Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā līdz 7. februārim skatāma izstāde, kas iepazīstina ar Japānas mūsdienu dekoratīvi lietišķo mākslu. Tajā aplūkojami pieredzējušu japāņu mākslinieku darināti darbi, kas veidoti pamatā no māla, keramikas, porcelāna, akmens, stikla, ir arī lakas izstrādājumi, kas tipiski ne vien Japānai, bet arī Korejai un Ķīnai.
Izstāde sadalīta sešos tematiskajos blokos: Bagātīgā krāsu valoda atklāj spilgtas krāsas, zeltu un sudrabu, Klusināts vērojums pievēršas materiālu dabīgajām īpašībām, Tiešums iepazīstina ar spēcīgām formām un krāsām, Izsmalcinātība detaļās atklāj perfekto izpildījumu, Deformācija priecē ar citādības skaistumu, bet Ziedi un putni iepazīstina ar ziedu un putnu ornamentu motīviem, kas ļoti raksturīgi Japānas tradicionālajai mākslai. «Filigrāns, perfekti izstrādāts roku darbs ir ārkārtīgi nozīmīgs Japānas keramikas vērtības kritērijs. Pat deformācija tiek pielietota, lai nevis kariķētu, bet gan lai izceltu īpatnējas formas un pasvītrotu skaistuma nianses,» stāsta izstādes kuratore Ieva Zvejniece.
Izstādē katrs priekšmets prasa skatītāja laiku, jo tikai tad tas patiesi atvērsies un atklāsies. «Smalks estētisms augstākajā pakāpē. Pavirši garām skrienot, tā jēgu nenotversiet, tās īstās dimensijas ieraudzīsiet, tikai mierpilni iedziļinoties,» iesaka I. Zvejniece. Japānā ir 10 000 gadu sena keramikas vēsture. Ir mākslinieki, kuri stingri ievēro šīs tradīcijas, un tas viņu darbos atspoguļojas ļoti tieši, taču ir arī mākslinieki, kuri gājuši citu ceļu. Uz Rīgu atvestā izstāde atklāj mūsdienu Japānas lietišķās mākslas dažādību, tomēr tās mērķis ir tiekties uz skaistiem priekšmetiem, kas izmantojami arī ikdienā. Japānā liela nozīme tiek pievērsta dabai un gadalaikiem, un tas atspoguļojas arī mākslinieku darbos. «Arī ikdienas dzīvē japāņi īpašu uzmanību pievērš gadalaikiem, piemēram, katram gadalaikam ģimenē ir paredzēti citi trauki ēšanai, un nav iedomājams, ka pavasara ziedus kāds liks rudens vāzē! Japāņi dodas uz mākslas galerijām un iegādājas mākslinieku darinātus traukus ikdienas lietošanai, tas nav nekas neparasts. Protams, izstādē skatāmi ne vien funkcionāli, bet arī tikai dekoratīvi objekti,» stāsta I. Zvejniece.
Līdztekus izstādei muzejā notiks arī citi ar to saistīti pasākumi. Jau šodien, 13. janvārī, plkst. 18.00 paredzēta tikšanās ar izstādes dalībnieku, japāņu keramikas mākslinieku Masahiro Maeda, kuras laikā varēs vairāk uzzināt par keramikas apgleznošanas un glazēšanas tehniku. 14. janvārī šī mākslinieka vadībā interesenti darbnīcā varēs strādāt ar baltiem porcelāna šķīvjiem, izgreznojot tos aplikācijas tehnikā.