Šī būs pirmā reize, kad apmeklētājiem tik plaši un daudzpusīgi tiks parādīti LNMM krājumā esošie Japānas mākslas darbi.
Izstādes kodolu veido japāņu krāsainie kokgriezumi, kuru vidū izceļami dažādi ukijo-e žanri - aktieru un skaistuļu portreti, varoņu attēli, ainavas - slaveno Utagavas skolu pārstāvju Ando Hirošige (1797-1858), Utagava Kunisada I (Tojokuni III, 1786-1865), Ičijusai Kunijoši (1797-1862) un citu meistaru darbi. «Līdz šim nezināju, ka Rīgā ir tik plaša [ukijo-e] kolekcija,» izstādei Vēju ceļi kalnos veltītajā preses konferencē teica Japānas vēstnieks Latvijā Takasi Osanai. «Ukijo-e grafika atšķirībā no Eiropas autorgrafikas ir kolektīvs darbs, kur katrs specializējas savā jomā - mākslinieks zīmē melnbaltu sagatavi, nosaka krāsu izkārtojumu, kokgriezējs zīmējumu veido uz dēlīša, bet iespiedējs to nodrukā krāsās,» skaidro J. Viktorova.
«Izstādes laikā Japānas vēstniecība rīkos arī dažādas radošās darbnīcas, kurās gan varēs iepazīt japāņu kultūru, gan arī iemēģināt spēkus tradicionālās japāņu spēlēs un rotaļās,» solīja vēstnieks.
Šī nu ir reize, kad, ja vien neesat smalks japāņu kultūras pazinējs, vēlams būtu izstādē noteikti izlasīt komentārus, ko sagatavojušas izstādes kuratores J. Viktorova, LNMM Ārzemju mākslas departamenta Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja Baiba Uburģe un izstādes projekta vadītāja Vita Birzaka. Japāņu māksla eiropietim, lai arī valdzinoša un eksotiska, dziļākajā būtībā ir slēgta, ja nezina tās šifrēto simbolu valodu. «(..) Katrā izstādē skatāmajā mākslas darbā ietvertas daudzslāņainās kultūras zīmes un simboli, kas atklāj Japānas kultūras bagātību šķietami prozaisku notikumu attēlojumos,» uzsver japāņu kultūras pazinēja kuratore Jeļena Viktorova. Piemēram, «Trīs ziemas draugi» - bambuss, priede un plūme - ir vieni no populārākajiem dabas tēliem japāņu mākslā un simbolizē veiksmi un cerību. Savukārt par gravīrām jāzina, ka laikā, kad Japānā nebija plašsaziņas līdzekļu, tās netieši pildīja šo funkciju - informēja par kabuki pirmizrādēm, modes tendencēm, tējas namiem vai dažreiz pat par tirgoņu un amatnieku skaistajām meitām, kas kļūst par pilsētnieku tenku objektiem, utt., utjpr.
Pēc izstādes slēgšanas daļa no Japānas mākslas kolekcijas būs skatāma Mākslas muzeja Rīgas birža pastāvīgajā ekspozīcijā Austrumu galerijā.
Izstāde