Atstarotājs un tālrunis
Ja dzīvojat privātmājā, pārbaudiet, vai suns, baiļu pārņemts, nevar izkļūt no pagalma. Pārbaudiet arī pavadas un kaklasiksnas, vai tās nav novalkātas un nevar pārtrūkt. Vēlams, lai kompanjona kaklasiksnai būtu pievienots atstarotājs. Tad šoferi tumsā pamanīs izmukušu un pa ceļa malu skrienošu suni.
Lielāki vai mazāki salūti un uguņošana sākas jau divas nedēļas pirms gada nogales un ilgst līdz pareizticīgo Ziemassvētkiem, kas ir pēc Jaunā gada. Arī puikas kā traki spridzina petardes. Diemžēl suņi nesaprot mūsu sajūsmu par spožo zvaigžņu lietu. Daudzi dzīvnieki blīkšķus un krāsainās ugunis uztver kā apdraudošu nelaimi. Suņi no tā visa baidās, jo dzīvnieka prātam nav aptverams notiekošais, bet viņu dzirde ir daudzkārt labāka nekā cilvēkam.
Neatstājiet suni pagalmā un nevediet pastaigā, ja tuvumā šauj raķetes! Īpaši uzmanīgiem jābūt kucēnu īpašniekiem, jo pārbīlis salūta laikā var traumēt kucēna psihi uz mūžu, pieaudzis viņš var baidīties no jebkura skaļāka trokšņa.
Svētkos, kad gaisā sāks lidot ugunsziedi, jāparūpējas, lai suns nepaliktu viens pats ārā. Ja suns dzīvo pagalmā, svētku kulminācijas laikā viņu labāk ielaist mājā, ieslēgt saimniecības ēkā vai šķūnī, kur suns jutīsies drošībā. Ja suns tiek turēts pie ķēdes, jāparūpējas, lai stresa situācijā viņa kaklasiksna un ķēde būtu savienota ar rotējošu elementu, lai šausmās suns nesapītos un nenožņaugtos. Jāatceras, ka jebkuram sunim, kurš tiek turēts ārpus dzīvojamām telpām, jābūt būdai vai nojumei, kur paslēpties, to nosaka LR Ministru kabineta noteikumi nr. 266 par suņu labturību.
Bara vadonis
Pilsētu un arī lauku iedzīvotājiem neiesaku ar suni doties vēlās pastaigās. Parasti šaudīšanās sākas ap pulksten 21 un beidzas ilgi pēc pusnakts, tāpēc vēlams mainīt pastaigu režīmu - iziet savu loku ātrāk un arī tad pat vispaklausīgāko suni vest pavadā. Es iesaku jebkuru suni laikus identificēt un piereģistrēt vienotajā Lauksaimniecības datu centrā, tad noklīdušais dzīvnieks tiks ātrāk atrasts. Noteikti kaklasiksnai piestipriniet kapsulu vai plāksnīti ar savu telefonu.
Ja tomēr ar suni esat devies vērot salūtu, tā laikā paņemiet mīluli rokās vai notupieties viņam līdzās. Dzīvnieka galvu var ieslēpt padusē, pavada jātur stingri, lai suns nevarētu izrauties, jo aizsardzības instinkts viņam briesmās un panikā liek bēgt, kur kājas nes. Centieties dzīvnieku nomierināt ar glāstiem un mierīgi runājot, arī jūsu balss tembram un mieram ir liela ietekme uz mīluli. Pareizi audzināts suns saimnieku uztver kā bara vadoni. Suņa loģika ir dzelžaina - ja vadonis nebaidās, tātad notiekošais nav nekas briesmīgs. Ja suns apguvis komandas «stāvēt!» vai «pie manis!», ir lielāka varbūtība, ka viņš nemuks. Komanda tiek apgūta, izmantojot tikai pozitīvismu. Varat suni palaist garā pavadā un ar komandu «šurp!» mēģināt viņu pārliecināt pienākt klāt. Ja suns izpilda pavēli, viņam tiek iedots kārums (sagriezts siers, zooveikalos īpaši iegādājami kārumi) un viņš saņem uzslavu: «labs suns!». Ja katru dienu vismaz piecas minūtes trenēsiet suni, jau pēc četrām piecām dienām viņš to būs ielāgojis. Pēc mēneša vairs nebūs vajadzīgs gardums, lai suns klausītu. Taču arī tad, ja jums ir vispaklausīgākais suns pasaulē, salūta laikā un cilvēku burzmā turiet dzīvnieku pavadā! Nekad nedrīkst pavēli «pie manis!» izmantot, lai suni pieaicinot sabārtu vai sodītu. Pēc tādas rīcības suns vairs nepildīs komandu, jo viņam tā asociēsies ar negatīvām emocijām.
Šis padoms gan noderēs jau citiem svētkiem, jo līdz Jaunā gada sagaidīšanai komandas vairs nepagūsiet noslīpēt. Nekas, noderēs Jāņos. Cik tad vairs tālu!
Arī suņiem var dot nomierinošus līdzekļus. Viens no tādiem ir ārsta Baha ziedi, kurus var iegādāties internetā vai īpašās ekoloģisko produktu tirdzniecības vietās. Preparāts gan jādod kādu nedēļu, lai būtu efekts. Pakonsultējieties ar veterinārārstu par citiem nomierinošiem preparātiem.
Lai Dievs sargā jūs un jūsu dzīvniekus! Lai mums izdodas ! * Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente