Pasaules mediju pastiprinātās uzmanības dēļ Irānas tiesa atcēla Sakinei Mohammadi Aštiani piespriesto nāvessodu - nomētāšanu ar akmeņiem -, bet viss liecina, ka tā vietā viņa tiks pakārta. Savukārt par sievietes fotoattēla (tas, kā izrādījās, nebija viņas) publicēšanu Irānas varas iestādes S. M. Aštiani sodīja ar nopēršanu.
Sāpīga kļūda
Vatikāns paziņojis, ka irānietes lietai seko ar lielu uzmanību. «Baznīca ilgus gadus ir iebildusi pret nāvessodu, bet nomētāšana ar akmeņiem ir sevišķi brutāls tā izpildes veids,» paziņoja pāvesta Benedikta pārstāvis Frederiko Lombardi. Viņš sacīja, ka Vatikāns varētu iesaistīties jautājuma risināšanā pa diplomātiskiem kanāliem, vēsta aģentūra DPA.
Pēc pāvesta palīdzības ar Itālijas mediju starpniecību vērsās S. M. Aštiani dēls Sadžāds Gadersadehs, kurš lūdza «iejaukties, lai glābtu mammas dzīvību». Viņš lūdzis mātes apžēlošanu Irānas prezidentam Mahmūdam Ahmadinedžādam un valsts garīgajam līderim ājatollam Alī Hāmenei, tomēr atbildi nav saņēmis. S. Gadersadehs izteicis pateicību rietumvalstu masu medijiem, kuri pievērsuši šai lietai lielu uzmanību.
Tā gan arī kaitējusi S. M. Aštiani, jo viens no sievietes advokātiem paziņojis, ka viņai svētdien izdarīti 99 pērieni, kas piespriesti pēc tam, kad 28. augustā britu laikraksts The Times uz vāka nopublicēja fotogrāfiju, kurā it kā redzama viņa bez musulmaņu sieviešu tradicionālās galvassegas čadras. Virsraksts virs tās vēstīja «Atklāts - Irānā ar akmeņiem nomētājamās sievietes īstā seja».
Tomēr 2. septembrī laikraksts paziņoja, ka tas nav bijis S. M. Aštiani, bet Zviedrijā dzīvojošās irāņu cilvēktiesību aizstāves Susanas Hedžratas attēls, kas pie The Times nonācis kļūdas rezultātā. Tas gan netraucēja tiesai S. M. Aštiani atzīt par vainīgu «piedauzībā» un piespriest nopēršanu.
Dīvainie spriedumi
S. M. Aštiani sāga sākās 2006. gada maijā, kad tiesa Dienvidazerbaidžānas provincē nesen par atraitni kļuvušajai sievietei piesprieda 99 pērienus par «nelikumīgām attiecībām» ar diviem vīriešiem pēc dzīvesbiedra nāves.
Tā paša gada septembrī paralēli tiesai, kurā uz apsūdzēto soliņa sēdēja par S. M. Aštiani vīra slepkavību aizdomās turamais, tika sākts process par viņas ārlaulības sakariem, kas it kā notikuši, vēl vīram dzīvam esot. Šogad jūlijā sieviete tika atzīta par vainīgu šajā pārkāpumā, par ko pienākas nāve, publiski nomētājot ar akmeņiem.
Tiesas piespriestais soda mērs, kas Rietumu pasaulē var izraisīt neizpratni, guva plašu atspoguļojumu starptautiskajos masu medijos, un tas noveda pie Irānas valdības lēmuma to atcelt, lai gan tā vietā sieviete, visticamāk, tiks pakārta.
11. augustā Irānas valsts televīzijas tiešraidē tika demonstrēta S. M. Aštiani atzīšanās, ka viņa 2005. gadā bijusi iesaistīta sava vīra slepkavībā. Sievietes advokāti apgalvo, ka viņa piespiesta to darīt, lai Teherāna varētu nodemonstrēt pasaulei, ka S. M. Aštiani patiesībā ir noziedzniece, raksta The New York Times.