Latvijā dominē ādas vēzis
Gada laikā diagnosticēti 14 miljoni vēža saslimšanas gadījumu (apkopotie dati par 2012. gadu), bet līdz 2025. gadam jaunu sasirgušo skaits gadā pieaugs līdz 19 miljoniem. 2030. gadā tas kāps līdz 22 miljoniem, bet 2035. gadā - jau 24 miljoniem, vēsta PVO Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras ziņojumus. Tas publicēts 4. februārī, kas tiek atzīmēta kā Pasaules Vēža diena, aicinot cilvēkus pievērst vairāk uzmanības šīs slimības novēršanai, atklāšanai un ārstēšanai.
Vēža slimnieku skaita pieaugums saistīts ar to, ka arvien vairāk cilvēku piekopj neveselīgu dzīvesveidu. Nevar izslēgt arī to, ka pasaulē kopumā aug iedzīvotāju skaits, turklāt palielinās arī dzīves ilgums.
2012. gadā visbiežāk diagnosticēts plaušu, krūšu un resnās zarnas vēzis. Visbiežāk nāvi izsaucis plaušu, aknu un kuņģa vēzis. Kā ziņoja LETA, 2012. gadā Latvijā reģistrēti 11 535 pirmreizēji vēža pacienti. Visbiežāk atklāts ādas vēzis.
Vēzis jau kopš 2011. gada ir pārspējis sirds slimības kā galvenais nāves cēlonis pasaulē. Tomēr, kā norādīts PVO ziņojumā, ļaundabīgais audzējs ir nesaudzīgāks pret vīriešiem. 53% gadījumu tas atklāts vīriešiem, bet no vēža mirušo vidū 57% ir vīrieši.
Jānorāda, ka izteiktas atšķirības vēža slimnieku skaitā manāmas arī reģionos. Vairāk nekā 60% slimnieku un vairāk nekā 70% vēža izraisīto nāves gadījumu fiksēts Āfrikā, Āzijā, Centrālamerikā un Dienvidamerikā.
Ļaudīm aplami priekšstati
PVO aicina valdības darīt vairāk, lai apkarotu vēzi. Cilvēki pienācīgi nenovērtējot to, kā viņu dzīvesveids var ietekmēt saslimstību, un īpašu uzmanību būtu nepieciešams pievērst smēķēšanas un alkohola lietošanas apkarošanai, kā arī cīņai pret lieko svaru.
«Es vēža pētniecības jomā darbojos jau 30 gadu. Kad stāstu kaimiņiem vai draugiem, ko daru, gandrīz vienmēr seko jautājums «vai esat jau atraduši zāles?». Domāju, ka sabiedrībai pietrūkst izpratnes par to, kā izvairīties no slimības, piemēram, nesmēķēt un saglabāt normālu svaru,» intervijā Deutsche Welle uzsvēra PVO Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras direktors Kristofers Vailds.
Vēzis lielā mērā saistīts ar cilvēku dzīvesveidu. Kā atklāja Lielbritānijā veiktā Pasaules Vēža izpētes fonda aptauja, 49% cilvēku neapzinās, ka neveselīgs uzturs palielina vēža risku. Trešdaļa cilvēku uzskata, ka vēzis galvenokārt tiek mantots gēnos, taču, kā uzsvēra fonds, ne vairāk kā 10% vēža gadījumu ir pārmantoti. Protams, konkrētā vēža forma rados norāda, kur cilvēkam varētu rasties problēmas, tomēr visbiežāk vēzi izraisa ģenētiskas izmaiņas, kas parādās cilvēka dzīves laikā. Visbiežāk šīs izmaiņas izsauc tabakas lietošana, pārāk daudz ultravioletā starojuma vai saskarsme ar konkrētām ķimikālijām.
Glābs nodokļi
PVO uzsvērusi, ka ar ārstniecību vien pasaule neuzveiks vēzi, nepieciešams vairot sabiedrības izpratni par slimības profilaksi un rosināt arī savlaicīgākus izmeklējumus, jo vēzis agrīnā stadijā daudz labāk pakļaujas ārstēšanai.
«Adekvāta likumdošana var rosināt uz veselīgāku uzvedību,» ziņu aģentūra Reuters citēja vienu no ziņojuma redaktoriem Bernardu Stjuartu no Jaundienvidvelsas Universitātes Austrālijā.
B. Stjuarts norādīja, ka augstāki nodokļi cukurotajiem dzērieniem būtu viens no veidiem, kā mazināt to vēža gadījumu skaitu, ko veicinājis liekais svars un fizisku aktivitāšu trūkums. Lai gan pēdējā laikā arvien vairāk runā par smēķēšanas izraisīto risku, šobrīd piemirsts par alkoholu.
«Vajadzētu diskutēt par alkohola pieejamību, marķējumu, reklamēšanu un arī cenu,» uzsvēra B. Stujarts. Viņš piebilda, ka «adekvāta likumdošana var rosināt uz veselīgāku dzīvesveidu», ziņojuma redaktoru citēja BBC.