Sji Dzjiņpins Ķīnas vadītāja postenī nomaina Hu Dzjiņtao, kurš valdīja kopš 2002. gada un kura laikā pirms tam ļoti nabadzīgā un rūpnieciski atpalikusī valsts kļuva par pasaules otro lielāko ekonomiku. Gaidāms, ka piektdien formālā balsojumā parlamentā tiks apstiprināts līdzšinējā Ķīnas premjerministra Veņa Dzjabao pēctecis, par kuru, visticamāk, kļūs vicepremjers Li Kecjans.
59 gadus vecais Sji Dzjiņpins, kurš pārstāv tā saukto partijas elites spārnu, jo viņa tēvs Sji Džunsjuņs savulaik bija Ķīnas vicepremjers, kopš kļūšanas par partijas vadītāju ir koncentrējies uz korupcijas apkarošanu un taupības ieviešanu valsts aparātā, jo sabiedrībā pieaug neapmierinātība ar atsevišķu augstu amatpersonu acīmredzami grezno dzīvesveidu.
1,3 miljardu iedzīvotāju lielajā valstī daudzi cer, ka Sji Dzjiņpins nesīs politiskas un ekonomiskas pārmaiņas. Viņa izteikumi pēdējos mēnešos analītiķiem liek domāt, ka Ķīnas jaunais līderis plāno liberalizēt ekonomiku, kuras izaugsmes tempi samazinās, un paplašināt pilsoņu brīvības, ļaujot iedzīvotājiem vairāk kritizēt valdību. Tajā pašā laikā Sji Dzjiņpins kategoriski noraidījis, ka Ķīna varētu atteikties no vienas partijas pārvaldes un ieviest demokrātiju pēc rietumvalstu parauga.
«Domāju, ka viņš ir pieķēries idejai par apgaismoto diktatoru vai neoautoritārismu. Viņš noraida fundamentālas politiskās reformas, bet vēlas tīrāku, daudz efektīvāku valsts pārvaldi, kas ir tuvāka tautai,» Pekinā dzīvojošais politikas apskatnieks Li Veiduns sacīja izdevumam The New York Times. «Viņiem [ĶKP] būs sarežģīti izvairīties no politiskajām reformām, jo pretējā gadījumā būs neiespējami samazināt korupciju. Paļaušanās uz personas autoritāti un partijas ideoloģiju un tradīcijām neatrisinās problēmas.»
Viens no jaunā Ķīnas vadītāja galvenajiem uzdevumiem būs samazināt aizvien pieaugošo iedzīvotāju nevienlīdzību. Kā vienu no iespējamiem risinājumiem viņš ir piedāvājis valsts atbalstu lauciniekiem pārcelties uz dzīvi pilsētās, kur ir lielākas iespējas iegūt darbu ar Ķīnas apstākļiem pienācīgu atalgojumu.
Viņam arī vajadzēs pievērst lielāku uzmanību pārtikas drošībai un vides piesārņojumam. Pēdējā problēma īpaši aktuāla kļuvusi šomēnes, kad lielpilsētas Šanhajas apkaimē upē tika atrasti 6000 cūku līķi, radot bažas, ka var tikt piesārņota dzeramā ūdens apgādes sistēma, ko izmanto 23 miljoni pilsētas iedzīvotāju.