Tā autori ir Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Valsts izglītības attīstības aģentūra, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Valsts izglītības satura centrs un Izglītības kvalitātes valsts dienests.
Vajadzēs gudrākus
Viena no projekta aktivitātēm, uz kuras balstoties plānots veikt uzlabojumus profesionālajā izglītībā, ir 13 tautsaimniecības nozaru analīze, ko veikušas nozaru ekspertu padomes un kurā gan izvērtēta izglītības atbilstība darba tirgum, gan sagatavoti šo jomu izglītības kvalifikācijas ietvari, gan izteiktas prognozes par nodarbinātības rādītājiem tuvākajos 3-5 gados. Šajā nozaru izpētē tika analizētas nozaru attīstības tendences, kā arī aptaujāti tajās strādājošie uzņēmumi, lai apzinātu darba devēju reālās vajadzības pēc darbiniekiem. LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone, komentējot LDDK līdzdalību projektā, neslēpj, ka vēl viens projekta mērķis ir kliedēt mītus un stereotipus par profesionālās izglītības prestižu, jo jauniešiem atrast savu vietu darba tirgū ir vieglāk tad, ja apgūta konkrēta profesija.
Eksperti prognozē, ka 2020. gadā darba spējīgo iedzīvotāju daļa saruks par 15%, bet ekonomiski aktīvā darbaspēka piedāvājums būs par 8% mazāks, salīdzinot ar 2011. gadu. Tajā pašā laikā darbaspēka pieprasījums, salīdzinot ar 2011. gadu, 2020. gadā pieaugs par 10%.
Kā rāda veiktā nozaru izpēte, 2008. gada ekonomiskās krīzes dēļ visās 13 jomās strādājošo skaits būtiski samazinājies, bet pēdējā gadā tas pakāpeniski atkal atsācis augt. Tuvākajos 3-5 gados strauju darbinieku skaita pieaugumu gan neviens no nozaru ekspertiem neprognozē. Kopīga tendence visām nozarēm ir tā, ka krītas pieprasījums pēc mazkvalificēta darbaspēka, jo uzņēmumos tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas un attīstās procesi. Neskatoties uz joprojām augsto bezdarbu, darba devējiem trūkst kvalificētu, profesionāli izglītotu darbinieku. Pēc ekspertu domām, 3- 5 gados pieprasījums visvairāk pieaugs pēc ražošanas iekārtu un mašīnu operatoriem, tehniķiem, inženieriem, tehnologiem un IT speciālistiem. Šajās profesionālajās kvalifikācijās izglītības piedāvājums Latvijā ir visai plašs, un nozaru izpētes ietvaros darba devēji arī ieteikuši tās mācību iestādes, kurās, viņuprāt, šīs specialitātes var apgūt vislabāk.
Iesakām mācīties...
Runājot par rekomendācijām, kurā mācību iestādē tālāk izglītoties, LDDK projekta ietvaros sadarbībā ar portālu Prakse.lv un balstoties uz nozaru uzņēmumu aptauju, izveidojusi arī savdabīgu darba devēju ieteiktāko augstskolu un studiju programmu topu, kas pilnībā apskatāms www.prakse.lv. Pavisam tika aptaujāti 166 uzņēmumi, no kuriem 90% darbojas Rīgā, starp tiem ir arī nozaru smagsvari.
Visbiežāk darba devēji kādu specialitāti jauniešiem iesaka apgūt Rīgas Tehniskajā universitātē, otrajā vietā topā ierindojusies Latvijas Universitāte, bet trešajā - Banku augstskola. Savukārt starp studiju programmām uzņēmēji pirmajā vietā izvirzījuši RTU programmu Datorsistēmas, otrajā vietā seko šāda pati programma LU, bet kā trešā visvairāk ieteiktā minēta Rīgas Tehniskās koledžas programma Inženiermehānika.
Rektoru padomes priekšsēdētājs Arvīds Barševskis šādu darba devēju iniciatīvu vērtē pozitīvi - kā vērtīgu informāciju, kas augstskolām palīdzēs pielāgot studiju programmas darba tirgus vajadzībām, bet jauniešiem - saprast, kādus speciālistus un kādās jomās darba devēji gaida visvairāk. Tiesa, viņš arī norāda, ka projekta iecere ir laba, taču pie izpildījuma vēl jāpiestrādā, lai tas nebūtu reitings, kurā iekļautas nesalīdzināmas dažādu pakāpju izglītības iestādes.