Institūta vadītājs Lukašs Kamiņskis paudis viedokli, ka padomju laika pieminekļi simbolizē «komunistiskās sistēmas kundzību pār Poliju». «To saglabāšana ir 90. gadu sākumā līdz galam nepaveikto Polijas reformu sekas. Tā bija fatāla kļūda, kuru gadiem ilgi izmanto par ieganstu propagandā un provokācijās pret mūsu valsti,» teica L. Kamiņskis.
Institūts tuvāko nedēļu laikā nosūtīs pašvaldībām ierosinājumu plānu ar vairāk nekā 500 pieminekļiem, kuri sabiedriskās vietās padomju laikā uzstādīti kā «pateicība PSRS», lai gan lielākoties tos uzstādījuši paši PSRS bruņoto spēku pārstāvji, nevis poļi. Plānots daļu noņemto pieminekļu izvietot muzejos valsts «grūtās un sarežģītās vēstures» ilustrēšanai.
Šis plāns gan neattiekšoties uz pieminekļiem, kuri uzstādīti padomju karavīru apglabāšanas vietās, par kuru kopšanu Polijas valdība rūpēsies arī turpmāk.
Krievija jau 2015. gada jūlijā pārmeta Polijai pieminekļu kara izraisīšanu, kad tika demontēts piemineklis poļu un Sarkanās armijas karavīru ieroču brālībai.
Diplomātiska saķeršanās izraisījās arī pērn septembrī, kad Polijā demontēja pieminekli padomju ģenerālim Ivanam Čerņahovskim. Pieminekli tika nolemts demontēt, jo ģenerālis 1944. gadā organizēja Polijas pretnacistiskās pretošanās kustības Armia Krajowa karavīru un komandieru atbruņošanu un izsūtīšanu uz nometnēm Krievijā vai pat nogalināšanu. Krievijas Ārlietu ministrija pēc pieminekļa demontāžas izsauca Polijas vēstnieku uz pārrunām.