Analītiķi domā, ka N. Sarkozī ar solījumiem stingrāk vērsties pret imigrantiem cenšas uzrunāt konservatīvos vēlētājus, kuru balsis var būt svarīgas, lai viņš spētu konkurēt ar sociālistu kandidātu Fransuā Olandu, kura uzvaru prezidenta vēlēšanās prognozē aptaujas.
Samazinās uz pusi
«Būt atvērtai sabiedrībai - tā ir Francijas tradīcija. Nevar būt ne runa par norobežošanos no imigrantiem. Bet mūsu integrācijas sistēma strādā aizvien sliktāk un sliktāk, jo mūsu valstī ir pārāk daudz ārzemnieku un mēs vairs nespējam atrast viņiem pajumti, darbu un skolu,» N. Sarkozī paziņoja televīzijas priekšvēlēšanu debatēs otrdienas vakarā.
Viņš uzsvēra, ka imigrācija arī turpmāk var sniegt labumu daudzām nozarēm Francijā, tomēr to esot nepieciešams kontrolēt daudz stingrāk, nosakot augstākas prasības cilvēkiem, kuri šeit ieradušies labākas dzīves meklējumos. «Piecu gadu laikā ir iespējams pārveidot integrācijas procesu atbilstošā stāvoklī, par pusi samazinot cilvēku skaitu, kurus mēs uzņemam. Tas būtu - no 180 tūkstošiem uz 100 tūkstošiem,» Francijas prezidenta sacīto citē aģentūra AFP.
N. Sarkozī arī vēlas ierobežot imigrantu piekļuvi valsts nodrošinātajai sociālajai palīdzībai. Viņa plāns paredz, ka viesstrādniekiem pašreiz pieejamos pabalstus nākotnē varētu saņemt tikai tie cilvēki, kuri Francijā būs legāli nodzīvojuši vismaz desmit gadus un piecus no tiem oficiāli strādājuši. «Tiem, kuri nemācīsies un nestrādās, būs ikdienā jāveic septiņu stundu sabiedriski noderīgais darbs, ko apmaksās pēc tarifa, kuru noteiks pēc minimālās algas valstī,» paziņoja prezidents.
Apspriež kaušanu
N. Sarkozī, kura tēvs emigrēja uz Franciju no Ungārijas, daudzkārt nācis klajā ar pretrunīgi vērtētiem komentāriem, kas vērsti pret imigrantiem, tādēļ ir saņēmis pārmetumus par koķetēšanu ar galēji labējām idejām, lai iegūtu balsis no konservatīvākajiem vēlētājiem, par kuru atbalstu cīnās arī pret imigrantiem noskaņotās Nacionālās frontes līdere Marina Lepena.
Pagājušā gada sākumā viņš paziņoja, ka «multikulturālisms ir neveiksme», un paskaidroja, ka Francija nevēlas sabiedrību, kurā dzīvo dažādas kopienas, kas nerespektē valstī iesakņojušās vērtības un patiesībā dzīvo savā paralēlajā pasaulē. Šie komentāri lielā mērā bija vērsti piecu miljonu locekļu lielās musulmaņu kopienas virzienā.
Nedēļas nogalē N. Sarkozī paziņoja, ka valsts peldbaseinos netiks nodalīti apmeklējumi vīriešiem un sievietēm, lai gan šādu nošķirtību pieprasa musulmaņu kopiena. Tāpat viņš iestājas pret musulmaņu tradīcijās apstrādātas pārtikas nodrošināšanu valsts skolās.
Pirmdien eļļu ugunij pielēja Francijas premjerministrs Fransuā Fijons, kurš paziņoja, ka musulmaņu un ebreju kopienai vajadzētu apdomāt iespēju atteikties no «necilvēcīgās» nokaušanas metodes, kad mājlopam pārgriež rīkli un ļauj noasiņot līdz nāvei.
Francijas musulmaņi un ebreji paziņojuši, ka Francijai ir nopietnākas problēmas nekā strīdi par kaušanas metodēm.