Kā tad atšifrēt vācu vīnu sausumu? Labs orientieris, manuprāt, ir cipari, kas norāda alkohola līmeni, jo vīnā mazāk alkohola, jo tas ir saldāks, un otrādi. Proti, ja vācu _riesling_ vīnam alkohols ir līdz 10%, vīns var būt pussalds vai salds, ja starp 10-12% - tas ir pussauss, ja virs 12 - tas ir sauss.
Šoreiz mūsu «ēdienkartē» divi stila ziņā atšķirīgi vācu rīslingi, sauss un pussalds. Abu vīna pudeļu kakliņus rotā ērgļa simbols - zīme, ka šīs vīndarītavas pieder pie aptuveni 200 vīndaru asociācijas, kas īpaši pedantiski izturas pret vīnu kvalitāti. Tas ir kā papildu kvalitātes garants.
2008 Saarstein Riesling, Mosel. Saarstein vīndarītava atrodas robežu krustcelēs, kur Vācija robežojas ar Luksemburgu, Beļģiju un Franciju. Kā stāstīja pats vīndaris, no vienas puses biezi meži, no otras - ārzemes un tuvumā neviena kaimiņa, gribi negribi nākas domāt par eksportu, tātad īpašu attieksmi pret produkta kvalitāti.
Konkrētais vīns tika degustēts palielā kompānijā, tas bija pussalds. Vīns ar savu neuzbāzīgo raksturu, maigo aromātu, kas atgādināja ābolus un gaišus pļavu ziedus, pārliecināja pat izteiktus sauso vīnu piekritējus un līdzsvaroja pusdienās pasniegto nedaudz pārsālīto cepeti.
Visnotaļ vēsturiska vīndarītava, kuru tālajā XII gadsimtā dibinājuši cisterciešu mūki no Eberbahas klostera. Kā varam nojaust, dzīve šajos laikos nebija viegla, un mūki rada mierinājumu lūgšanās un, protams, vīnā, katrs izdzerot vismaz trīs litrus dienā. Lai apmierinātu šādu pieprasījumu, bija nepieciešami ievērojami vīna dārzi, XVI gadsimtā Vācija īpaši izcēlusies, tai bija trīs reizes lielāki vīnogulāju stādījumi nekā pašlaik! Pirmie dokumenti, kas liecina par riesling eksistenci, atrodami tieši Rheingau un datēti ar 1435. gadu.
Vīns ir stingrs un pikants, ar pietiekami augstu, bet nobalansētu skābumu, tipisko ābolu un nedaudz citrusu, persiku aromātu. Izskatās, ka vēl gadus piecus tas varēs priecēt savus cienītājus.