Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +12 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 23. septembris
Vanda, Veneranda, Venija

Pret kaitēkļiem jācīnās

Tuvākajās dienās tiek solīts īpaši silts laiks, un tas nozīmē, ka sarosīsies arī kaitēkļi. Jo karstāks laiks, jo to vairāk, it sevišķi, ja dārzā valda sausums, saka Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists agronoms Māris Narvils.

Jālaista un jāmulčē

Koptā dārzā iespējas, ka ražu apēdīs kaitēkļi, ir mazākas. Kopts dārzs - tas nozīmē, ka sausie, bojātie zari ir savlaicīgi izzāģēti, lapas sagrābtas, zāle nopļauta un augi, tai skaitā augļu koki, krūmi un pārējie stādījumi, regulāri aplaistīti. Kaitēkļi mazāk būs dārzos, kuru kokiem ir retāks zaru vainags, nevis blīvs un kupls. «Spēcīgus, veselīgus augus kaitēkļi nepiemeklēs, un augi ir spēcīgāki, ja tiek regulāri laistīti, mēsloti un aug atbilstošā vietā un apstākļos. Mēs taču zinām, ka sausā laikā avenes ir tārpainākas. Tāpēc iesaku - laistiet kārtīgi! Avenes, starp citu, vispār ir mitrumu mīlošs augs. Tām vajag sauli un gaismu, un arī kārtīgi padzerties,» skaidro M. Narvils.

Patlaban pilnā sparā rit zemeņu vākšanas laiks, taču sulīgās ogas garšo ne tikai cilvēkiem, tās iecienījuši arī dārza sīkie iemītnieki gliemeži un skudras - atkarībā no tā, kādi apstākļi dārzā valda. Zemenes iet pie sirds gan kailgliemežiem, gan gliemežiem ar mājiņām - visām sugām. Pret gliemežiem labs līdzeklis ir dobju mulčēšana gan ar šķeldu, kas būs visefektīvākā pret gļotainajiem radījumiem, gan ar salmiem, nezālēm. Tos var nebērt tieši ap augu, bet pietiek atstāt uz taciņām, starp dobēm, norobežojot piekļuvi. Gliemežiem pa sausajiem, nelīdzenajiem uzbērumiem ir grūti pārvietoties. Ap zemeņu dobēm var nokaisīt arī krītu - arī tam gliemeži nevarēs tikt pāri, jo krīts sausinās to gļotas. Māris Narvils iesaka arī uztaisīt lamatiņas gliemežiem - zem dēļiem, ar ko norobežo dobes, salikt salātlapas un tamlīdzīgas uzkodas, tā ievilinot tos ēnainā vietā uz maltīti. Dienas gaitā, kamēr saule, gliemeži tur patversies vienuviet, būs viegli salasāmi un iznīcināmi.

Ķīmijai mazdārziņā - nē!

Skudrām savukārt tīk tieši sausums, un to aktivitāti iespējams samazināt, regulāri laistot dobes, uzturot augsni mitru. Šķidrumam var pievienot sasmalcinātus ķiplokus, sīpolus vai kanēli - skudrām netīk intensīvi aromāti. Ar šādu dziru var salaistīt arī skudru pūzni un tādējādi izdzīt nelūgtās dārza iemītnieces. Var skudru pūzni arī nojaukt un brīdī, kad skudras sāk atjaunot pūžņa ejas, saliet tajās augu eļļu - tā skudrām ļoti nepatīk! «Es iesaku dārzā saimniekot ar bioloģiskām metodēm un neizmantot ķīmiju, it sevišķi tagad, kad ogas ir nobriedušas. Ja nu gadījumā ar skudrām nekā netiekat galā un ķeraties pie ķīmijas, dariet to uzmanīgi, ideālā gadījumā konsultējoties vispirms ar kādu dārzkopības speciālistu. Nekādos apstākļos nelietojiet aerosolveidīgu skudru indi! Tā nokļūs gan uz ogām un blakus esošajiem augiem visai lielā rādiusā, gan jūsu pašu elpceļos!» brīdina agronoms.

Uguns un zaptsūdens pret kukaiņiem

Drīz sāksies arī jāņogu, upeņu, ērkšķogu raža, un to krūmus par savu mājvietu bieži izvēlas jāņogulāju stiklspārnis, lai iekoptu ērtu mantojumu savām atvasēm - kāpuriem. Ja kāds zars krūmam pēkšņi kalst, tas uzreiz jānogriež un jāsadedzina. Arī šos krūmus mīl gliemeži - tie ēd lapas. Šeit metode vienkārša - gliemeži no zariem vienkārši jānokrata, paliekot apakšā plēvi vai avīzes, tie jāsavāc un jāiznīcina. Ja lapiņas kokiem, krūmiem ir tādas kā satinušās, ja uz tām ir tīmeklīši - līdzīgi zirnekļu tīkliem -, tās ir grubuļainas un vīst, iespējams, ieviesusies tā saucamā pīlādžu tīklkode. Arī šie zari ir jānogriež un jāsadedzina. Arī plūmju nobirušos auglīšus nevajag atstāt zālē vai uz augsnes, tie ir jāsavāc, jo tajos, visticamāk, mājo kāds kaitēklis, kas gatavojas izplatīties vēl vairāk. «Zarus ar kukaiņu kūniņām un nokritušos auglīšus nedrīkst mest kompostā, tie jāsadedzina,» uzsver M. Narvils. Karstā laikā kaitēkļi vairojas strauji, un reizi divās trīs dienās dārzs būtu rūpīgi jāizpēta un aizdomīgie veidojumi jāiznīcina. Arī koki, krūmi jālaista, stumbra apkārtni var mulčēt - arī mulča uztur mitru vidi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Veicina Alcheimera slimību

Dzīvošana spožām gaismām izdaiļotās metropolēs ir vilinoša, bet varētu izrādīties visai bīstama izvēle. Tāds secinājums izriet no amerikāņu zinātnieku pētījuma.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?