Galerijā Daugava līdz 4. decembrim iespējams apskatīt deviņus mākslas darbus, kas līdz šim atradušies ierobežotas pieejamības telpās - Rīgas pilī, Valsts prezidenta darba kabinetā un Ģerboņu zālē. Šos darbus parasti redz tikai īpaši izraudzīta publika - pils viesi, ārvalstu delegācijas. Šis fakts ir labs iemesls, lai ikviens interesents nu izmantotu izdevību un šos dārgumus skatītu savām acīm.
Lai gan iepriekš presē izskanējusi informācija, ka mākslas darbi no Rīgas pils ir cietuši nesenajā ugunsnelaimē, tā gluži nav, stāsta izstādes idejas autore un Heraldikas komisijas priekšēdētāja vietniece administratīvajos jautājumos Ramona Umblija. Viņa atzīst, ka viens no izstādes mērķiem ir arīdzan apgāzt viedokli, ka ugunsgrēkā bojāti Valsts prezidenta darba kabineta dārgumi.
Proti, galerijā Daugava skatāmas ievērojamā Latvijas mākslinieka Vilhelma Purvīša darbi Ziemas ainava un Pavasara ainava. Tāpat izstādīti arī visu bijušo Latvijas prezidentu portreti. Galerijas Daugava vadītāja Anda Treija stāsta, ka katrs izstādes apmeklētājs nu var novērtēt, kurš prezidenta portrets māksliniekiem sanācis vislabāk. Jāni Čaksti, Gustavu Zemgalu, Albertu Kviesi, Kārli Ulmani gleznojis Roberts Muzis (visi 1995). Savukārt Gunta Ulmaņa portretu (1996) un Vairas Vīķes-Freibergas portretu (2003) radījis Miervaldis Polis. Valdi Zatleru gleznā (2012) atainojis Ritums Ivanovs. Anda Treija, jautāta, kurš, viņasprāt, ir visiespaidīgākais prezidenta portrets, nočukst: «Man šķiet, ka tas ir Kārļa Ulmaņa. Iespaidīgs!»
Izstāde, pateicoties galerijas īpašajai aurai, ir ar mītisku pieskaņu, domā Ramona Umblija. «Pirmo četru prezidentu portreti tika veidoti tā, lai iederētos pils atmosfērā, bet galerija Daugava ir pavisam ar citu funkcionalitāti. Tādējādi izstādei metaforiskā un tiešā nozīmē ir noņemti rāmji,» viņa stāsta. Gleznu rāmji patiešām ir noņemti, lai tos restaurētu, un tajā pašā laikā Latvijas identitātes simbolus var redzēt citā gaismā. Tā kā galerija ļauj gleznas izvietot divos stāvos, tad pirmajā stāvā no augšas uz apmeklētājiem lūkojas pirmie četri pirmskara prezidenti. Veidojas viegli dūmota noskaņa, ko ietver Purvīša darbi, kas portretiem iedod enerģētiku, stāsta R. Umblija. Savukārt pārējiem trim «jaunajiem» prezidentiem, ja tā var teikt, ir pavisam cita portretu zīmēšanas metode (fotogrāfiskā) un līdz ar to - citāds vēstījums. R. Umblija domā, ka šādu mākslas darbu sinerģiju Rīgas pilī neredzēt, tas iespējams, pateicoties vien Daugavas aurai.
Izstādes atklāšana jau notikusi, un tajā piedalījies arī pašreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš. Vaicāts, kuru mākslinieku viņš izvēlēsies sava portreta veidošanai, prezidents vien noteicis - visam savs laiks.