Šādā veidā varētu kompensēt trešdaļu no iztrūkuma, ko radīs plānotais darbaspēka nodokļu samazinājums, skaidroja V. Dombrovskis. Atlikušo piepildīs citu ieņemto nodokļu apjoma pieaugums, kas radīsies, samazinot ēnu ekonomiku.
Viņa preses pārstāvis Mārtiņš Panke par šādiem V. Dombrovska izteikumiem gan nebija informēts, savukārt Finanšu ministrijas (FM) preses sekretāre Aiga Aizpuriete skaidro: «Šis ir jaunās valdības deklarācijas jautājums, un šobrīd tas vēl ir tapšanas stadijā.» Viņa piebilst - nav noslēpums, ka samazināto PVN likmju atcelšana ir Zatlera Reformu partijas (ZRP) piedāvājums. FM piedāvājumā šāds patēriņa nodokļu paaugstinājums neesot bijis paredzēts. ZRP pirms vēlēšanām solīja triju gadu laikā par deviņiem procentpunktiem samazināt nodokļu slogu darbaspēkam, negatīvo fiskālo efektu mazinot, atceļot samazināto PVN likmi un palielinot nekustamā īpašuma nodokli, bet mazturīgajiem iespējamo preču cenu kāpumu kompensēt ar «sociālajiem spilveniem».
FM parlamentārā sekretāre Ilze Viņķele (Vienotība), kuru min kā labklājības ministra amata kandidāti, skaidro, ka ir vērtējama PVN likmju izlīdzināšana tur, kur ir atrodams saprātīgs un sociāli taisnīgs kompensējošais mehānisms. «Tas pilnīgi noteikti un nekādā gadījumā neattieksies uz nākamo gadu,» stāsta I. Viņķele. Viņa piebilst, ka par taisnīgām kompensācijām mazturīgajiem iedzīvotājiem varēs runāt tad, kad būs īstenota iedzīvotāju sākuma un ikgadējo ienākumu deklarēšana. «Apskatīsimies, kas ļaudīm pieder, apzināsim, vai var savietot datubāzes, lai nav tā, ka sociālās palīdzības dienests operē ar nepilnīgu personas mantiskā stāvokļa izvērtējumu. Jo principā tas ir pareizi - ar lielu varbūtību varu teikt, ka bankas valdes loceklim zāļu iegādei nav vajadzīgs mazais PVN. Bet to mēs varam darīt tikai tad, kad arī daudzbērnu ģimene, kuras ienākumi ir zem vidējā līmeņa, humāni un cieņpilni var šo kompensāciju par medikamentiem saņemt,» pauž I. Viņķele, piebilstot, ka pirms PVN izlīdzināšanas noteikti būs pārejas periods.
PVN samazināto likmi (12%) piemēro medikamentiem, medicīniskajām ierīcēm un medicīnas precēm, zīdaiņiem paredzētajiem specializētajiem produktiem, siltumenerģijai, elektroenerģijai, dabasgāzei, malkai, presei, mācību literatūrai un oriģinālliteratūras izdevumiem, sabiedriskā transporta pakalpojumiem iekšzemē, viesu izmitināšanas pakalpojumiem.