus, sacīja ministrijas pārstāve. Piemēram, ministrija sagaida, lai NBD veidotu ciešāku sadarbību ar Latvijas augstskolām, iesaistītos starptautiskajos sadarbības tīklos un publicētos starptautiskajos žurnālos. Uz Dienas jautājumu par to, vai vēl jālemj par zinātniskās darbības nepieciešamību NBD, A. Kiopa atbildēja, ka ministrijā šis lēmums jau ir pieņemts - tā ir vajadzīga, bet lēmumu par piešķiramā finansējuma apjomu pieņem Saeima. Viņa gan piebilda, ka NBD zinātniskās bāzes finansējums 2014. gadā, salīdzinot ar 2013. gadu, pieaudzis par 16 762 eiro. Savukārt nākamgad plānots to palielināt vēl par 20 līdz 30%.
Attiecībā uz finansējumu neesot patiesas ziņas arī par to, ka bāzes finansējumu neaprēķinās un nepiešķirs zinātniskajām institūcijām, kuras novērtētas ar vērtējumu 1, tai skaitā NBD. A. Kiopa Dienai norādīja, ka šādi grozījumi netiek gatavoti, bet tiek izstrādāti priekšlikumi, kā uzlabot zinātnisko darbību.
Tāpat pagaidām netiek domāts, ar kādām citām zinātniskajām institūcijām varētu apvienot NBD, jo, pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvju teiktā, apvienot vairākus vājus institūtus nav lietderīgi. Arī VARAM plāno meklēt iespējas, kā piesaistīt papildu līdzekļus NBD.