Ideja par obligātu konsultāciju deputātiem radusies, strādājot pie Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem. Viena no idejas autorēm - Inga Bite (RP) - Dienai skaidroja - šīs idejas pamatā ir pozīcija, ka sieviete nevēlas izdarīt abortu. Sievieti piespiež izdarīt abortu dažādi ārējie apstākļi, piemēram, finansiālie, sociālie vai ģimenes apstākļi. Valsts uzdevums ir šos apstākļus mazināt. 2013. gadā veiktais pētījums Nevēlama grūtniecība un kontracepcijas prakse Latvijā atklāja, ka 25% sieviešu lēmumu par abortu mainītu finansiālu vai sociālu garantiju ietekmē. Tas, pēc I. Bites domām, pierāda, ka speciāla konsultācija pirms aborta izdarīšanas sievietēm būtu obligāta. Viņa paskaidroja, ka konsultācijā sievietēm tiktu sniegta gan informācija par finansiālā un sociālā atbalsta iespējām, gan emocionāls atbalsts.
Šādai idejai ir arī daudz pretinieku. Biedrības Resursu centrs sievietēm Marta projektu koordinatore Annele Tetere Dienai sacīja, ka konsultācija noteikti nedrīkstētu būt obligāta. Tai jābūt brīvprātīgai un kvalitatīvai, taču Latvijā ir maz speciālistu, kas spētu to nodrošināt. Ir arī risks - ja tiks ieviesta obligātā konsultācija, sievietes meklēs iespējas abortus veikt nelegāli. Līdzīgs uzskats ir arī Veselības ministrijai (VM). Tās pārstāvis Oskars Šneiders Dienai norādīja, ka saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem aptuveni 95% sieviešu pieņem lēmumu par grūtniecības pārtraukšanu jau pirms vizītes pie ginekologa. Piespiedu nogaidīšana šīm sievietēm ir psiholoģiska trauma, tāpēc šis viņu lēmums būtu jārespektē un nevajadzētu viņām likt apmeklēt obligātas konsultācijas. Papildu ierobežojumu noteikšana noved arī pie nelegālu abortu pieauguma, sievietes arī izvēlas grūtniecību pārtraukt ārpus valsts, uzsvēra O. Šneiders.
Seksuālās un reproduktīvās veselības likums jau pašreiz paredz, ka ginekologs, izsniedzot norīkojumu uz abortu pēc sievietes vēlēšanās, informē sievieti par aborta būtību, iespējamiem medicīniskajiem sarežģījumiem, kā arī par iespēju tomēr saglabāt topošā bērna dzīvību. Arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule Dienai sacīja, ka bieži vien pietiek ar konsultāciju pie ginekologa, lai sieviete saprastu, ka aborts nav labākais risinājums. Papildu psihologa konsultācija būtu noderīga, ja tā būtu brīvprātīga.
Patlaban rosināts, ka palīdzību sievietēm varētu sniegt Krīzes grūtniecības centrs. Arī šī centra vadītāja Judīte Briede-Jureviča uzskata, ka obligātas konsultācijas būtu nepieciešamas. Viņa pastāstīja, ka centrs sniedz konsultācijas, balstoties uz ārzemju pieredzi, un līdz šim visas sievietes, kuras meklējušas palīdzību, izvēlējušās abortu tomēr neveikt. Resursu centra sievietēm Marta pārstāve A. Tetere gan norādīja - nebūtu vēlams, ka konsultācijas sniedz kāda konkrēta organizācija, jo ir iespēja, ka uz sievieti var tikt izdarīts spiediens, piemēram, uzsverot reliģisko aspektu. Krīzes grūtniecības centra vadītāja atzīst, ka iestādes darbs balstās kristīgajās vērtībās, tomēr tā neesot reliģiska organizācija un uz sievietēm spiedienu neizdara.
Lai varētu pieņemt lēmumu šajā jautājumā, vēl tiek gaidīti atzinumi no atbildīgajām ministrijām un tiesībsarga.