Skotijas valdības vadītājs Alekss Salmonds, kurš ir kvēlākais neatkarības aizstāvis, ir pārliecināts - neatkarīga Skotija attīstīsies veiksmīgāk nekā Londonas pakļautībā. Tomēr pagaidām vairākums skotu domā, ka, šķirot ilgo savienību ar angļiem, viņi vairāk zaudētu nekā iegūtu.
Valdības vīzija
649 lappušu dokuments ar nosaukumu Skotijas nākotne: Tavs ceļvedis uz neatkarīgu Skotiju ir Skotijas valdības vīzija par to, kā skoti veidos neatkarīgu valsti un kādi būs viņu ieguvumi no neatkarības.
«Šis ir visaptverošākais neatkarības plāns, kāds jebkad ir publicēts ne tikai par Skotiju, bet ikvienu topošu neatkarīgu nāciju,» paziņoja Skotijas vicepremjere Nikola Stērdžena. Premjers A. Salmonds sacīja, ka Skotija savu neatkarības ceļu sāks no «ievērojami daudzsološākām pozīcijām nekā jebkura cita valsts līdzšinējā vēsturē».
Kopš 2011. gada Skotijā vairākuma valdību veido Skotu Nacionālā partija (SNP), kas noteikti vēlas saglabāt varu arī pēc 2015. gadā paredzētajām vēlēšanām. Tādēļ Skotijas neatkarības plānā SNP ir iekļāvusi virkni solījumu, kurus gatava realizēt, ja tā valdīs arī neatkarīgā Skotijā.
SNP sola, ka neatkarības gadījumā tiks ieviesta «revolucionāra» sociālās politikas pakete, kas cita starpā paredz bezmaksas veselības aprūpi bērniem, dāsnus vecāku pabalstus un pensijas. Partija arī uzsver, ka netiks celti nodokļi.
Eksperti un neatkarības pretinieki apgalvo, ka neatkarīgās Skotijas valdībai būs jāpalielina nodokļu slogs un jāsamazina izdevumi, lai tā varētu izveidot ilgtspējīgu ekonomiku.
Dokuments paredz, ka Skotija arī pēc neatkarības iegūšanas kā maksāšanas līdzekli saglabātu britu mārciņu. Lielbritānijas koalīcijas valdība ir paziņojusi, ka nekādā gadījumā to nepieļaus.
SNP sola, ka pēc Skotijas atdalīšanās no Lielbritānijas Edinburga uzsāks sarunas ar Briseli, lai saglabātu Skotijas vietu ES. Tomēr maz ticams, ka Brisele ielaidīsies šādās sarunās, jo šovasar pēc tam, kad pastiprinājās runas par Katalonijas neatkarību no Spānijas, ES paziņoja, ka teritorija, kas atdalās no kādas ES dalībvalsts, automātiski atstāj arī ES.
A. Salmonda valdība arī plāno līdz 2020. gadam aizvākt Skotijas teritorijā izvietotās Trident kodolraķetes. Skotijas valdības kritiķi nesaprot, kā tas tiks paveikts, ņemot vērā, ka Skotija vēlas saglabāt dalību NATO.
Atbalsts palielinās
Referendums par Skotijas neatkarību paredzēts 2014. gada 18. septembrī. Tajā vēlētājiem vajadzēs atbildēt uz jautājumu: «Vai Skotijai jābūt neatkarīgai valstij?» Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka pašlaik vairāk ir to, kas saka «nē».
Novembra sākumā tirgus pētījumu uzņēmums TNS BMRB informēja, ka 47% skotu vēlas arī turpmāk būt daļa no Lielbritānijas, kuras sastāvā Skotija atrodas jau 306 gadus. 29% iestājās par neatkarību, bet 24% nebija izlēmuši, raksta International Business Times.
Tomēr laikraksta The Sunday Times 24. novembrī publicētā aptauja ļauj secināt, ka neatkarības piekritēju skaits pieaug, jo 38% respondentu sacīja, ka balsos par Skotijas neatkarību, bet 47% - pret. 15% atbildēja, ka vēl nav izlēmuši.
Vairākums no aptaujātajiem - 44% - domā, ka Skotijai, atdaloties no Lielbritānijas, finansiāli klātos grūtāk. 32% pārliecināti, ka neatkarīgai valstij klātos nedaudz vai daudz labāk.
Vienlaikus 63% respondentu apgalvo, ka viņi būtu lepni, ja ārzemēs varētu stādīties priekšā kā skoti, nevis briti.