Kaukāza kalnu nogāzes uzskatāmas par mūsdienu vīnogu dzimšanas vietu. Saskaņā ar nostāstiem tās šeit pēc izglābšanās no grēku plūdiem iestādījis Noass. Lai nu kā, bet arheoloģiskajos izrakumos atrasti vissenākie pierādījumi, ka šeit cilvēki ir audzējuši vīnogas un taisījuši vīnu. Vienīgā lieta, par ko nav vienprātības - vai par vīna dzimteni ir uzskatāma pašreizējā Armēnija, Gruzija, Turcija, Azerbaidžāna vai Irāna? Lai arī Latvijā vīns no šī reģiona vispirms asociējas ar Gruziju, pēdējos gados milzīgu uzrāvienu vīna darīšanā ir veikuši Armēnijas vīndari. Lielākajai daļai patērētāju šī valsts vispirms asociējas ar tās lieliskajiem brendijiem, taču šeit vienmēr ražots arī vīns. Iespējams, pie visa vainīgi padomju laiki, kad tika noteikts virziens, kurā katrai zemei jāspecializējas. Gruzija specializējās vīna ražošanā, bet Armēnija pirmām kārtām domāja par brendiju. Tam tika pakārtots viss cikls un pamatā audzētas vīnogas, kas paredzētas brendija ražošanai. Tomēr laiki mainās, un pasaulē jau sāk runāt arī par Armēnijas vīniem. Par to parādīšanos Latvijā mums vispirms jāpateicas armēņu virtuvei. Katrā sevi cienošā šī reģiona restorānā noteikti atradīsiet kādu armēņu vīnu.
Armenia White Dry Selected 2012. Klasisks Eiropas stila baltvīns. Sākumā nedaudz noslēgts. Ieteicams to dekantēt. Pēc pudeles atvēršanas vīnam vajag laiku, lai atvērtos. Aromātā rūgteni citrusi, ābolu sēkliņas. Treknas ērkšķogas un gatavi āboli. Garša sausa, bieza ar apaļu nobeigumu. Pēc visa spriežot, vīns ir veidots no ļoti gatavām vīnogām. Ieteicams pie treknām zivīm un aitas gaļas ēdieniem.
Pēdējos gados vīnkopība ļoti strauji attīstās arī otrpus Kaukāza - Krievijas dienvidu rajonos. Lai arī šim reģionam ir senas vīna darīšanas tradīcijas, daudzus gadus tā šeit ir bijusi pabērna lomā. Padomju laikos visa uzmanība tika veltīta Aizkaukāza reģionam, bet pēc PSRS sabrukuma visus interesēja tās nozares, kurās varēja nopelnīt daudz lielāku naudu. Taču pēdējos gados, nopelnījuši savus miljardus, krievu investori savai naudai atraduši jaunu pielietojumu - vīna dārzos. Šobrīd mēs varam runāt par labas kvalitātes vīniem no Krievijas. Viens no šādiem paraugiem, kas nopērkams Latvijā, ir slavenākā krievu dzirkstošā vīna ražotāja Abrau-Durso produkcija. Uzņēmuma vēsture sniedzas jau cara laikos, kad tas savu produkciju piegādāja imperatora galmam. Pēc daudzu gadu panīkuma, kad uzņēmums faktiski jau bija bankrotējis, 2006. gadā tam uzradās jauni saimnieki, kas, ieguldot milzu naudu, ir atjaunojuši ražošanu. Šobrīd Abrau-Durso ir lielākais un slavenākais dzirkstošā vīna ražotājs Krievijā un 2014. gada Soču ziemas olimpisko spēļu piegādātājs.
Abrau-Durso Semi Dry. Klasisks, laba līmeņa dzirkstošais vīns, kas darināts pēc rezervuāru metodes. Aromātā saldeni ziedi un citrusi, laims. Garšā sabalansēti augļi ananasi, apelsīni, pomelo. Pēcgarša maiga un zīdaina. Manuprāt, pārāk atturīga. Noteikti patiks tiem, kas mīl maigus, bet ne pārāk saldus vai sausus dzirkstošos vīnus.