Tajā drīz pie viena galda ar _Pilsoniskās savienības_ līderi Ģirtu Valdi Kristovski, kurš visnesaudzīgāk ir noskaņots stāties pretim tā dēvētajiem oligarhiem, vajadzētu apsēsties arī vienam no viņiem - A.Šķēlem, kurš sestdien varētu atkal kļūt par valdībā lielākās Tautas partijas priekšsēdi.
Sabiedrība izvēlēsies
Viens no apvienības izveides iniciatoriem Rīgas domnieks Edgars Jaunups (JL) Dienai atzina: «Valsts nozagšana ir fakts, bet mūsu piedāvājums būs kaut kas vairāk par cīņu pret - tas būs par godīgu valsts pārvaldi un godīgu politiku.» Viņš tāpat kā viens no Sabiedrības citai politikai (SCP) līderiem Artis Pabriks atzīst, ka šī Saeima ir tāda, kāda tā esot, un tajā vairs neesot iespējams izveidot citu labāku valdību. «Tā nelaime, kura valstī var iestāties, ja valdība krīt, nav samērojama ne ar ko, un šis ir valsts izdzīvošanas jautājums,» uzskata E.Jaunups, kā konstruktīvus partnerus uzteicot Zaļo un Zemnieku savienību. Viss liecina, ka no šīs priekšvēlēšanu cīņas, kurā TP varētu iezīmēt sevi uz iespējamā Jaunā laika profesionālā vājuma fona, bet trīs partiju apvienība - ar cīņu pret oligarhiem, nevarēs izvairīties. A.Pabriks ir pārliecināts, ka tikai sabiedrība varēs izšķirt, kam tā vēlas uzticēt varu pēc vēlēšanām. Viņaprāt, izšķiršanās būs starp diviem varas modeļiem - oligarhi piedāvājot virzīties uz saimnieka tipa modeli, bet «mēs iestājamies par tautas varu».
ZZS šajā cīņā centīšoties neiesaistīties, neļaujot sevi izprovocēt ne vieniem, ne otriem, jo koalīcijai ir jānostrādā līdz Saeimas pilnvaru beigām, teica ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. TP sola negāzt valdību, bet nesola nenorādīt uz JL ministru neprofesionalitāti, pat ja A.Šķēle uz koalīcijas sēdēm atnāks tikai tad, kad būs kāds svarīgs jautājums. PS līderis Ģ.V.Kristovskis asas sarunas paredz tieši tad, ja kāds no tiem, kas atbildīgs par situāciju valstī, atbildību centīsies novelt uz JL. «Tad nekāda uz kopējiem mērķiem orientēta sadarbība neveidosies,» atzina Ģ.V.Kristovskis.
Atmodu neatkārtot
TP trumpis šajā sacensībā varētu būt kāds vēl tās dzīlēs topošs piedāvājums valsts izvešanai no krīzes. Apvienība Vienotība tādu gatavo ar Sarmītes Ēlertes domubiedru grupas atbalstu. Uz tās organizētajām diskusijām ar dažādu jomu ekspertiem tiek aicināti arī pārstāvji no trim partijām, kuri var paši izlemt, ko no šajās diskusijās uzzinātā vēlas iekļaut savā programmā. Šīs sadarbības iznākumā var paredzēt, ka domubiedru grupas cilvēki startēs arī Vienotības sarakstā vēlēšanās.
Žaneta Jaunzeme-Grende Dienai atzina, ka nevēlas «ņemt varu, bet mainīt varu, ko var izdarīt arī sabiedrība, aktīvi cilvēki», un, kas iespējams, darbojoties arī nevalstiskajās organizācijās, par ko viņa izšķīrusies, nestājoties nevienā partijā. Tajās nav arī S.Ēlertes, kura neinteresējoties par grupā iesaistīto ekspertu politiskajām simpātijām, bet arī uzskata, ka pretim «trīs vecās sistēmas redzamajiem pārstāvjiem var stāties, ja šai pretestībai tiek mobilizēta sabiedrība». To vislabāk varēšot izdarīt, ar sagatavoto piedāvājumu ejot pie sabiedrības un iesaistot cilvēkus tā apspriešanā, lai viņi justos pārstāvēti. «Atmodu nevar atkārtot. Tas bija unikāls process - viens ienaidnieks un konkrēts mērķis. Tagad ir jārunā par cita līmeņa sabiedrības līdzdarbošanos,» teica S.Ēlerte.
JL, PS un SCP pārstāvji apzinoties, ka izšķiršanās apvienību saukt par Vienotību ir riskanta gadījumā, ja savstarpējās attiecībās to neizdodas apliecināt. Taču tas arī būšot kā atgādinājums katram, ka saliedēt sabiedrību var tie, kuri paši spēj vienoties. Pēc tam, kad trīs partijas būs nodibinājušas apvienību, tajā plānots iesaistīt arī citus - LSDSP ar SCP jau izveidojusi kopīgu darba grupu programmu salīdzināšanai. TB/LNNK kā varbūtējos partnerus uzlūko JL. Bijušais tēvzemietis Ģ.V.Kristovskis vēl pirmdien ar šaubām vērtēja tādu iespēju, bijušajiem partijas biedriem pārmetot līdzatbildību par situāciju valstī, kam TB/LNNK vadība jau agrāk oponēja, atgādinot, ka Ģ.V.Kristovskis arī pats ilgi bijis varā.